”Tämän päivän laadukas tutkimus on huomispäivän hyvää hoitoa” – Oulun yliopiston uudet kliinisen alan professorit yhdistävät potilastyön ja tutkimuksen
2.9.2021 07:15:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

”Kyseessä on varsin ainutlaatuinen avaus maassamme. Ei ole tiedossa, että muissa yliopistosairaaloissa olisi avattu näin suurta määrää kliinisiä yhteisprofessuureja yhtä aikaa”, lääketieteellisen tiedekunnan dekaani Anne Remes kertoo.
Uusien osa-aikaisten professuurien tavoite on tukea ja kehittää yliopistosairaalassa tehtävää tutkimusta ja tiivistää entisestään yliopiston ja yliopistosairaalan yhteistyötä.
”Yliopistosairaalan toiminta perustuu tieteellisen tutkimuksen avulla hankittuun tietoon. Kliininen tutkimus tuottaa konkreettisia tutkimustuloksia, joita voidaan viedä suoraan käytäntöön, potilaan hoitoon. Kun tutkimusta tehdään terveydenhuoltojärjestelmän sisällä, pystytään uudet vaikuttavat diagnoosimenetelmät ja hoidot ottamaan nopeasti käyttöön ja levittämään niitä laajemmin terveydenhuoltoon hyödyttämään koko väestöä. Tämän päivän laadukas tutkimus on huomispäivän hyvää hoitoa”, Remes ja OYSin vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevala muistuttavat.
Professuurit parantavat kliinisen tutkimuksen edellytyksiä ja samalla tarjotaan tutkijoille heidän toivomiaan työnkuvia. Nevalan ja Remeksen mukaan tällä on positiivinen vaikutus myös Oulun pitovoimaan.
”Usein kliiniset tutkijat toivovat voivansa jatkaa sekä potilastyötä että tutkimusta. Meillä on lukuisia kansainvälisen tason tutkijoita, joista osalle pystyimme nyt tarjoamaan parempia mahdollisuuksia yhdistää potilastyö ja tutkimuksen teko”, Nevala iloitsee ja jatkaa: ”Uudet kliiniset professuurit ovat myös osoitus Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalaan erinomaisesta yhteistyöstä. Haluaisinkin kiittää toimijoita molemmissa organisaatioissa.”
Uudet professuurit sijoittuvat Oulun yliopiston lääketieteelliseen tiedekuntaan. Tehtäviin valitut henkilöt edustavat monipuolisesti lääketieteen eri aloja. Monilla on jo entuudestaan hyvin pitkä kokemus sekä potilastyöstä että tutkimuksesta.
Valintamenettely noudatti professorivalintojen normaaleja käytäntöjä, eli siihen sisältyi myös kansainvälinen ulkopuolinen arviointi. ”Kaikki valitut edustavat oman alansa huippua. Oli hienoa nähdä, että kliinikot olivat kiinnostuneita näistä tehtävistä ja hakijoita oli paljon, liki kolmekymmentä”, Remes kertoo.
Yksi uusista professoreista on gastroenterologiseen kirurgiaan erikoistuva lääkäri Joonas Kauppila. Hänen mielestään professuurit ovat loistava avaus yhteistyön kehittämiseksi ja yliopiston jalkauttamiseksi sairaalaan. Professuurin myötä Kauppila saa pyhittää yhden päivän työviikostaan tutkimukselle. ”Se mahdollistaa jo hyvin paljon asioita ja lisää tutkimusintoa, kun tutkimusta ei tarvitse tehdä enää pelkästään iltaisin ja viikonloppuisin.”
Tehtäviin valitut henkilöt toimivat päätyökseen potilastyössä Oulun yliopistollisessa sairaalassa. Osa-aikaisen professuurin (30 %) myötä työnkuvaan sisältyy lisäksi tutkimusta, opetusta ja yhteiskunnallista vaikuttamista.
Kliinisten professorien tehtäviin nimetyt henkilöt ovat:
Synnytysten ja naistentautien erikoislääkäri, perinatologi Marja Vääräsmäki (LT, dos.)
Professuurin ala: synnytys- ja naistentautioppi
Lastentautien erikoislääkäri, lasten infektiolääkäri Terhi Tapiainen (LT, dos.)
Professuurin ala: lastentautioppi
Gastroenterologiseen kirurgiaan erikoistuva lääkäri Joonas Kauppila (LT, dos.)
Professuurin ala: kliininen epidemiologia
Gastroenterologisen ja yleiskirurgian erikoislääkäri Tero Rautio (LT, dos.)
Professuurin ala: gastrokirurgia
Perinnöllisyyslääketieteen erikoislääkäri Jukka Moilanen (LT, dos.)
Professuurin ala: perinnöllisyyslääketiede
Valitut henkilöt aloittivat uusissa tehtävissään syyskuun alussa.
Rahoitus professuureihin tulee lääketieteellisen tiedekunnan strategisesta rahoituksesta sekä Oulun yliopiston tukisäätiön kautta. ”Oulun yliopistolle tehdyillä lahjoitusvaroilla tuetaan merkittävästi lääketieteen huippututkimusta Pohjois-Suomessa”, Remes kiittelee lahjoittajia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne Remes
Dekaani, lääketieteellinen tiedekunta, Oulun yliopisto
anne.remes(at)oulu.fi
puh. 050 533 0090
Terhi Nevala
Vs. johtajaylilääkäri, hallintoylilääkäri, Oulun yliopistollinen sairaala
terhi.nevala(at)ppshp.fi
puh. 040-3527257
Meri RovaViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: lääketiede, biokemia ja molekyylilääketiede
Kuvat






Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Riskinä uupuminen jo ennen töiden aloittamista – opettajiksi opiskelevien kyynistyminen alaan huolestuttaa tutkijoita31.3.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Peruskoulun opettajista jopa puolet harkitsee säännöllisesti ammatin vaihtamista. Tutkijat kantavat huolta jo opettajankoulutuksen aikana näkyvästä työuupumuksesta ja opiskelijoiden kyynistymisestä.
Uni puhdistaa aivoja – Oulun yliopiston tutkijat löysivät tavan mitata ilmiötä nopeasti ja turvallisesti31.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Uni auttaa aivoja puhdistumaan, ja nyt tätä prosessia voidaan mitata ihmisillä täysin kajoamattomasti. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jolla aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.
Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydäntapahtumien riskiä30.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Epäsäännöllinen nukkumaanmenoaika keski-iässä voi ennustaa kohonnutta sydän- ja verisuonitautien riskiä. Tuore Oulun yliopiston tutkimus osoitti, että suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.
Siitepölyaltistus yhteydessä ylioppilaskokeiden tuloksiin – vaikutus suurin matemaattisissa aineissa26.3.2026 06:54:00 EET | Tiedote
Siitepölyaltistuksella on todettu yhteys heikompiin ylioppilaskokeiden tuloksiin. Erityisesti matemaattisissa aineissa, kuten fysiikassa ja kemiassa ilman siitepölypitoisuuden vaikutus näkyi selvästi. Tutkijat ehdottavat tuloksen perusteella kevään ylioppilaskirjoitusten siirtämistä siitepölykauden ulkopuolelle.
Oulun yliopistoon yli 19 000 hakijaa yhteishaussa25.3.2026 12:46:52 EET | Tiedote
Oulun yliopistoon haki kevään 2026 toisessa yhteishaussa 19 288 hakijaa. Tiistaina 24.3.2026 päättyneessä haussa Oulun yliopiston suomenkielisissä koulutusohjelmissa on tarjolla yhteensä 2451 opiskelupaikkaa. Hakijoiden määrä kasvoi hiukan viime vuodesta. Ensisijaisesti Oulun yliopistoon haki 5425 henkilöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
