Kivikon Sortti-asema saa uudet, toimivat asiakastilat – HSY edesauttaa jätteiden saamista paremmin hyötykäyttöön

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY parantaa Sortti-asemien palveluita entisestään uudistamalla Kivikon Sortti-aseman asiakastiloja ensi vuonna. Uusien tilojen myötä asiointi asemalla sujuvoittuu, joten jätteiden tuominen kierrätykseen on entistä helpompaa.
- Tuemme tälläkin teolla tavoitettamme saada mahdollisimman suuren osan asukkaiden jätteistä kiertoon. Kun tarjoamme hyvät puitteet asiointiin, asukkaat tuovat mielellään jätteensä Sortti-asemillemme, mistä ne menevät edelleen hyötykäyttöön, perustelee hanketta HSY:n jätehuollon toimialajohtaja Petri Kouvo.
Sortti-asemien kävijämäärät ovat kasvaneet joka vuosi. Viime vuonna kaikilla viidellä asemalla kävi lähes 600 000 asiakasta, ja näistä lähes 200 000 juuri Kivikossa.
- Kävijämäärä nousi 14 prosenttia vuonna 2020 edelliseen verrattuna. On odotettavaa, että asukkaat tuovat vastaisuudessakin yhä enemmän jätteitään kierrätykseen, mikä näkyy asiakasmäärien kasvuna myös tulevina vuosina, arvioi HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
Kiasman sinkkipellit hyödynnetään uusissa rakennuksissa
Kivikon Sortti-aseman nykyinen infopiste on palvellut asiakkaita aseman koko elinajan eli 21 vuotta. Nyt siitä tehdään sähkölaitteiden vastaanottopiste. Asemalle rakennetaan kokonaan uusi asiakkaiden infopiste. Sen yhteyteen tulee erillinen rakennus vaarallisen jätteen vastaanotolle ja Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskukseen meneville pientavaroille. Infopisteen yhteydessä olevat tilat palvelevat asiakkaita nykyistä paremmin.
- Rakennamme Kivikon Sortti-asemalle uudenaikaiset tilat asiakaspalveluun. Nykyiset tilat ovat hyvin ahtaat. Lisäksi saamme Sortti-asemasta turvallisemman, kun autoliikenne ei risteä jalankulkijoiden kanssa. Kivikon Sortti-asema on kaikista asemistamme vilkkain, joten haluamme tehdä asioinnista sielläkin mahdollisimman helppoa ja vaivatonta, kertoo Mäntynen.
Kiasman julkisivun ulkoverhoilussa käytettyä sinkkipeltiä tullaan käyttämään Sortti-aseman rakennuksien julkisivussa ja mahdollisesti myös vesikatossa.
- HSY:n tavoitteena on edistää kierrätystä eli saada kaikki mahdollinen materiaali kiertämään ja hyödynnettäväksi. Pyrimme myös omissa rakennusprojekteissamme löytämään helposti uudelleen käytettäviä materiaaleja, jolloin säästämämme luonnonvaroja. Kiasman sinkkipellit sopivat erinomaisesti juuri Sortti-asemien rakennusten materiaaliksi, toteaa Mäntynen.
HSY:n hallitus hyväksyi kokouksessaan 23.4.2021 Kivikon aseman toimitilojen uudistamishankkeen.
Lisätietoja:
HSY:n jätehuollon toimialajohtaja Petri Kouvo, petri.kouvo@hsy.fi, puh. 040 868 1048
HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen, marjut.mantynen@hsy.fi, puh. 040 060 9493
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Viisi vinkkiä vähäpäästöisempään saunomiseen17.6.2025 09:10:06 EEST | Tiedote
Puusaunan piipusta tulevan savun väri kertoo, lämmitätkö saunaa oikein. Jos savu on tummaa tai ruskeaa, päästöt ovat suuria. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY antaa viisi vinkkiä, joilla saunanlämmitys onnistuu vähäpäästöisemmin. Tavoitteena on saada savu värittömäksi.
Asumisen tonttivaranto jatkaa kasvuaan ennätysvauhdissa pääkaupunkiseudulla16.6.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Asuntotuotantoa mahdollistava tonttivaranto kasvoi pääkaupunkiseudulla jälleen uuteen ennätykseen vuonna 2024, kertoo HSY:n tonttivarantokatsaus. Pääkaupunkiseudulla on jäljellä käyttämätöntä rakennusoikeutta jopa yli 100 000 uuden asunnon rakentamista varten. Erityisesti kerrostalovaranto on kasvanut vauhdilla viime vuosina.
Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsija valittu – rakentaminen käynnistyy syksyllä 202516.6.2025 08:56:37 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Helsingin Esplanadin alueella merkittävän hankkeen, jonka tavoitteena on taata alueen vesihuollon kestävä toiminta pitkälle tulevaisuuteen. Vuosia kestävän hankekokonaisuuden tavoitteena on käynnistää Kluuvin ja Kaartinkaupungin alueen vanhan sekaviemäriverkoston eriyttäminen. Tämä työ käynnistyy vesihuoltotunnelin rakentamisella alueelle.
HSY:n hallituksen päätökset 13.6.202513.6.2025 18:10:04 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa pyytää lausunnot Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2026–2028. Hallitus päätti lisäksi hyväksyä HSY:n jätehuollon alustavan jätetaksan ja asettaa sen kuultavaksi. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Ilmala 2 vesitornin toimistokerrosten saneerauksen hankesuunnitelma - Vantaan Tikkuraitin, Orvokkitien sekä Tikkuraitin ja Talvikkitien risteysalueen vesihuollon hankesuunnitelma - vesihuollon tarvitsemat betoniputket ja betoniset kaivonosat hankitaan osaan 1 Rudus Oy:ltä ja osaan 2 Ruskon Betoni Etelä Oy:ltä - Helsingin Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsijaksi valittiin YIT Infra Oy - Espoon Hansatien vesihuollon rakentamisen ja kadunparantamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - vesihuollon tarvitsemat valurautakansistot hankintaan Ulefos Oy:ltä - Helsingin sekajätteen keräyksen ja kulj
Laita grillihiilet sekajätteeseen ja puiset aterimet biojätteeseen – näin lajittelet juhannusajan jätteet13.6.2025 10:19:19 EEST | Tiedote
Keskikesän juhla lähestyy. Monien juhannuksen viettoon kuuluu grillaus ja ruoanlaitto, mistä syntyy monenlaista jätettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa, miten lajitella yleisimmät kesäruoanlaitossa syntyvät jätteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme