Kutsu / muistutus: Kesätoimittaja, päivitä tietosi eläkejärjestelmästä – osallistu Ilmarisen virtuaalitilaisuuteen ke 16.6. klo 15.30–17.00

Tilaisuuden avaa Ilmarisen vakuutus- ja eläkejohtaja Tiina Nurmi. Hän kertoo, millainen suomalainen eläkejärjestelmä on sekä työntekijän että yrittäjän näkökulmasta sekä mitä lakiuudistuksia on suunnitteilla. Tämän jälkeen hän kertoo, mistä työeläkeyhtiön rahavirrat muodostuvat ja miten eläkkeitä maksetaan. Nurmi myös valottaa, mitkä ovat tulevaisuuden haasteita eläkejärjestelmän kestävyyden kannalta.
Hoitaessaan eläkevaroja Ilmarinen on yksi suurimpia institutionaalisia sijoittajia Suomessa. Ilmarinen on asettanut tavoitteekseen sijoittaa eläkevarat hiilineutraalisti vuoden 2035 loppuun mennessä. Parhaillaan rakennetaan ilmastotiekarttoja, jotka johdattavat kohti maalia. Vastuullisen sijoittamisen päällikkö Karoliina Lindroos kertoo, miten vastuullisuus ohjaa kaikkea sijoittamista Ilmarisessa ja mitkä ovat tulevaisuuden nousevia teemoja sijoittajan näkökulmasta.
Pyydämme ilmoittautumaan viimeistään tiistain 15.6. aikana Ilmarisen viestintä- ja yritysvastuupäällikölle Heidi Lehmuskummulle: heidi.lehmuskumpu@ilmarinen.fi tai 050 577 9870.
Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille sähköpostitse ennen tilaisuuden alkua.
Lämpimästi tervetuloa!
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Ilmarisen tehtävänä on varmistaa, että asiakkaamme saavat työstään ansaitsemansa eläkkeen. Edistämme parempaa työelämää ja näin autamme asiakkaitamme menestymään. Kaikkiaan vastaamme noin 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta. Eläkevastuiden katteena on yli 50 miljardin euron sijoitusvarallisuus.
Lisätietoja: www.ilmarinen.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Tutkimus: Yhä harvempi eläkeläinen haluaisi tehdä töitä4.6.2025 10:41:21 EEST | Tiedote
Aiempaa harvempi eläkeläinen haluaisi tehdä töitä. Eläkesuunnitelmista tulisi keskustella työpaikoilla nykyistä avoimemmin ja aikaisemmin. Näin myös heille, jotka yhä haluaisivat työskennellä osittain, voitaisiin luoda mahdollisuuksia jatkaa töissä. Tiedot selviävät Ilmarisen kyselytutkimuksesta.
Kutsu kesätoimittajille: Saanko koskaan eläkettä? – tervetuloa Ilmarisen aamiaistilaisuuteen 6.6.20253.6.2025 09:03:49 EEST | Tiedote
Karkaako eläkeikä, saanko koskaan eläkettä? Miksi mielenterveyssyyt vievät yhä nuorempia pois työelämästä? Kesätoimittaja, tule tapamaan Ilmarisen väkeä ja päivitä tietosi eläkkeistä, työkyvystä sekä työurista perjantaina 6.6.2025. Luvassa on myös ideoita juttuaiheiksi. Vielä ehdit ilmoittautua !
Mediakutsu: Onko nuorten työkyky vaarassa? – Ilmarisen tutkimuksen julkistustilaisuus 11.6.20252.6.2025 12:21:59 EEST | Kutsu
Bussilastillinen nuoria jää joka viikko työkyvyttömyyseläkkeelle – miksi ja mitä asialle voi tehdä? Millaisia ovat nuorten odotukset työelämälle ja johtamiselle? Entä millaisin valmiuksin nuoret tulevat työelämään? Mikä heitä motivoi, mikä haastaa? Näitä asioita selvitimme tutkimuksessamme. Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan lisää!
Kutsu kesätoimittajille: Saanko koskaan eläkettä? – tervetuloa Ilmarisen aamiaistilaisuuteen 6.6.202526.5.2025 10:08:02 EEST | Tiedote
Karkaako eläkeikä, saanko koskaan eläkettä? Miksi mielenterveyssyyt vievät yhä nuorempia pois työelämästä? Kesätoimittaja, tule tapamaan Ilmarisen väkeä ja päivitä tietosi eläkkeistä, työkyvystä sekä työurista perjantaina 6.6.2025. Luvassa on myös ideoita juttuaiheiksi!
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku hidastui, mutta näkymä on edelleen heikko15.5.2025 09:31:50 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä väheni huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,8 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Seuratuista toimialoista eniten laskivat sosiaali- ja terveyspalvelut, majoitus- ja ravitsemisala sekä rakentaminen. Myös maantieteellisesti tarkasteltuna työntekijämäärät laskivat joka alueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme