Ylikylän koulun ja alueen urheiluseurojen käyttöön valmistui uusi liikunta- ja tapahtuma-areena Kempeleessä
29.1.2026 08:00:00 EET | Rakennusliike Lapti Oy | Tiedote
Ylikylän koulu Kempeleessä laajeni nykyaikaisella liikuntaan ja tapahtumiin soveltuvalla Pekka Rinne -areenalla sekä erityisopetuksen ja iltapäiväkerhon tiloilla.

Isossa liikuntasalissa on huomioitu eri urheilulajien tarpeet. Salin saa jaettua kolmeen ääntä eristävään lohkoon. Tilasta löytyy muun muassa liikkuvat koripallotelineet, irrotettavat maalitolpat ja ylös nostettavat maalit. Lisäksi salissa on seinän sisälle pakkaantuva sähkökäyttöinen katsomo.
Liikuntasali toimii liikuntakäytön lisäksi myös koulun juhlasalina ja kunnan kulttuuri- ja tapahtumatilana. Sali on varustettu ammattimaisella audiovisuaalisella tekniikalla, joka mahdollistaa nykyaikaisen ja monipuolisen äänen ja kuvan käytön.
Liikuntasalin yläkerrasta löytyy juoksusuora, kuntosali sekä tilat kamppailulajeille ja ryhmäliikunnalle. Rakennuksesta löytyy lisäksi neljä erityisopetuksen luokkaa sekä tilat aamu- ja iltapäiväkerhon toiminnalle.
Monipuolisen käytön mahdollistava lopputulos
Rakennustöitä edelsi yhteinen suunnitteluvaihe, johon osallistui aktiivisesti niin tilaajan, käyttäjän kuin KVR-urakoitsija Laptin edustajia.
– Uuden liikuntasalin suunnitteluun osallistettiin muun muassa koulu, vapaa-aikapalvelut, urheiluseurat ja järjestöt, liikuntafoorumi sekä nuoret. Uusi sali vastaa laajasti seuratoiminnaltaan aktiivisen Kempeleen urheilupaikkatarpeisiin ja mahdollistaa eri lajien harrastamista, kasvua ja kehittymistä. Liikuntasali kohentaa myös kouluympäristön viihtyisyyttä ja tarjoaa oppilaille modernit ja inspiroivat liikunta- ja oppimistilat. Oli hienoa yhdessä Laptin asiantuntijoiden kanssa toteuttaa Ylikylälle uusi ja monipuolinen liikuntasalikokonaisuus, kertoo Kempeleen kunnan tekninen johtaja Tuomo Perälä.
– Yhteistyö Laptin kanssa on ollut koko prosessin ajan erittäin toimivaa. Liikuntahalli on upea ja täyttää koulun ja kunnan tarpeet erinomaisesti. Koulun rehtorina olen hyvin onnellinen etenkin oppilaiden ja työntekijöidemme puolesta, että meillä on vihdoin tarkoituksenmukaiset, terveet ja turvalliset liikunta- ja erityisopetustilat. Liikuntatilat ovat saaneet myös urheiluseuroilta paljon kehuja, kuvailee Ylikylän koulun rehtori Jussi Näykki.
Liikuntatilojen suunnittelun keskiössä on ollut akustiikka ja turvallisuus. Tilojen äänimaailma on suunniteltu tarkoituksenmukaiseksi eri lajeihin ja myös tapahtumiin – sopivan vaimentavaksi mutta kuitenkin niin, että puhe kantaa. Harrastamisen ja liikkumisen turvallisuuteen on kiinnitetty huomiota muun muassa upottamalla tekniikkaa ja varusteita pintojen sisään törmäysvaaran minimoimiseksi.
Myös säilytysratkaisut tuovat arkeen helpotusta: liikuntasalissa on harvinainen mutta sitäkin kätevämpi seinältä lattialle laskettava trampoliini ja myös patjat ja air trackit nousevat hisseillä ylös seinille säilytykseen. Lisäksi varsinaiset varastotilat on sijoitettu luontevasti tukemaan erilaisten liikuntalajien toteutusta niin kouluarjessa kuin liikuntaseurojenkin käytössä.
A-energialuokan rakennus
Laajennuksen koko on noin 3 300 brm2. Uuden rakennuksen paikalta purettiin koulun vuonna 1968 valmistunut osa liikuntasaleineen.
Liikuntasalin jalustaosassa löytyy graafisella betonilla toteutettuja urheiluteemaisia hahmoja elävöittämään julkisivua.
A-energialuokan uudisrakennukseen on valittu ylläpidon kannalta kustannustehokkaimmat energiaratkaisut. Rakennuksesta löytyy esimerkiksi aika- ja tarpeenmukainen ilmanvaihdon ohjaus, tehokas poistoilman lämmöntalteenotto sekä aurinkovoimala.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomo Perälä, tekninen johtaja, Kempeleen kunta, puh. 050 416 9922, tuomo.perala@kempele.fi
Jussi Näykki, rehtori, Ylikylän koulu, puh. 050 3163 802, jussi.naykki@edu.kempele.fi
Mikko Lohi, aluejohtaja, Lapti, puh. 045 631 2946, mikko.lohi@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Kastellin uuden liikekeskuksen rakentaminen on alkanut Oulussa28.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Liikekeskus Kastellinkartanon rakentaminen on alkanut Oulun Kastellin kaupunginosassa, vanhan ostoskeskuksen viereisellä tontilla. Kastellinkartano on suunniteltu avattavaksi asiakkaille keväällä 2027.
Joensuuhun rakentuu kahteen uuteen asumisyksikköön yhteensä 120 asuntoa ikääntyneille13.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Pohjois-Karjan hyvinvointialueen – Siun soten käyttöön kaksi ikäihmisten asumispalveluyksikköä Joensuuhun. Rantakylään toteutettavien kohteiden rakentaminen alkoi huhtikuun alussa, ja asumispalveluyksiköt valmistuvat kesällä 2027.
Lapti toteuttaa Poriin uuden 50-paikkaisen palvelutalon2.4.2026 11:15:02 EEST | Tiedote
Lapti suunnittelee ja rakentaa Yrjö ja Hanna Hoivan käyttöön uuden ikäihmisten palvelutalon Poriin. Vähärauman Suntinkujalle toteutettavan kohteen rakentaminen alkaa huhtikuussa, ja palvelutalo valmistuu keväällä 2027.
Laptin liikevaihto kasvussa, vahva taloudellinen asema27.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli Rakennusliike Laptille kasvun ja talouden vahvistumisen vuosi. Laptin liikevaihto kasvoi vuonna 2025 reilut 15 %: liikevaihto oli 260,4 M€ ja liiketulos 2,6 M€. Yhtiö on säilyttänyt erinomaisen vakavaraisuutensa – sen omavaraisuusaste oli 55,0 %. Lapti lähtee vuoteen 2026 yli 400 M€:n voitetulla ja tulouttamattomalla hankekannalla sekä neljällä rakenteilla olevalla RS-asuntokohteella.
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa5.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa. Kouluun avautuu 5–9. luokkien opetustilojen lisäksi Mylly-Antin koulun toimintatilat sekä kirjasto- ja nuorisotilat elokuussa 2028.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




