HUS ja Lastenklinikoiden Kummit tuovat apua lasten ahdistuneisuuden hoitoon
Ahdistuneisuushäiriöitä esiintyy jopa 6–10 prosentilla lapsista ja ne puhkeavat monia muita häiriöitä nuoremmalla iällä. Ahdistuneisuushäiriöt aiheuttavat merkittävää toimintakyvyn laskua lapsille ja vaikuttavat usein koko perheen hyvinvointiin.
Cool Kids on osa Lastenkilinkoiden Kummien Mielen tila -kampanjaa, jonka tavoitteena on vuosina 2020–2022 näyttöön perustuvan Cool Kids -hoito-ohjelman valtakunnalliseen jalkauttaminen sekä näyttöön perustuvien menetelmien kehittäminen ja edistäminen Suomessa.
”Lasten ja nuorten mielenterveys on yksi Kummituen keskeisistä osa-alueista ja haastavassa nykytilanteessa konkreettisia keinoja tarvitaan yli perinteisten toimintamallien ja -rajojen. Cool Kids -hoito-ohjelman levittäminen yhteistyössä HUSin kanssa on tehokas tapa tuoda systemaattista ja näyttöön perustuvaa apua paremmin saataville. Lasten ja nuorten henkisen hyvinvoinnin asialle tarvitaan nyt monipuolisesti kaikkia tahoja”, sanoo Lastenklinikoiden Kummien toiminnanjohtaja Anu Rapeli.
”Suomessa jopa 100 000 lasta ja nuorta kärsii ahdistuneisuudesta, eikä kaikkien tilanteeseen ehditä puuttua ajoissa. Lapsen ahdistuksen hoidossa perheen osallistuminen ja tuki ovat tärkeitä. Cool Kids -hoito-ohjelman ansiosta lapsen lisäksi koko perhe saa välineitä lapsen auttamiseksi”, kertoo HUSin lastenpsykiatrian linjajohtaja Leena Repokari.
Yli puolet hoito-ohjelman läpikäyneistä lapsista ei kärsi enää ahdistuneisuudesta – lähes kaikkien oireet lievenevät
Cool Kids -hoito-ohjelma perustuu kognitiiviseen käyttäytymisterapiaan ja soveltuu lapsille ja nuorille, joiden keskeisenä ongelmana on epärealistiset pelot ja huolet. Hoito-ohjelma sisältää 10 tapaamiskertaa ja sen kesto on noin 12 viikkoa. Lapset ja vanhemmat saavat omat työkirjat työskentelyn tueksi.
Hankkeessa on nyt koulutettu 60 ammattilaista ja hoito-ohjelmassa on ollut yhteensä mukana 75 perhettä, joista puolet ovat saaneet hoidon päätökseen, ja loppujen hoito päättyy kesään mennessä. Suurin osa hoidoista on toistaiseksi toteutettu yksilöllisenä perhehoitona, sillä ryhmämuotoista perhehoitoa ei ole voitu toteuttaa pandemian vuoksi. Ryhmämuotoisia koulutuksia on suunniteltu syksyksi.
Tanskassa tehdyn tutkimuksen mukaan 50 % hoitoprosessin läpikäyneistä lapsista ja nuorista ei enää täyttänyt ahdistuneisuushäiriödiagnoosia hoidon jälkeen.
”HUSissa Cool Kids -hoito-ohjelma on ollut käytössä jo pitkään ja palaute perheiltä on ollut erinomaista. Ryhmämuotoisen perhehoidon etuina on mahdollisuus auttaa useita lapsia ja perheitä samanaikaisesti, ryhmän tarjoama vertaistuki sekä lapsille että vanhemmille, sanoo hanketta koordinoiva psykologi Sanna Hemnell HUSin lastenpsykiatriasta.
Cool Kids -hoito-ohjelma oli helppoa ottaa käyttöön koulutuksen jälkeen. Ohjelman selkeä rakenne ja eteneminen ovat antaneet paljon hyviä työkaluja työskentelyyn ahdistuneiden lasten ja heidän vanhempiensa kanssa. Cool Kids -hoito on yksikössämme osoittautunut toimivaksi tavaksi auttaa ahdistuksen kanssa kamppailevia lapsia ja heidän perheitään”. (Koulutuspalaute)
Tavoitteena tarjota Cool Kids -hoito-ohjelmaa pysyvästi ympäri Suomen
Hankkeen ensimmäisessä vaiheessa on koulutettu työntekijöitä jokaiseen yliopistosairaalaan sekä Espooseen, Vantaalle, Päijät-Hämeeseen, Kymenlaaksoon ja Etelä-Karjalaan. Suunnitteilla on levittää mallia laajasti eri yliopistosairaaloiden erityisvastuualueille. Seuraava koulutus alkaa syksyllä 2021. Hankkeen aikana koulutetaan menetelmäohjaajia myös muihin yliopistosairaaloihin. He voivat ottaa omalta erityisvastuualueeltaan koulutuksen käyneitä työntekijöitä menetelmäohjaukseen vuoden ajaksi, mikä on vaatimuksena Cool Kids -ohjaajaksi akkreditoitumiseksi. Näin Cool Kids -hoito-ohjelma saadaan vakiintuneeksi hoitomuodoksi hankkeen päätyttyä.
”Cool Kids -hoito-ohjelma sopii hyvin erikoissairaanhoidon lisäksi käytettäväksi mm. perheneuvoloissa ja kouluissa. Kiinnostusta on ollut laajasti ympäri Suomen. On hienoa, että voimme Lastenklinikoiden Kummien tuella tarjota apua lasten ahdistuneisuushäiriöiden hoitoon ja jatkossa yhä useampi lapsi saa apua”, päättää Sanna Hemnell.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Psykologi Sanna Hemnell, p. 040 625 5774, sanna.hemnell@hus.fi
HUS Lastenpsykiatria
Linjajohtaja, ylilääkäri Leena Repokari, p. 050 427 0457, leena.repokari@hus.fi
HUS Lastenpsykiatria
Toiminnanjohtaja Anu Rapeli, p. 040 149 0032, anu@kummit.fi
Lastenklinikoiden Kummit ry
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Riklig alkoholkonsumtion innebär en risk vid svåra infektioner och ny risk för blodförgiftning orsakad av jästsvampar6.6.2025 10:39:08 EEST | Pressmeddelande
Riklig alkoholkonsumtion är en riskfaktor vid svåra infektioner och en tidigare oidentifierad riskfaktor vid blodförgiftning orsakad av jästsvamp, visar en aktuell doktorsavhandling. Storkonsumtion av alkohol var också förknippad med en svårare sjukdomsbild vid bakterieinfektioner som behandlas på sjukhus och vid svåra allmänna hudinfektioner.
Runsas alkoholinkäyttö on riski vaikeissa infektioissa ja uusi riski hiivasienen aiheuttamalle verenmyrkytykselle6.6.2025 10:39:08 EEST | Tiedote
Runsas alkoholinkäyttö on riskitekijä vaikeissa infektioissa ja aiemmin tunnistamaton riskitekijä hiivasienen aiheuttamassa verenmyrkytyksessä, selviää tuoreesta väitöstutkimuksesta. Alkoholin suurkulutus liittyi myös vaikeampaan taudinkuvaan sairaalahoitoisissa bakteeri-infektioissa ja vaikeissa ihon yleisinfektioissa.
Heavy alcohol use is a risk factor in severe infections and a new risk factor to fungal sepsis6.6.2025 10:39:08 EEST | Press release
According to a recent doctoral dissertation, heavy alcohol use is a risk factor in severe infections and a previously unidentified risk factor for septicemia caused by candida. Excessive alcohol consumption was also linked to more severe forms of complicated skin infections and bacterial infections requiring hospitalization.
Sällsynt hjärnblödning visade sig vara ett betydande men förebyggningsbart hälsoproblem28.5.2025 08:56:30 EEST | Pressmeddelande
En subaraknoidalblödning, det vill säga en blödning under spindelvävshinnan i hjärnan är en sällsynt, men allvarlig cirkulationsstörning i hjärnan som ofta drabbar unga i arbetsför ålder. Dödligheten är hög och nedsatt funktionsförmåga vanligt. En färsk studie visar också att det medför en omfattande börda för folkhälsan.
Harvinainen aivoverenvuoto paljastui merkittäväksi mutta ennaltaehkäistäväksi terveysongelmaksi28.5.2025 08:56:30 EEST | Tiedote
Lukinkalvonalainen verenvuoto aivoissa on harvinainen, mutta vakava ja usein nuoriin työikäisiin iskevä aivoverenkiertohäiriö. Se johtaa helposti kuolemaan tai vajaaseen toimintakykyyn. Tuore tutkimus osoittaakin, että sen kansanterveydellinen taakka on mittava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme