Haluaisin vaan jutella jollekin – Antti Ervastin ja Matti Pikkujämsän Yksi näistä hetkistä on ajankohtainen kirja yksinäisyyden taakasta ja voimasta

Yksinäisyys koskettaa kaiken ikäisiä suomalaisia. On tutkittu, että noin viidennes suomalaisista kokee yksinäisyyttä vähintään silloin tällöin ja että vuonna 2020 koronapandemian myötä yli kolmannes aikuisista koki yksinäisyyden kokemuksen lisääntyneen.
”Yksinäinen, itseään vähättelevä ihminen ei halua tehdä itsestään numeroa, ja siksi aloitteen tekeminen on usein hänelle erittäin vaikeaa. Odottamaton kirje tai pienikin viesti voi rohkaista ja muuttaa elämän kulkua parempaan suuntaan. Yksinäiselle tietoisuus siitä, että joku on ajatellut häntä niin paljon että on kirjoittanut viestin, voi olla sysäys ulos kuoresta tulemiseen,” kirjoittaa psykoterapeutti Antti Ervasti juuri ilmestyneessä kirjassa Yksi näistä hetkistä.
Perjantaina 10.9. on itsemurhien ehkäisypäivä
Yksinäisyydestä puhuminen on tärkeää myös itsemurhien ehkäisyn näkökulmasta, sanoo Itsemurhien ehkäisykeskuksen päällikkö Marena Kukkonen Mieli ry:stä. Perjantai 10.9. on itsemurhien ehkäisypäivä.
”Itsetuhoinen henkilö kokee usein olevansa täysin yksin hätänsä ja henkisen kipunsa kanssa. Vaikka elämässä olisi rakkaita, läheisiä ihmisiä, voi itsetuhoisesta tuntua siltä, että kukaan ei ymmärrä eikä tavoita tuskaa. Sanat ja kuvat auttavat tunnistamaan ja sanoittamaan tunteita, lohduttavat ja kannattelevat vaikeiden ja yksinäisten hetkien yli, kuten tämä kirja tekee”, Kukkonen sanoo.
Ervastin ja Pikkujämsän Yksi näistä hetkistä huomauttaa myös, että yksinäisyydestä puhuminen voi tehdä siitä voimavaran.
”Yksin ollessa ympäristöään tulee aistineeksi tarkemmin. Kun malttaa hetkeksi pysähtyä, näkee maailman hienoine yksityiskohtineen. Yksin oleminen kasvattaa sisäistä maailmaa. Se vahvistaa luovuutta ja herkkyyttä.”
Antti Ervasti (s. 1975) on psykoterapeutti ja luennoitsija, joka on erikoistunut perhe-, pari- ja seksuaaliterapiaan.
Matti Pikkujämsä (s. 1976) on taiteilija ja kuvittaja, joka on tunnettu lastenkirja- ja lehtikuvituksistaan. Hän on suunnitellut tekstiili- ja astiakuvituksia muun muassa Mujille ja Marimekolle.
CupOfTherapy-eläinhahmot ovat nousseet kansainväliseksi someilmiöksi ja auttavat keskustelemaan vaikeistakin mielenterveyden asioista. CupOfTherapy-kirjojen kustannusoikeudet on myyty yli 20 maahan.
Antti Ervasti, Matti Pikkujämsä, CupOfTherapy: Yksi näistä hetkistä – 100 ajatusta yksinäisyydestä ja yksinolosta
223 sivua
Kirjan ennakkojulkaisua vietettiin lauantaina 4.9. Matkuksen Suomalaisessa kirjakaupassa Kuopiossa.
https://www.instagram.com/cupoftherapy/
#yksinaistahetkista #yksiviidesta #etoleyksin #mielenmaisematnakyviksi
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fia
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Suosikkikirjailija Miina Supisen suloinen hyvänmielen äänikirjasarja alkaa – Pääskykehrän tarinoiden ensimmäinen osa ilmestyy 22.7.17.6.2025 09:30:38 EEST | Tiedote
Pääskykehrä on tunnelmallinen pieni kaupunki merenrannalla. Vanhakaupunki on karkkimaisen ja suloisen idyllinen, mutta joen toisella rannalla on myös varjoisampia kortteleita. Miina Supisen uudessa hyvänmielen sarjassa rakastutaan, erotaan, etsitään mielenrauhaa, kokataan gourmet-ruokaa ja haaveillaan tähteydestä.
ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen rikosdraama Dancing Queen vie salaisuuksien 1970-luvulle – Ruotsin suosituimpiin kirjailijoihin kuuluvan Denise Rudbergin uutuussarjan avaus ilmestyy 7.7.202513.6.2025 07:56:00 EEST | Tiedote
Ruotsissa valtavan suositun Denise Rudbergin uutuusdekkari Dancing Queen (Gummerus) sukeltaaa kimaltelevan 1970-luvun varjoihin ja käsittelee murhia, salaliittoja, naisen asemaa, valtaa ja perhesuhteita. Rikosromaani aloittaa uuden Queen-trilogian, joka seuraa kahden sisukkaan naispoliisin työtä 1970-luvun Tukholman miehisessä maailmassa.
Kansainvälinen kirjailmiö on rantautunut Suomeen! Murhamysteeri-tehtäväkirjat myyntilistoilla syyskuusta lähtien6.6.2025 15:24:21 EEST | Tiedote
G. T. Karberin ainutlaatuiset Murha!-tehtäväkirjat ovat olleet kuukausikaupalla myyntilistojen kärjessä Suomessa, Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Visaista ratkottavaa nojatuolietsiville tarjoavan kirjasarjan ensimmäisen osan käännösoikeudet on myyty 37 kielialueelle. Suomessa teos on ollut Mitä Suomi lukee –listan kärkisijoilla ilmestymisestään lähtien, ja se oli viime vuoden toiseksi myydyin käännetty tietokirja. Sarjan toinen osa Murha! Osa 2 - 100 mysteeriä nojatuolietsiville (Gummerus) ilmestyi suomeksi huhtikuun lopussa. Ahkerimmille etsiville on luvassa lisää ratkottavaa jo lokakuussa, kun kolmas tehtäväkirja ilmestyy.
Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uutuuden kansainvälinen ilmestymispäivä on tänään – Odotettu Tähtienvälinen (Gummerus) on luettavissa heti myös suomeksi3.6.2025 10:47:04 EEST | Tiedote
Evelyn Hugon seitsemän aviomiestä -hittiteoksesta tunnetun Taylor Jenkins Reidin uutuuskirja Tähtienvälinen ilmestyy tänään ympäri maailmaa, myös suomeksi. Menestyskirjailijan lumoavassa uutuudessa rakkaus ylittää astronomiset rajat. Tähtienvälinen on äänestetty kesän odotetuimmaksi kirjaksi Goodreadsissa.
Unohtumaton lukuromaani Missä maa murtuu on kevään kansainvälinen kirjatapaus23.5.2025 08:09:07 EEST | Tiedote
Clare Leslie Hallin vangitseva ja koskettava rakkaustarina Missä maa murtuu (Gummerus) on ollut poikkeuksellinen kirjasensaatio maailmalla. Sen julkaisuoikeudet myytiin yli 30 maahan jo käsikirjoitusvaiheessa, ja sitä on myyty englanniksi jo 430 000 kappaletta vain 2,5 kuukauden aikana. Romaani on ollut ilmestymispäivästään lähtien myydyimpien kirjojen listoilla mm. Yhdysvalloissa, Kanadassa, Saksassa, Hollannissa, Italiassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Sen elokuvaoikeudet on ostanut Reese Witherspoonin tuotantoyhtiö Hello Sunshine, joka myös vastasi Suon villi laulu -romaanin filmatisoinnista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme