Suomalaiset SaaS-firmat kasvavat sadoilla miljoonilla euroilla – ”Suomi näyttää kerrankin tekevän skaalautuvampaa bisnestä kuin Ruotsi!”

Lehdistötiedote, julkaisuvapaa 21.9.2021 klo 00.01
Suomalaisten SaaS-yritysten (Software as a Service) tila on jälleen selvitetty Ohjelmisto- ja e-business ry:n ja Vendep Capitalin tutkimuksessa State of SaaS in the Nordics. Laajalla otannalla toteutettu tutkimus tuotti tällä kertaa suomaisittain myönteisen vertailun muihin Pohjoismaihin ja etenkin Ruotsiin.
”Kun Suomalaisten SaaS-yhtiöiden arvioitu pelkkä toistuvan laskutuksen kasvu (Annual Recurring Revenue, ARR) on vähintään kolmannesmiljardin luokkaa 2021, on helppo ymmärtää koko SaaS-bisneksen nopeasti lisääntyvä merkitys ja miljardipotentiaali Suomelle. Verkossa koko maailma on auki, ja juuri tämän suomalaisyritykset näyttävät ymmärtäneen ruotsalaisia paremmin. Suomalaisyritysten erinomaiset kasvuluvut startup-vaiheen jälkeen kertovat, että oikeilla linjoilla ollaan”, kiittää Ohjelmisto- ja e-business ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha.
Suomalaista SaaS-bisnestä on jo vuosia voimakkaasti edistänyt SaaS Finland, suomalaisten SaaS-yritysten ja sidosryhmien yhteisö, osana yhdistyksen toimintaa. Roiha on tyytyväinen, että Suomessa on osattu satsata oikeisiin asioihin.
”Meillä SaaS-firmat ovat panostaneet enemmän automaatioon oston ja käyttöönoton osalta, joka käytännössä tarkoittaa parempaa skaalautuvuutta. Kun palvelu on asiakkaille helppo itse testata, ottaa käyttöön ja maksaa, niin kauppa käy verkossa vauhdilla. Suomi näyttää lukujen valossa osanneen kerrankin tehdä skaalautuvampaa bisnestä kuin Ruotsi ja Tanska”, analysoi Roiha.
Suomalaisten hinnoittelu korostaa lisäarvoa asiakkaalle
Vendep Capitalin sijoitusjohtaja Timo Felin löytää hinnoitteluperusteista yhden selityksen menestykseen. Lähes 140 yrityksen aineisto kertoo suomalaisten paremmasta onnistumisesta.
”Suomalaisyritykset ovat huomanneet, että asiakkaille kannattaa tarjota palveluja nimenomaan niiden tuottaman lisäarvon kautta. Siksi suomalaisten hinnoitteluperuste on selvästi ruotsalaisia useammin käyttö, eikä esimerkiksi lisenssimaksu tai ominaisuudet. Toisin sanoen verrattuna vaikkapa autoon, suomalaisten asiakkaat maksavat siitä, minkä verran oikeasti ajavat, eivätkä siitä, paljonko autoon on hankittu lisävarusteita tai käyttöoikeuksia. Strategia tuntuu toimivan hyvin”, avaa Felin oleellista menestystekijää.
Kasvuerot startup-vaiheen jälkeen ovat Felinin mukaan merkittäviä.
”Liikevaihdon kokoluokassa 300 000€ - 1 000 000€, suomalaisyritysten kasvuvauhti on peräti 16 prosenttiyksikköä ruotsalaisia nopeampaa, 50%-34%. Miljoonasta kahteen ja puoleen miljoonaan vaihtavissa yrityksissä Suomi on kasvussa edellä 5 prosenttiyksikköä, 45%-40%. Kokonaisuuden kannalta tärkeimmässä suurten yli 2,5M€ vaihtavien yritysten joukossa kasvuero on Suomen hyväksi 7 prosenttiyksikköä, 42%-35%. Merkittävää kasvua, merkittävät erot”, tiivistää Felin.
Miljardipotentiaaliin noussut SaaS-bisnes kiinnostaa yhä enemmän sekä koko ohjelmistoalaa että sijoittajia. Tänään järjestettävään julkistamistilaisuuteen on ilmoittautunut jo 200 osallistujaa.
Media on tervetullut osallistumaan etätilaisuuteen ti 21.9. klo 15-16.30: https://www.lyyti.fi/reg/20210921_Nain_SaaSyritys_menestyy_2022.
Lisätiedot:
Rasmus Roiha, Ohjelmisto ja e-business ry, toimitusjohtaja, 0400 180 434, rasmus@ohjelmistoebusiness.fi
Timo Felin, Vendep Capital, sijoitusjohtaja, 050 542 8058, timo.felin@vendep.com
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Software Finland ry on vuonna 1993 perustettu ainutlaatuinen yritysjohdon yhteisö ja ohjelmistoalan vaikuttaja. Toimintamme tärkein tavoite on jäsenyritystemme ja koko ohjelmistoalan kukoistus. Suomessa nimittäin tehdään huippulaadukasta ja kansainvälisesti kilpailukykyistä softaa, ja me uskomme, että sen avulla ratkaistaan maailman isotkin ongelmat. Mukana alaa koskevaan päätöksentekoon vaikuttamassa, tutkimusta ja koulutusta tukemassa sekä liiketoimintaansa kehittämässä on yli 600 softayritystä Suomesta. Software Finland ry tunnettiin vuoden 2023 alkuun asti nimellä Ohjelmisto- ja e-business ry ja vuoteen 2018 nimellä Ohjelmistoyrittäjät ry.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Software Finland ry
”Tuhatkertainen liikevaihto tavoitteena 5 vuodessa”, kertoo spogen.ai – Yli 40 % softayrityksistä kehittää uusia AI-palveluita: ”Kuka onnistuu?”25.11.2025 12:21:58 EET | Tiedote
Tekoäly tarjoaa huikeita mahdollisuuksia ohjelmistoyrityksille. Uusia AI-pohjaisia palveluja kehittää tai tuottaa jo yli 40 prosenttia yrityksistä, kertoo Jyväskylän Yliopiston yhteistyössä ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n (SF) toteuttama 2025 Ohjelmistoyrityskartoitus-tutkimus. ”Töitä tehdään valtavasti ja nyt kysymys kuuluu: Kuka onnistuu? Menestyminen on vaikeaa. Esimerkiksi Valtran kanssa yhteistyöhön päässyt spogen.ai on yksi onnistujista ja resepti vakuuttaa”, kiittää SF:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Valtran uusi älyassistentti on jo saanut maailmalla tärkeän palkintoehdokkuuden.
”ICEYE nostaa suomalaisen softaosaamisen maailmankartalle” – Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2025 -palkinto deep tech -yhtiön perustajille6.11.2025 17:52:57 EET | Tiedote
Vuoden Ohjelmistoyrittäjä 2025 -palkinnon ovat voittaneet ICEYE:n perustajat ja maailmanmenestykseen johtaneet Rafal Modrzewski ja Pekka Laurila. ”ICEYE on koko Suomelle tärkeä menestystarina. Suomalainen deep tech -yritys on onnistunut rakentamaan ohjelmistovetoisen data-alustan, josta on tullut kriittinen osa valtioiden, vakuutusyhtiöiden ja humanitaaristen toimijoiden päätöksentekoa – ja tekee sen globaalissa mittakaavassa”, kuvailee Software Finland ry:n hallituksen puheenjohtaja Taija Engman.
”Digihoito tuottaa terveydenhuoltoon miljardiluokan säästöpotentiaalin” – Vuoden Digipalvelu 2025 -palkinnon on voittanut Terveyskylä6.11.2025 17:06:46 EET | Tiedote
Vuoden Digipalvelu 2025 -palkinnon saa Terveyskylä, Suomen yliopistosairaaloiden yhdessä rakentama kansallinen digiterveyden palvelukokonaisuus. “Voiton oikeutti ennen kaikkea Terveyskylän kiistaton yhteiskunnallinen merkitys. Palvelu tarjoaa jo nyt mallin sote-kriisin hallittuun purkamiseen digivahvisteisella hoidolla”, tiivistää tuomariston puheenjohtaja Riitta Raesmaa Terveyskylän merkityksen. “On hienoa, että yhteinen terveydenhuollon innovaatiomme saa ohjelmistoalalta näin upean tunnustuksen”, iloitsee palkinnon vastaanottanut HUS Konsernipalvelujen digikehitysjohtaja Sirpa Arvonen.
”Olemmeko todella AI-junan kyydissä?” Vuoden 2025 Digipalvelu -kisa luotaa myös Suomen pärjäämistä AI-vetoisessa digikehityksessä26.8.2025 09:01:01 EEST | Tiedote
Taas jaettavaksi avattu Vuoden Digipalvelu -palkinto on saanut tärkeän lisäulottuvuuden. ”Otamme voittajaa valitessamme enemmän huomioon teknologisen laadun ja innovatiivisuuden, joissa tekoälyn merkitys väistämättä korostuu”, kertoo tuomariston uusi puheenjohtaja Riitta Raesmaa. ”Tekoäly ja vastuullisuus nousevat kaikkialla esiin, mikä pitää huomioida. Nyt vain ehdotuksia!”, kehottaa palkinnon myöntävän ohjelmistoalan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. ”Kyse ei silti ole vuoden tekoälypalkinnosta”, Roiha muistuttaa – yhteiskunnallinen merkitys on keskeistä.
”Talouden käänne on tapahtunut” – Ohjelmistoala panostaa taas kasvuun ja työllistää enemmän: ”Paras kasvulukumme on 216 %”30.5.2025 10:17:18 EEST | Tiedote
Ohjelmistoala on palannut kasvu-uralle, kertoo alan uunituore Sykemittari-tutkimus. ”56 prosenttia ohjelmistoyrityksistä aikoo palkata uusia työntekijöitä, mikä on 10 prosenttiyksikön loikka vuoden takaisesta. Kaikkiaan kasvaa 77 %, vaikeuksissa on vain joka kymmenes”, kuvailee alan kattojärjestön Software Finland ry:n toimitusjohtaja Rasmus Roiha. Taustalla on koko talouden käänne, todistaa nopeasti kasvavan Saarni Cloudin toimitusjohtaja Kaj Rintala. ”Asiakaskunnassa on katseet kasvussa ja tehdään enemmän investointeja.”
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
