Asuntokauppa käy kiivaaseen tahtiin Oulun alueella pandemiasta huolimatta

Muuttunut tilanne vaati nopeaa reagointia
Vuosi sitten puhjennut koronapandemia hyydytti asuntokaupan muutamaksi viikoksi. Poikkeustilanne vaati kaikilta toimijoilta nopeaa reagointia ja muutoksia toimintatapoihin. Näin myös Rakennusliike Laptilla.
Alkuvuodesta 2020 alkanut koronapandemia vaikutti Oulun seudulla vain parisen kuukautta tehtyihin asuntokauppamääriin, kertoo aluejohtaja Mikko Lohi Rakennusliike Lapti Oy:stä. Reagoimme nopeasti muuttuneeseen tilanteeseen. Luovuimme avoimista asuntonäytöistä ja siirryimme asuntojen etänäyttöihin ja sähköiseen kaupankäyntiin. Koronatilanteen rauhoituttua aloitimme uudestaan asuntojen koronaturvalliset yksityisesittelyt.
Lapti lisännyt asuntotarjontaa merkittävästi Oulun alueella
Asuntojen kysyntä on jatkunut vilkkaana. Tilastokeskuksen julkaisema kuluttajien asunnon ostoaikomus on korkealla, ja viimeaikaiset positiiviset uutisen työllisyyden kehittymisestä ja alhaisesta korkotasosta suosivat asuntokauppaa. Kuluttajien luottamus omaan talouteensa on vahvistunut.
Meillä kysynnän vilkkaus näkyy ennakkomarkkinointivaiheessa olevien asuntokohteiden hyvänä varausasteena sekä myymättömien valmiiden asuntojen pienenä määränä. Tällä hetkellä meillä on muuttovalmiita koteja tarjolla enää Tuirassa ja Kontinkankaalla, toteaa Lohi.
Kuluneen vuoden aikana Lapti on käynnistänyt useita uusia kerrostalohankkeita Oulun alueella Välivainiolla, Tuirassa, Toppilansalmessa, Sairaalanrinteellä sekä Kempeleessä.
Laptilla on tällä hetkellä rakenteilla Oulun seudulla yhteensä 411 asuntoa, joista on myymättä alle neljännes. Laptin asuntohankkeille on tunnusomaista asuntotarjonnan monipuolisuus. Tarjolla on erikokoisia yksiöitä ja kaksioita sekä perheille tilavia kolmioita ja neliöitä.
Tällaiset asunnot kiinnostavat
Korona on vaikuttanut myös asuntoihin, joita haetaan. Uuteen kotiin kaivataan aiempaa enemmän lisäneliöitä. Erityisesti kolmen ja neljänhuoneen asunnot ovat olleet haluttuja, koska ne mahdollistavat paremmin etätyön tekemisen kotona myös pandemian jälkeen.
Korona myötä toiveet uudesta kodista ovat jonkin verran muuttuneet. Ostajat ovat valmiita panostamaan kodin varustukseen nyt enemmän, ja kiinnittävät huomiota asunnon pohjaratkaisun toimivuuteen myös etätyöskentelypaikkana, sanoo myyntipäällikkö Janne Karhumaa Laptin asuntomyynnistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Lohi
Aluejohtaja, Pohjois-Suomi
Rakennusliike Lapti Oy
045 631 2946
mikko.lohi@lapti.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Lapti on vakavarainen rakentaja, joka keskittyy toiminnassaan kohtuuhintaisten asuntojen uudisrakentamiseen Suomen suurimmissa kasvukeskuksissa. Laptin palveluvalikoimaan kuuluu lisäksi laadukkaiden liike- ja toimitilojen, koulujen ja terveydenhuoltokiinteistöjen sekä päivähoito- ja hoivakiinteistöjen rakentaminen maanlaajuisesti. Rakennusliike Lapti -konsernin palveluksessa oli tilikauden päättyessä noin 600 henkilöä. www.lapti.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti aloittaa Kojan uuden teknologiakeskuksen rakentamisen Tampereella14.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti aloittaa 14.4.2025 uuden teknologia- ja logistiikkakeskuksen rakentamisen Kojalle Tampereen Rantaperkiöön. Keskus valmistuu keväällä 2026.
Vesa Immonen Laptin hallitukseen8.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokenut kiinteistöliiketoiminnan ammattilainen Vesa Immonen on valittu Lapti Group Oy:n hallituksen jäseneksi.
Ähtärin kampus saavutti harjakorkeuden – opetustoiminta alkaa loppuvuodesta31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusi ammatillisen koulutuksen ja lukion yhdistävä Ähtärin kampus on saavuttanut harjakorkeuden. Kampus yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymän ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle. Rakennustyöt valmistuvat syyskuussa 2025, ja opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella.
Riikka Säkkinen Laptin HR-johtajaksi17.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Laptin HR-johtajaksi on nimitetty KTM Riikka Säkkinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025.
Kuloistenniityn päiväkoti saavutti harjakorkeuden Raisiossa – uusi päiväkoti otetaan käyttöön elokuussa11.3.2025 10:31:51 EET | Tiedote
Kuloistenniityn asuinalueen uusi päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Raision ja Turun rajalla sijaitseva, 170 lapselle suunniteltu päiväkoti valmistuu heinäkuussa ja se otetaan käyttöön elokuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme