Hoitokalastukset alkaneet Helmi-lintuvesillä

Keiteleen ja Viitasaaren kuntien alueella sijaitsevalla Suvantojärvellä, Laukaan ja Toivakan rajalla olevalla Lapinjärvellä ja Hankasalmen Pieni-Kaihlasella toteutetaan hoitokalastuksia syksyllä 2021 ja keväällä 2022 osana Helmi-elinympäristöohjelmaa. Tavoitteena on parantaa kohteiden linnuston elinolosuhteita tervehdyttämällä särkikalavaltaisen kalaston rakennetta.
Järville toteutettiin vuonna 2020 koekalastukset, joiden perusteella hoitokalastuksella voitaisiin parantaa linnuston tilaa. Särkikalavaltainen runsas kalasto kilpailee suoraan ja epäsuorasti vesilintujen kanssa ravinnosta.
– Linnuston kehitystä seurataan ennen ja jälkeen kalastuksia. Kaikille kohteille tehdään muun muassa vesilintujen poikuelaskennat, jotta kunnostusten vaikutuksia poikuetuottoon voidaan seurata, lintuvesikoordinaattori Ilona Helle kertoo.
Poikuetuotanto on tärkeää vesilintukantojen kehityksen kannalta. Yksi tavoite onkin parantaa kohteiden toimimista hyvinä poikueympäristöinä.
Hoitokalastukset ovat osa Helmi-elinympäristöohjelman lintuvesikunnostuksia
Hoitokalastukset toteutetaan ammattikalastajien toimesta matalille ja linnustollisesti arvokkaille järville soveltuvilla menetelmillä ja vesilintujen kannalta sopivina ajankohtina pesimäkauden ulkopuolella. Syksyllä ja keväällä kalastusta toteutetaan avorysillä ja -pauneteilla, myös katiskapyynti on mahdollista. Peto- ja arvokalat vapautetaan takaisin vesistöön.
Ympäristöministeriön rahoittamassa Helmi-elinympäristöohjelmassa tehdään toimenpiteitä luonnon monimuotoisuuden säilyttämiseksi. Helmi-ohjelma perustuu vapaaehtoisuuteen ja sitä toteutetaan maa- ja vesialueiden omistajien suostumuksella.
Lisätietoja Helmi-elinympäristöohjelmasta: https://ym.fi/helmi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lintuvesikoordinaattori
Ilona Helle
ilona.helle(at)ely-keskus.fi
p. 0295 024 091
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Työttömyys elokuussa 11,7 prosenttia26.9.2023 08:00:36 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli työttömiä työnhakijoita 14 533, mikä on 957 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli elokuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 895, mikä on 450 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli lisäksi 362, mikä on 97 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Multian Valkeisenjärven ruoppauksia jatketaan15.9.2023 09:45:54 EEST | Tiedote
Multialla Karhilassa sijaitseva Valkeisenjärven lintuvesi on hyvin pitkälti soistunut matala järvi, jota kunnostettiin avovesialuetta ruoppaamalla loppusyksyllä 2022. Samalla korotettiin laskupuron yläpäässä olevaa pohjapatoa. Nyt syyskuun puolivälissä ruoppauksia jatketaan.
Mediakutsu: Päättäjien Metsäakatemia tuo EU-päättäjät Vaajakoskelle tutustumaan lehdon luonnonhoitoon14.9.2023 10:57:20 EEST | Kutsu
Kansainvälinen ryhmä EU-päättäjiä tutustuu talousmetsän luonnonhoitoon Vaajakosken Kaunisharjulla torstaina 21.9.2023 klo 15.30. Median edustajat ovat tervetulleita mukaan Suomen Metsäyhdistyksen yhdessä Keski-Suomen ELY-keskuksen, Jyväskylän kaupungin ja Metsäkeskuksen kanssa järjestämälle vierailukohteelle.
Isoahontien jalankulku- ja pyöräilyväylä avattu käyttöön Viitasaarella6.9.2023 14:14:16 EEST | Tiedote
Jalankulku- ja pyöräilyväylä Isoahontiellä välillä valtatie 4 - Petäjätie on avattu liikenteelle keskiviikkona 6.9.2023. Väylä on kaikilta rakenteiltaan valmis ja liikennöitävissä, eikä varsinaisia rakentamistöitä väylällä ole enää tarpeen tehdä.
Lähiruokapäivä kutsuu Keski-Suomen maaseudulle5.9.2023 08:32:38 EEST | Tiedote
Lähiruokapäivä maistuu ja näkyy lauantaina 9.9. koko maassa. Keski-Suomessa käyntikohteissa on valinnanvaraa, sillä tapahtumaan osallistuu yhteensä lähes 30 maatilaa ja maaseudun muuta toimijaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme