Jyväskylän yliopisto

Tietotekniikan professori Lauri Kettusta kiehtoo informaatioteknologian, matematiikan ja tekniikan yhdistäminen

Jaa
Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen on kutsunut TkT Lauri Kettusen tietotekniikan (laskennallinen tiede ja teknologiset sovellutukset) professoriksi 1.1.2021 alkaen informaatioteknologian tiedekuntaan.
Varadekaani, professori Lauri Kettunen (kuva: Petteri Kivimäki)
Varadekaani, professori Lauri Kettunen (kuva: Petteri Kivimäki)

Tietotekniikan professori Lauri Kettusen tutkimustausta on sähkömagnetiikan, tekniikan ja soveltavan matematiikan alalla. Häntä on aina kiehtonut erityisesti informaatioteknologian, matematiikan ja tekniikan risteytyminen. Tuoreet professorin tehtävät liittyvät keskeisesti Jyväskylän yliopistossa alkavan tieto- ja ohjelmistotekniikan diplomi-insinöörikoulutuksen käynnistämiseen ja toimintaan. Tehtäviin kuuluu lisäksi muun muassa panostus tutkimukseen laskennallisen mallinnuksen eri sovellusalueiden yhteisistä metodeista sekä käytännön sovellutuksista.

– Minulla on aina ollut vahva kokemus siitä, että jos haluaa aidosti luoda uutta tekniikan saralla, on välttämätöntä ymmärtää taustalla vaikuttavaa matematiikkaa.

Kettunen on työskennellyt aiemmin professorina Tampereen teknillisessä yliopistossa vuosina 1998–2017. Hän on toiminut samassa yliopistossa myös dekaanina 2002–2007 ja varadekaanina 2008–2010. Lisäksi hänellä on kokemusta laitosjohtajan ja tutkijakoulun johtajan tehtävistä. Kettunen on ohjannut akateemisen uransa aikana 30 väitöskirjaa ja noin 80 diplomi-/gradutyötä, ja kunnostautunut muun muassa parhaan tekniikan alan väitöskirjan ohjaamisessa (TEK 2011) sekä vuoden luennoitsijana. Hänellä on lisäksi runsaasti omia tieteellisiä julkaisuja alan kansainvälisissä lehdissä. Parhaillaan Kettunen toimii koulutuksesta vastaavana varadekaanina Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa, jossa hän on toiminut myös tietotekniikan tutkimusprofessorina sekä professorina.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lauri Kettunen
varadekaani, professori
Puh. 040 503 4550
lauri.y.o.kettunen@jyu.fi

Kuvat

Varadekaani, professori Lauri Kettunen (kuva: Petteri Kivimäki)
Varadekaani, professori Lauri Kettunen (kuva: Petteri Kivimäki)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote

Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.

Sivistyksen vuoksi -kirjan tavoitteena on sivistyneen elämän kunnianpalautus: Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen Jyväskylän Kesän avajaispäivänä ke 2.7.23.6.2025 09:09:04 EEST | Tiedote

Sivistys ei kuulu vain harvoille ja valituille, vaan meille kaikille. Sivistyksen vuoksi -kirjan kantava ajatus on, että sivistyksen tavoittelu niin yksilön kuin yhteiskunnan tasolla rakentaa merkityksellistä, hyvää elämää. Kirjan 32 kirjoittajaa käsittelevät sivistystä eri näkökulmista kirkastaen sivistyksen olemusta, kielen ja kulttuurin sivistävää voimaa, ruumiin sivistystä, polarisaation ja sivistyksen suhdetta sekä sivistyksen merkitystä yksilöllisenä ja yhteiskunnallisena tavoitteena. Kirjoittajajoukkoon kuuluvat muun muassa Tarja Halonen, M. A. Numminen, Jarkko Martikainen, Kirsi Piha, Juha Hurme, Julia Thurén ja Piia Viitanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye