Lillholmenin silta uusitaan Paraisilla, liikenne ohjataan kiertotielle 17.2.2021 alkaen
Siltapaikka sijaitsee Paraisilla, missä nykyinen maantie 12029 on rakennettu Lillholmenin saaren kautta Kirkkoselän poikki. Uusi siltaa korvaa nykyisin paikalla olevan 1980-luvun alussa valmistuneen huonokuntoisen betonisen ponttonin ja sen pohjoispäässä olevan läppäsillan. Myös vanha meripenger puretaan. Uusi silta on jännitetty betoninen jatkuva palkkisilta ja sillan keskellä on avattava läppä. Uuden sillan hyötyleveys kasvaa 9 metriin, vanhassa läppäsillassa leveys on 5,6 metriä. Uuden sillan kokonaispituus tulee olemaan 254 metriä. Sillan alikulkukorkeutta kasvatetaan 6 metriin, jolloin läppäsillan avaukset tulevat merkittävästi vähenemään. Silta perustetaan porattavilla teräsputkipaaluilla kallion varaan. Lillholmenin sillan uusimistyön yhteydessä rakennetaan myös uusi virtausaukko Lillholmenin saaren eteläpuolelle (teräksinen putkisilta).
Sillan rakentamistyöt aloitetaan viikolla 6 työmaan perustamisella ja työnaikaisten liikennejärjestelyjen tekemisellä sekä penkereen ja vanhan sillan purkamisella. 17.2.2021 liikenne maantiellä 12029 katkaistaan sillan kohdalta. Liikenne ohjataan kiertotielle Tervsundintien (mt 12029), Vånontien (mt 12027) ja Saaristotien (mt 180) kautta. Kevyen liikenteen kulkuyhteys joudutaan myös katkaisemaan työn aluksi. Kevyelle liikenteelle rakennetaan kuitenkin työnaikainen kulkuyhteys työmaan läpi. Kulkuyhteyttä ei valitettavasti pystytä sillan veneliikenteen kulkuaukon ylityksen takia tekemään esteettömäksi. Tämä kulkuyhteys saadaan käyttöön 2021 kesään mennessä.
Sillan alittava veneväylä siirretään myös uuteen paikkaan kesään 2021 mennessä. Veneväylä on vanhan sillan purkamisen jälkeen käytössä koko työn ajan käytössä. Sillan telineisiin tehtävän kulkuaukon leveys on 10m ja korkeus 6m.
Liikennemäärä sillalla on noin 1 000 ajoneuvoa vuorokaudessa.
Urakoitsijana hankkeessa toimii Kreate Oy.
LISÄTIETOJA
- Varsinais-Suomen ELY-keskus: siltainsinöörit Ari Salo, p. 0400 510 391 ja Jari Nikki, p. 0400 821 596
- Kreate Oy: työpäällikkö Timo Hirvasmaa puh. 0400 627 461 ja vastaava työnjohtaja Tero Haaramäki, puh.040 544 3661
- Hankesivut: https://vayla.fi/mt12029-lillholmenin-silta
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
 Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskusItsenäisyydenaukio 2
20800 Turku
0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Porissa harjoiteltiin logistiikan varautumista31.10.2025 13:22:59 EET | Tiedote
Lounais-Suomen logistiikkatoimikunta järjesti varautumisharjoituksen Porissa 30.10.2025. Harjoituksen osallistui useita eri viranomaistahoja sekä elinkeinoelämän edustajia. Pääpaino harjoituksessa oli alueellisen varautumisen ja häiriötilanteen aikaisen yhteistoiminnan kehittäminen eri toimijoiden välillä kokonaisturvallisuuden näkökulmasta. Harjoitus onnistui erityisesti osallistujien välisen yhteistyön osalta. Sen aikana havaittiin, että häiriötilanteessa eri viranomaiset pystyvät muodostamaan ja ylläpitämään yhteisen tilannekuvan, ja tiedonkulku heidän välillään toimii tehokkaasti.
Investering i slambassänger hjälpte växtodlingsgården att resa sig på nytt31.10.2025 10:34:11 EET | Pressmeddelande
Slambassänger är en bekant syn på djurgårdar där det är obligatoriskt att lagra slam. Numera tillverkas allt fler slambassänger också för gårdar som odlar växter. Taneli Takatalo i S:t Mårtens har så goda erfarenheter av slambassängen att han redan börjat bygga den andra bassängen på sin gård.
Lieteallasinvestointi auttoi kasvinviljelytilan uuteen nousuun31.10.2025 10:34:11 EET | Tiedote
Lietealtaat ovat tuttu näky eläintiloilla, joissa lietteen varastointi on pakollista. Nykyään lietealtaita tehdään yhä enemmän myös kasvinviljelytiloille. Marttilassa Taneli Takatalolla on lietealtaasta niin hyvät kokemukset, että hän rakentaa tilalleen jo toista allasta.
Meri vetää, mutta auto yskii – Varsinais-Suomen elinkeinoelämän kaksijakoinen syksy30.10.2025 08:50:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen elinkeinoelämä kulkee vuonna 2025 kahden vastakkaisen kehityskulun poluilla. Meriteollisuus vahvistaa asemaansa maakunnan talouden veturina, kun taas autoteollisuus on isoissa vaikeuksissa. Kokonaiskuva on silti toiveikas, koska lääketollisuudellakin menee vahvasti, ja alueen monipuolinen elinkeinorakenne tarjoaa vakautta. Varsinais-Suomen alueelliset kehitysnäkymät ovat Varsinais-Suomen ELY-keskuksen yhdessä muiden aluekehittäjien kanssa muodostama näkemys alueen nykytilasta sekä lähiajan näkymistä.
Raumalla rakennetaan jalankulku- ja pyöräilyväylä välille Voiluoto-Unaja30.10.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus aloittaa yhteistyössä Rauman kaupungin kanssa jalankulku- ja pyöräilyväylän rakentamisen maantielle 1960 (Pyhärannantie) välille Voiluoto-Unaja. Rakennustyöt alkavat marraskuun alussa viikolla 45 ja niiden arvioidaan valmistuvan vuoden 2026 elokuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme