Tamperelainen maamerkki Original Sokos Hotel Ilves sulkeutuu uudistustöiden ajaksi

Kiinteistön omistaa eläkevakuuttaja Keva. ”Original Sokos Hotel Ilveksen kiinteistö on yksi pitkäaikaisimpia sijoituskohteitamme. Uudistuksella varmistamme hotellin houkuttelevuuden myös tulevina vuosikymmeninä. Ilves on tamperelaisille rakas paikka, ja haluamme kunnioittaa sen alkuperäistä henkeä uudistuksessa”, kiinteistösijoitusjohtaja Carl-Henrik Roselius Kevasta sanoo.
Rohkeutta ja elämyksellisyyttä ravintolamaailmaan
Ilveksessä säilyy jatkossakin laaja kattaus ravintola- ja juhlapalveluita.
”On todella mahtavaa päästä suunnittelemaan legendaarisen tapahtumatalon uusia ravintoloita”, sanoo suunnittelija Jaana Ekman Visionary Design Partners Helsingiltä.
”Vaikka Ilveksen ravintolat ovat jatkossakin liikeideoiltaan erilaiset, tulevat rohkeus, moniaistisuus ja elämyksellisyys korostumaan kaikkien sisustuksessa - väreineen ja äänimaailmoineen”, Ekman kertoo.
Lujasti tamperelainen hotelli Ilves
Hotellia uusitaan tamperelaisuus edellä. ”Tamperelaisuus on tärkein osa Ilveksen identiteettiä ja sitä on talossa aina haluttu tuoda vahvasti esiin. Ja tuodaan myös jatkossa. Hotellin sijainti Tammerkosken rannalla punatiilisessä tehdasmiljöössä on inspiroinut hotellihuoneiden ja muiden tilojen suunnittelua vahvasti”, kertoo Original Sokos Hotel Ilveksen hotellinjohtaja Mikko Kankaanpää.
”Rento tamperelainen vieraanvaraisuus yhdistettynä tyylikkäisiin tiloihin ja sijaintiin kansallismaisemassa tekevät uudesta Ilveksestä houkuttelevan ja samalla helposti lähestyttävän niin paikallisille kuin kauempaa tuleville nautiskelijoille”, Kankaanpää sanoo.
Original Sokos Hotel Ilveksen ollessa suljettuna vieraita palvelevat tamperelaisia ilmiöitä esittelevä Solo Sokos Hotel Torni Tampere, kodikas putiikkihotelli Original Sokos Hotel Villa sekä tyylikäs Radisson Blu Grand Hotel Tammer.
Original Sokos Hotel Ilveksen peruskorjaus ja uudistus
Kesto 13.12.2020 – joulukuu 2021
Kiinteistön omistaja Keva
Hotellioperaattori Sokotel Oy
Pääsuunnittelija Aihio Arkkitehdit Oy
Sisustussuunnittelu Vallila Interior
Ravintolasuunnittelu Visionary Design Partners Helsinki
Lisätietoja:
Mikko Kankaanpää, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Ilves, puh 050 63 816, mikko.kankaanpaa@sok.fi
Original Sokos Hotel Ilveksen tarina
Ilveksestä visioitiin hotellin suunnitteluvaiheessa Pohjoismaiden valovoimaisinta ja kansainvälisintä hotellia. Sisustussuunnitteluun haettiin inspiraatiota Amerikasta asti, ja amerikkalaiset vaikutteet näkyivät vahvasti talossa sen avautuessa vuonna 1986.
Tammerkosken rannalle nousseessa, aikansa korkeimmassa hotellirakennuksessa oli 19 kerrosta, 336 huonetta ja yhdeksän sviittiä. Sisustukseen käytettiin mm. valkoista carraran marmoria ja metalleja. Kokonaisuuden kruunasi juhlasaliin italialaisesta lasista valmistetut, suomalaisella valaisinyritys Ker-Luxilla teetetyt kattokruunut. Ilveksessä ja sen ylellisessä maailmassa pääsi makean elämän makuun.
Ilveksen juhlat ja ravintolaelämykset ovat aina olleet kaupungin puheenaiheita pikkujouluista Itsenäisyyspäivän juhliin.
Kuuluja vieraita on nähty talossa matkan varrella lukuisia, Thaimaan ja Englannin prinsessoista presidentteihin Mauno Koivisto ja Bill Clinton.
2020-luvulla Original Sokos Hotel Ilves on tamperelainen maamerkki ja monipuolinen hotelli- ja ravintolaelämys näköalahuoneineen ja uima-altaineen. Ilveksessä on 336 huonetta, viisi ravintolaa, 9 kokoustilaa, juhlasali Ball Room, Maisema-kabinetti hotellin katolla sekä sauna- ja spa-osasto kuntosaleineen. Koskikeskukseen on hotellista suora pääsy.
Sokotel Oy
SOK:n matkailu- ja ravintolaliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa, Vaasassa, Tallinnassa ja Pietarissa 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.
Keva
Keva on julkisen alan työeläkevakuuttaja, joka vastaa kunta-alan eläkkeiden rahoittamisesta ja eläkevarojen sijoittamisesta. Keva omistaa 54 toimitilaa, mukaan lukien 8 hotellia kokonaan tai osittain sekä yli 3000 vuokra-asuntoa pääosin pääkaupunkiseudulla ja kasvukeskuksissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Kankaanpää, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Ilves, puh. 050 63 816, mikko.kankaanpaa@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa, Vaasassa, Tallinnassa ja Pietarissa 18 Sokos Hotellia ja seitsemää Radisson Blu Hotellia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
ABC:n data paljastaa: Näissä paikoissa suomalaiset liikkuvat juhannusliikenteessä – löytyykö sinun mökkireittisi varrelta?17.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä juhannus tarkoittaa satojen tuhansien suomalaisten lähtemistä tien päälle kohti mökkejään ja muita juhannuksenviettopaikkoja. Liikennemyymäläketju ABC julkaisee nyt juhannuksen kunniaksi tilastojaan siitä, missä suomalaiset yleisimmin matkoillaan asioivat ja mitkä ovat juhannusliikenteen suosituimmat ABC:t. Lisäksi asiantuntija tarjoaa 5 vinkkiä sähköautolla juhannuksen viettoon lähtijöille.
Grilli ja sauna kuumiksi: S-ryhmän kysely ja myyntidata kertovat juhannuksen kaavan16.6.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän toteuttama tuore asiakaskyselytutkimus sekä myyntidata valottavat, missä suomalaiset viettävät juhannuksen, mitä pöytään katetaan ja mistä perinteestä pidetään kiinni. Datan valossa ostokset noudetaan mökkimatkalla ja ruoan ohella kauppareissulla täydentyvät entistä sujuvammin myös juhannuksen juomahankinnat.
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
S-ryhmä ja Åhléns hankintayhteistyöhön – ruotsalaistavaratalon omien merkkien suosikkituotteet täydentävät jatkossa Sokoksen ja Prisman valikoimaa28.5.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
SOK on solminut hankintayhteistyösopimuksen ruotsalaisen Åhléns-tavarataloketjun kanssa. Yhteistyö tuo Sokos-tavarataloihin, Prismoihin sekä sokos.fi- ja prisma.fi-verkkokauppoihin Åhlénsin suosittuja oma merkki -tuotteita naisten ja miesten muodin sekä kodin tuotealueilta. Ensimmäiset maistiaiset uudesta valikoimasta saapuvat myymälöihin kesän alussa.
Yli 1300 suomalaista vastasi: Näin paljon valmistujaislahjaan tulee käyttää rahaa – tällaisia ovat kevään suosikkilahjat28.5.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Kevään valmistujaislahjoihin tulisi käyttää suurimman osan mielestä vähintään 30 euroa, mutta enintään 100 euroa, kertoo Prisman asiakasomistajilleen teettämä tuore kyselytutkimus. Yli 1300 vastaajaa kertoivat myös, mitkä ovat heidän mielestään sopivimmat valmistujaislahjat sekä parhaat omalle kohdalle osuneet lahjat ja huomionosoitukset valmistumisen kunniaksi. Prisman asiantuntija ennakoi, että tänä vuonna suosituimpien lahjojen joukossa ovat astia- ja aterinsarjat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme