HSY

Tuulettuva jäteastia tyhjennetään vain tilauksesta – HSY etsii keinoja pidentää biojäteastian tyhjennysväliä

Jaa
Helsingin seudun ympäristöpalvelut kokeilee uudenlaista tuulettuvaa biojäteastiaa 150 pientalolla. Kokeilussa selvitetään, voisiko uuden astian avulla pidentää biojäteastian tyhjennysväliä nykyisestä kahdesta viikosta. Lähes viisinkertainen määrä asukkaita haki mukaan vuoden kestävään maksuttomaan kokeiluun. Uudet jäteastiat saapuivat kokeilijoiden pihoille syyskuun lopussa.

Tuulettuvassa biojäteastiassa on tuuletusaukkoja ja välipohja, jonka alle biojätteen mahdolliset nesteet valuvat. Perinteistä biojäteastiaa parempi “ilmastointi” pitää biojätteen kuivempana, mikä voi vähentää jätteiden muodostamaa hajua.

Kokeilun osallistujat tilaavat tuulettuvalle biojäteastialle tyhjennyksen, kun se on tarpeen. He pakkaavat biojätteensä HSY:n jakamiin biojätepusseihin ja arvioivat jäteastian hajua tilatessaan sille tyhjennyksen. Näin HSY saa asiakkailtaan tärkeää tietoa uudenlaisen astian toimivuudesta.

Asukkaat innostuivat uudesta lajittelumahdollisuudesta

Kokeiluun etsittiin pientaloasukkaita pääkaupunkiseudulta ja Kirkkonummelta kesäkuussa. Mukaan haki 725 kiinnostunutta asukasta, joista kokeiluun valittiin 150 ensimmäistä, jotka täyttivät osallistumisen kriteerit. Astiat saapuivat kokeilijoiden pihoille syyskuun lopulla.

HSY jakoi kokeilun osallistujille erilaisia biojätepusseja, joita he käyttävät biojätteensä pakkaamiseen.

– Seuraamme kokeilussa vaikuttaako pussin tyyppi siihen, kuinka usein ja mistä syistä tuulettuvalle biojäteastialle täytyy tilata tyhjennys, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen.

Tuulettuvan biojäteastian kokeilussa selvitetään, voisiko biojäteastian tyhjennysväliä pidentää nykyisestä kahdesta viikosta. Tämä on yksi tapa, jolla HSY kehittää biojätteen keräyksestä entistä ympäristöystävällisempää ja edullisempaa pientalojen asukkaille. Uuden jätelakiesityksen mukaan biojätteen keräys on laajenemassa lähivuosina merkittävästi.

Lisätietoja:
hsy.fi/tuulettuvabiojateastia

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Putkirikko Helsingissä Munkkivuoressa 31.5.202531.5.2025 09:15:15 EEST | Tiedote

Vedenjakelu on poikki Helsingissä Munkkivuoressa osoitteessa Ulvilantie 9, 11 A ja 11 C. Katkos koskee neljää kiinteistöä. Väliaikainen vedenjakelu on Raumantien ja Naantalintien risteyksessä. Vedenjakeluhäiriö alkoi 31.5.2025 klo 5.30. Häiriö päättyy 31.5.2025 arviolta klo 18. Vedenjakeluhäiriön syy on putkirikko. Jakeluhäiriön jälkeen vesijohtojen seinämistä voi irrota sakkaa veden virtaussuuntien muutosten ja paineenvaihtelujen vuoksi. Jos vesi on ruskeaa tai sameaa, juoksuta vettä kaikista hanoista, kunnes se on kirkasta. Jos vesi ei kirkastu 10 minuutin juoksutuksella, ilmoita asiasta HSY:n vesihuollon vikapäivystykseen puh. 09 1561 3000. HSY pahoittelee häiriötä. Vedenjakelusta johtuvat korvaukset, lisätietoja: www.hsy.fi/vesikatkot.

HSY:n hallituksen päätökset 23.5.202523.5.2025 11:10:10 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa uusia HSY:n vesihuollon sopimus- ja toimitusehdot sekä tarkistaa yritys- ja yhteisöasiakkaiden vaarallisten jätteiden vastaanottomaksut vuoden 2025 jätetaksaan. Hinnantarkistus koskee asetyleeni-, ilmakaasu- sekä nestekaasupullojen käsittelyhintaa. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Espoon Nöykkiönlaakson vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Mäkelänkadun vesihuolto -hankesuunnitelma, joka koskee Helsingin katualuetta välillä Kumpulantie-Hämeentie - Viikinmäen jätevedenpuhdistamon välppäyksen ja välppeen käsittelyn saneerauksen hankesuunnitelman kustannukset päivitettiin ja pääurakan toteuttajaksi valittiin Skanska Infra Oy - vetoa kestävät toleranssiliittimet hankitaan Oy Lining Ab:ltä. Liitintä käytetään esimerkiksi epätyypillistä kokoa oleviin putkien yhdistämisessä. - Ilmala 2 toimistokerrosten purun ja julkisivun saneerauksen urakka tilataan VM Suomalainen Oy:ltä. H

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye