Kestävä ja vihreä rahoitus etenee – komission strategiassa liuta hyviä ehdotuksia
Finanssiala ry (FA) ottaa komission uuden kestävän rahoituksen strategian vastaan uteliaana ja halukkaana jatkamaan vauhdikkaasti alkanutta kestävän ja vihreän rahoituksen edistämistä.
Uusi strategia on aiempaa, vuonna 2018 julkaistua toimintaohjelmaa laajempi ja kunnianhimoisempi, mikä tietää vilkasta lainsäädäntövalmistelua myös tuleville vuosille. Osa ehdotetuista toimista ovat FA:n mielestä kannatettavia, mutta samalla kestävän ja vihreän rahoituksen kehitystä varjostaa ylisääntelyn riski.
”Lainsäädäntövalmistelu on viime vuosina ollut erittäin kiireistä, mikä on johtanut siihen, ettei kaikkien ratkaisujen vaikutuksia ole ehditty miettiä loppuun saakka. Lisäksi aikataulu on asetettu niin tiukaksi, ettei sitä ole mitenkään pystytty pitämään, ja yritykset ovat sen vuoksi epäselvässä sääntely-ympäristössä. Toivottavasti nyt ehdotetut uudet toimet saadaan vietyä hallitummin läpi EU:ssa”, sanoo Finanssiala ry:n vastuullisuusasiantuntija Elina Kamppi.
Komission toimintaohjelman sisällön voi jakaa karkeasti kolmen otsikon alle.
Vuonna 2018 aloitettujen hankkeiden jatkokehittäminen
Näihin kuuluvat muun muassa taksonomian laajentaminen, kestävän rahoituksen tiedonantoasetuksen tarkentaminen, varainhoitajien vastuun selkeyttäminen kestävyystekijöiden huomioimisessa sekä kansainvälisen yhteistyön syventäminen kestävän rahoituksen edistämiseksi globaalisti.
”Etenkin taksonomian ja tiedonantoasetuksen tarkentaminen on tärkeää, sillä ne luovat perustan koko kestävän rahoituksen järjestelmälle”, Kamppi toteaa.
Uudet aloitteet
Komissio ehdottaa standardisointia erilaisille kestäville velka- ja sijoitustuotteille, kuten vihreille asuntolainoille ja sosiaalista hyvinvointia edistäville velkakirjoille. Lisäksi komissio haluaa yhdistää kestävyysajattelun digitaaliseen kehitykseen ja lupaa vuoteen 2023 mennessä esityksiä siitä miten digiteknologia voi tukea kestävän kehityksen tavoitteita.
”Samaan aikaan tarkastellaan ESG-luokittajien käytäntöjä, lisätään kestävyysluokitusten läpinäkyvyyttä ja vertailtavuutta. Jatkossa yritysten omat kestävyyssitoumukset eivät välttämättä ole yhtä omaehtoisesti laadittuja, sillä komissio harkitsee ohjeistusta yritysten tavoitteiden asettamiselle ja niiden seurannalle.”
Kestävyysriskien käsittely ja hallinta
Komissio ehdottaa sekä pankkivalvoja EBA:lle että vakuutusvalvoja EIOPA:lle uusia toimivaltuuksia kestävyystekijöiden huomioimiseen finanssialan yritysten riskienvalvonnassa, kuten vakavaraisuusvaatimuksissa. Erityisesti tarpeen on jatkoselvittely siitä, onko kestävyysriskit kuten tiettyjen omaisuuserien nopea arvon aleneminen jo riittävän hyvin huomioitu nykyisissä riskiskenaarioissa.
”FA on suhtautunut asiaan odottavasti, sillä EBA:n selvitystyö asiasta on vielä kesken. EBA:n selvityksen takarajaa aikaistetaan uudessa strategiassa vuodesta 2025 vuoteen 2023.”
Tutustu komission kestävän rahoituksen strategiaan.
Komissio julkisti samalla myös ehdotuksensa EU:n vihreiden joukkovelkakirjojen (green bond) standardista ja taksonomia-asetuksen artikla 8 raportointivaatimuksia koskevasta delegoidusta säädöksestä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina KamppiVastuullisuusasiantuntija
Puh:+358 20 793 4228elina.kamppi@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiTietoja julkaisijasta
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Finanssiala - Uudistuvan alan ääni
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Yrityslähestymiskiellon toteutus etenee – tiedossa aiempaa parempaa suojaa häiriköintiä ja uhkailua vastaan työpaikoilla7.5.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallitus päätti puoliväliriihessä varmistaa pitkään tavoitellun yrityslähestymiskiellon toteuttamisen. Uuden lain myötä työnantajat voivat paremmin suojella työntekijöitään ja asiakkaitaan häiriötilanteissa. Kielto mahdollistaa yrityksille lähestymiskiellon hakemisen toistuvaa uhkaa tai häiriötä aiheuttavaa henkilöä kohtaan. Yrityslähestymiskiellon taakse ovat asettuneet niin elinkeinoelämän kuin palkansaajienkin etujärjestöt. Finanssiala ry (FA) on ajanut uudistusta vuodesta 2012 lähtien, sillä alalla esiintyy arviolta tuhansia häiriköintitapauksia vuodessa.
Pankki tai poliisi ei kysy pankkitunnuksia, huijari kysyy – kalasteluhuijausten määrä räjähti vuonna 202429.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Jos pankin tai viranomaisen edustaja pyytää puhelimessa tai viestissä pankkitunnuksia, kyseessä on huijari. Kalasteluhuijaukset olivat yleisin huijaustyyppi vuonna 2024. Suomalaiset menettivät niihin lähes 32 miljoonaa euroa. Kalasteluhuijauksissa myös kasvu oli kovinta. Ne lisääntyivät edellisvuodesta 161 prosenttia. Kaikkiaan suomalaisia yritettiin huijata yli 107 miljoonan euron edestä vuonna 2024. Pankit onnistuivat pysäyttämään ja palauttamaan yli 44 miljoonaa euroa huijattuja varoja.
Asunto- ja mökkikaupan jumi viimein aukeamassa? – FA:n Ahosniemi toiveikas hallituksen puoliväliriihen päätöksistä26.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi suhtautuu myönteisesti hallituksen puoliväliriihen päätökseen keventää asuntorahoituksen sääntelyä. Päätöksellä on mahdollista parantaa työvoiman liikkuvuutta ja kehittää asuntomarkkinoiden toimivuutta. "Asuntolainojen enimmäiskeston pidentäminen 30 vuodesta 35 vuoteen on yksi tarpeellisista muutoksista. Asuntorahoituksen sääntelyn tarkastelu on nyt erittäin ajankohtaista asuntomarkkinoiden alakulon takia. Suomalaisten luottamus omaan talouteensa on ollut pitkään matalalla tasolla. Hallituksen toimilla on hyvät mahdollisuudet lisätä kotitalouksien uskallusta lähteä asunto- ja mökkikaupoille”, Ahosniemi toteaa. Kotitalouksien uskallus ja mahdollisuus tehdä suuria hankintoja, kuten asunnon ja mökin ostamista tai remontoimista, on ollut hyvin alhaisella tasolla. Puolet FA:n vuodenvaihteessa teettämän kansalaiskyselyn vastaajista kertoi luopuneensa hankintasuunnitelmistaan joko kokonaan tai pidentäneensä harkinta-aikaa. Vastaajista 23 pr
Ahosniemi: Kotitalouksien ja yritysten rahoitusta vaikeuttavan sääntelyn purkaminen sekä kotimaisten sijoitusrahastojen toimintaedellytysten vahvistaminen ovat hallitukselta vahvoja tekoja kasvun vauhdittamiseksi23.4.2025 23:05:14 EEST | Tiedote
Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kiittää maan hallitusta puoliväliriihen kasvua tukevista linjauksista. Ahosniemen mukaan talouden sumuiset näkymät, kotitalouksien vaisu investointihalukkuus ja kauppasota edellyttävät rohkeita päätöksiä, joilla suomalaisten luottamus tulevaisuuteen ja omaan talouteen vahvistuvat.
Pankkisektori säilyi vakaana, vakuutusyhtiöillä yllätyksetön vuosi – tutustu vakuutus- ja pankkisektorien vuosikatsauksiin22.4.2025 11:18:47 EEST | Tiedote
Finanssiala ry on julkaissut katsaukset sekä pankkien että vakuutusyhtiöiden vuoteen 2024. Pankkisektori pysyi vakaana ja toimintakykyisenä talouden heittelyistä huolimatta. Hyvä kannattavuus ja vakavaraisuus antavat pankeille vastustuskykyä riskien varalle. Vakuutussektorilla vuosi oli hyvä ja sangen yllätyksetön. Vakuutusyhtiöiden sijoitukset tuottivat hyvin, mutta eläke- ja korvausmenot kasvoivat maksutuloa voimakkaammin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme