Kesän lähimatkailun helmi Söderlångvikin museo avautuu 3. kesäkuuta
20.5.2021 09:15:00 EEST | Amos Rex | Tiedote

Kemiönsaarella sijaitseva Söderlångvikin museo avataan yli kahden vuoden tauon jälkeen 3.6.2021. Rakennus on huolellisesti entisöity ja esillä on valikoima Amos Rexin modernin taiteen kokoelmasta Amos Andersonin sisustuksen keskellä. Paikka huokuu tunnelmaa, joka vallitsi 1930-luvulla Amos Andersonin kunnostettua 1800-luvulta peräisin olevan maalaistalon italiaistyyliseksi klassistiseksi villaksi. Myös Paul Olssonin suunnittelema kartanopuutarha on ehostettu ja entisöity suihkukaivoineen ja pylväikköineen.
Tervetuloa lehdistötilaisuuteen Söderlångvikin päärakennukselle 2.6. klo 12.30–14.30. Ilmoittautuminen: kerttu.raittila@amosrex.fi
Uusin silmin -avajaisnäyttely Amos Rexin kokoelmista
Söderlångvikin päärakennuksen avautumista juhlistaa näyttely Uusin silmin. Se koostuu reilusta sadasta Amos Rexin kokoelmiin kuuluvasta kotimaisesta maalauksesta ja veistoksesta pääosin 1900-luvun ensimmäiseltä puoliskolta.
Osa teoksistaonennestään tuttuja Amos Andersonin omasta kokoelmasta ja osa on Amos Rexin kokoelmien helmiä, joita ei ole aiemmin nähty Söderlångvikissa. Näyttelyn työt on tarkoin valittu nimenomaan kunkin salin tunnelman ja sisustuksen sopiviksi. Taitelijoihin kuuluvat muun muassa Sigrid Schauman, Rafael Wardi, Sulho Sipilä, Santeri Salokivi, Ragnar Ekelund, Alvar Cawén ja Ellen Thesleff.
Museossa on esillä myös aiemmin yleisöltä piilossa olleet tilat autonkuljettajan huone ja kellarin elokuvateatteri, sekä uudet näyttelysalit, joista löytyy tietoa Amos Andersonista ja Söderlångvikista sekä avajaisnäyttelyn töistä ja niiden konservoinnista. Söderlångvikiin voi tutustua myös uuden äänioppaan sekä heinäkuussa päivittäin järjestettävien yleisöopastusten avulla. Museo on auki päivittäin klo 11–17 (suljettu juhannuksena) syyskuun loppuun saakka.
Söderlångvikista on julkaistaan ruotsiksi ja suomeksi kirja Amos Andersonin Söderlångvik. Se kertoo muun muassa Amos Andersonin suhteesta Kemiönsaareen, Söderlångvikin arkkitehtuurista, museon vaiheista, Söderlångvikin tilan elinkeinoista sekä vasta päättyneestä peruskorjauksesta.
Koko päivän kesämatkakohde
Söderlångvikin kartanoalueella on museon lisäksi ravintola, luontopolkuja ja kaksi vuokrattavaa huvilaa. Söderlångvikissa sijaitsee myös yksi Suomen suurimmista omenatarhoista. Saaristomiljöössä sijaitseva tila on tunnettu ainutlaatuisesta kulttuurimaisemastaan ja Purunpää-niemen suojelluista luonnonkauniista metsistä ja rannoista. Tilan omistaa Föreningen Konstsamfundet.
Ravintola Café Söderlångvikissa on tänä kesänä esillä Paul Osipowin (s. 1939) näyttely, jonka teokset sivuavat ruokateemaa. Esillä on myös taiteilijan ennennäkemättömiä grafiikan teoksia. Ravintolassa on uusi à la carte -lista, suuri terassi ja lasten leikkipaikka.
Heinäkuussa avataan kolme kertaa viikossa liikennöivä venereitti Hangosta Söderlångvikiin, joka jatkaa kerran viikossa Paraisille. Suunnitteilla on myös laivayhteys Turusta Söderlångvikiin.
Kesän ohjelmatarjontaa Söderlångvikissa
- Kesäristeilyjä Taalintehtaalta
- 12.6. pienimuotoiset kartanotilan kauden avajaiset.
Ohjelmassa muun muassa Purunpää-aiheisen valokuvanäyttelyn avajaiset ravintolassa, taidetyöpajoja ja erilaisia opastettuja kierroksia. Lisätietoja tapahtumasta: https://soderlangvik.fi/fi/tapahtumat - 19.6. Nordic Gravel pyöräilykilpailu
- 11.7. sekä 15.7. Baltic Jazzin ja Kemiönsaaren Musiikkijuhlien konsertit
- Heinäkuussa joogaa kartanon terassilla
- 14.–15.8. Akvarellikurssi
- 25.9. Kauden huipentuma Omenapäivä
Lehdistökuvat: media.amosrex.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Söderlångvikin kartano (tapahtumat, retket, luontopolut, ravintola yms.)
Hanna Vuorio-Wilson, koordinaattori
+358 40 562 2198, hanna.vuorio-wilson@soderlangvik.fi
Amos Rexin kokoelmat ja Söderlångvikin museo (museotoiminta ja taide)
Kaj Martin, intendentti
+358 50 523 1343, kaj.martin@amosrex.fi
Iia Palovaara, viestintäpäällikkö
+358 (0)50 544 3331, iia.palovaara@amosrex.fi
Lehdistökuvat: http://media.amosrex.fi/
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Hufvudstadsbladetin omistaja Amos Anderson (1878-1961) osti vuonna 1927 Söderlångvikin kartanon. Hän oli yksi aikansa merkittävimmistä liikemiehistä ja kulttuurimesenaateista. Söderlångvikin päärakennus on vuodesta 1965 toiminut Amos Andersonin henkilöhistoriaa esittelevänä museona, jonne on sijoitettu Andersonin taidekokoelma. Kesäkauden aikana sekä museossa että ravintola Café Söderlångvikissa on esillä vaihtuvat taidenäyttelyt. Kartanon toimintaan sisältyy omenapuutarhoja, metsätaloutta, ravintolatoimintaa, majoitusta, ryhmä-aktiviteetteja ja erilaisia tapahtumia. Söderlångvikin kartano on elävä kokonaisuus, joka hallinnoi arvokasta kulttuuriperintöä ja kehittää aktiivisesti uusia toimintamuotoja. Söderlångvikin kartano on Föreningen Konstsamfundetin omistuksessa.
www.soderlangvik.fi
Söderlångvik sijaitsee Kemiönsaarella, 100 km Turusta, 180 km Helsingistä ja 70 km Salosta.
Amos Anderson tie 2, 25870 Dragsfjärd.
Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Funkkishelmi Lasipalatsi ja sen kumpuilevan aukion alla sijaitsevat taidemuseotilat tarjoavat 10 000 neliötä ainutkertaisille elämyksille maan alla, päällä ja Bio Rexin valkokankaalla. Amos Rexin näyttelyohjelma koostuu uusimmasta, usein teknisesti kokeilevasta nykytaiteesta, 1900-luvun modernismista ja muinaisista kulttuureista. Amos Rexin kokoelmia on esillä Söderlångvikin museossa Kemiönsaarella.
www.amosrex.fi#amosrex
Amos Rex
Mannerheimintie 22-24
00100 HELSINKI
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Amos Rex
Ny forskning visar hur unga bygger resiliens i en oförutsägbar värld31.3.2026 13:20:33 EEST | Pressmeddelande
En ny etnografisk studie av konstmuseet Amos Rex och strategibyrån Noren visar hur 16–18-åringar aktivt formar sina vardagsliv för att hantera osäkerhet och förändring.
Uusi tutkimus osoittaa, että nuoret pyrkivät vahvistamaan voimavarojaan arvaamattomassa maailmassa31.3.2026 13:20:33 EEST | Tiedote
Taidemuseo Amos Rexin ja strategiatoimisto Norenin yhdessä toteuttama etnografinen tutkimus näyttää, miten 16–18-vuotiaat aktiivisesti muovaavat arkeaan selviytyäkseen epävarmuudesta ja muutoksesta.
New research reveals how young people build resilience in an unpredictable world31.3.2026 13:20:33 EEST | Press release
New ethnographic research conducted by art museum Amos Rex in collaboration with the strategy consultancy Noren reveals how 16–18-year-olds are actively shaping their everyday lives to cope with uncertainty and change.
Amos Rex och LAS Art Foundation presenterar ett nytt beställningsverk av Natasha Tontey på Ateneo Veneto i samband med den 61:a internationalla konstbiennalen i Venedig19.3.2026 11:00:00 EET | Pressmeddelande
Natasha Tonteys multimediainstallation återger berättelsen om en kvinnlig motståndskämpe i Indonesien på 1950-talet. Genom att utforska fysisk och kemisk transformation, minahasiskt symbolspråk och samtida militära avbildningstekniker behandlar verket kroppars, kulturers och lands suveränitet.
Amos Rex ja LAS Art Foundation esittävät Natasha Tonteyn uuden tilausteoksen Ateneo Venetossa Venetsian biennaalin 61. kansainvälisen taidenäyttelyn yhteydessä19.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Natasha Tonteyn multimediainstallaatio kuvaa naispuolisen vastarintataistelijan tarinaa 1950-luvun Indonesiassa. Teos käsittelee fyysistä ja kemiallista muuntautumista, minahasalaista symboliikkaa sekä nykyaikaisia sotilaallisia kuvantamistekniikoita, ja tarkastelee kehojen, kulttuurien ja maan suvereniteettia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

