Lapti rakentaa palveluasuntoja Vantaan Nikinmäkeen

Tulevien asukkaiden viihtyvyyteen panostetaan mm. säilyttämällä osa tontista luonnontilaisena sekä sijoittamalla ulkoilualueelle huvimaja ja kesäkeittiö. Tontille sijoitetaan myös erityisesti ikäihmisille tarkoitettu kuntoilualue välineineen.
Kohde on pitkän kehitystyön tulos, jossa FinCap yhdessä Esperin kanssa, on suunnitellut ja kaavoittanut tontin juuri Esperin tarpeiden mukaisesti. Olemme iloisia, että työt ovat vihdoin hyvässä vauhdissa ja alueelle saadaan uusia palveluja vuoden 2022 alusta alkaen, kertoo aluejohtaja Juha Kivimäki FinCap Kiinteistökehitys Oy:stä.
Harrikujalle Vantaalle nouseva palvelutalo tarjoaa ympärivuorokautista hoivaa ja huolenpitoa sekä turvallista ja modernia asumista ikäihmisille. Vakituisen asumisen ohella kodissa voi asua myös lyhytaikaisesti esimerkiksi sairaalasta kuntoutumisen, omaishoitajan loman tai vaikkapa putkiremontin ajan. Kohde täydentää hyvin Esperin palvelutarjontaa Vantaan alueella, kertoo kiinteistökehityspäällikkö Jari Pynnönen Esperi Care Oy:stä.
Palvelutalon suunnittelussa olemme hyödyntäneet pitkäaikaista ja laajaa kokemustamme hoiva- ja palvelutilojen rakentamisessa. Tämä näkyy viihtyisinä tiloina ja sujuvana arkena palvelutalossa työskentelevälle hoitohenkilökunnalle ja asukkaille. Palvelutalon työmaalla työt käynnistyivät lokakuussa maansiirtotöillä ja tällä hetkellä käynnissä on rungon pystytys, kertoo Rakennusliike Lapti Oy:stä Etelä-Suomen aluejohtaja Sami Alanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aluejohtaja Sami Alanen
Rakennusliike Lapti Oy Etelä-Suomi
0400 250 474
sami.alanen@lapti.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Lapti on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden päivähoito- ja hoivakiinteistöjen, liike- ja toimitilojen sekä koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Rakennusliike Lapti -konsernin palveluksessa oli tilikauden päättyessä noin 600 henkilöä. www.lapti.fi
Rakennamme hyvän elämän puitteet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Jyväskylän Vaajakoskelle27.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Jyväskylän Vaajakoskelle. Lapti suunnittelee ja rakentaa Vaajakoskelle kuusikerroksisen talon, johon tulee 29 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen alkaa kesä-heinäkuun vaihteessa, ja asunnot valmistuvat syksyllä 2026.
Raision Myllypellon koulun urakkasopimus allekirjoitettu18.6.2025 13:40:26 EEST | Tiedote
Myllypellon koulun hankesuunnitelma hyväksyttiin Raision kaupunginvaltuustossa 5.5.2025. Projektinjohtourakoitsijaksi on valittu Rakennusliike Lapti Oy. Urakkasopimus allekirjoitettiin Raisiossa 18.6. ja rakentaminen alkaa ensi vuonna.
Tampereen Hatanpäähän arboretumin naapuriin kehittyy uusi asuinkorttelialue – rakentaminen käynnistynyt keväällä9.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen keskustan tuntumassa sijaitsevalle Hatanpäälle, arboretumin viereen ja Pyhäjärven rantamaisemien äärelle, on lähtenyt rakentumaan uusi monipuolinen asuinkorttelialue. Rakentaminen on käynnistynyt opiskelijoille suunnatulla asuintalolla. Tulevan uuden ratikkalinjan varrella sijaitsevaan asuinkorttelialueeseen on suunnitteilla monipuolista asumista noin 670 asukkaalle.
Kalliomäen palvelukiinteistön rakentaminen alkaa kesällä Pirkkalassa – KVR-urakoitsijaksi Rakennusliike Lapti4.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pirkkalassa uudella Kalliomäen asuinalueella alkaa kesällä Kalliomäen palvelukiinteistön rakentaminen. Pirkkalan kunta ja Rakennusliike Lapti allekirjoittivat KVR-urakkasopimuksen 3.6.2025. KVR-urakan arvo on noin 35,8 miljoonaa euroa.
Mäntsälän keskustaan nousee KAS kotien uusi vihreän rahoituksen A-energialuokan kerrostalo26.5.2025 14:03:20 EEST | Tiedote
KAS asunnot -konserniin kuuluva KAS kodit Oy aloittaa kesällä viisikerroksisen asuinkerrostalon rakennuttamisen Mäntsälän keskustaan osoitteeseen Keskuskatu 17. Taloon tulee 50 vuokra-asuntoa yksiöistä kolmioihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme