Digi- ja väestötietovirasto

Digi- ja väestötietoviraston Onnellisten digitalisaatio -artikkelisarja pohtii digitalisaation mahdollisia tulevaisuuksia eri näkökulmista

Jaa
Frank Martela ja Sami Honkonen avaavat Digi- ja väestötietoviraston Onnellisten digitalisaatio -artikkelisarjan. Sarjan ensimmäiset kirjoitukset julkaistaan loka-marraskuussa ja niissä filosofi Martela sekä digitaalisesta asuntokaupasta tunnetuksi tullut yrittäjä Honkonen tarkastelevat digitalisaatiota, ihmisten arkea ja tulevaisuutta kumpikin omasta näkökulmastaan. Artikkelisarjalla Digi- ja väestötietovirasto haluaa tuoda uusia näkökulmia keskusteluun digitalisaation tulevaisuudesta.


Artikkelisarjan aloittaa Frank Martelan teksti onnellisuudesta digitaalisessa ympäristössä. Martela pohtii artikkelissaan sitä, voiko digitalisaatio tehdä ihmisen aidosti onnelliseksi – ja jos voi, niin miten. Martela puntaroi muun muassa digitalisaation uhkia ja mahdollisuuksia inhimillisestä näkökulmasta vuorovaikutusta painottaen.

"Digipalvelu ei saa olla este inhimilliselle vuorovaikutukselle. On asioita, jotka hoituvat selkeästi parhaiten, kun pääsee keskustelemaan niistä ihmisen kanssa", hän linjaa.

Frank Martelan teksti julkaistaan 19.10.2021 Digi- ja väestötietoviraston sivuilla dvv.fi/artikkelit.

Uskaltaako digiin luottaa?

Sarjan toisessa osassa digitaalisesta asuntokaupasta tunnetuksi tullut yrittäjä Sami Honkonen avaa tarkemmin prosessia, jonka lopputuloksena syntyi asiakkaalle täysin digitaalinen kaupankäyntimahdollisuus asunnonhankintatilanteessa. Honkosen yritys DIAS on alan pioneeri, jonka matka onnistumiseen on ollut kaikkea muuta kuin helppo. Perinteisen toimintatavan digitalisoinnissa yhtenä keskeisenä elementtinä oli asiakkaan luottamuksen voittaminen – onhan kyse ihmisen elämän kenties suurimmasta hankinnasta.

"Kaikkia jännitti. Asuntokaupat ovat tärkeitä. Se on usein ihmisen elämän suurimpia kauppoja, eikä tällaisen palvelun digitalisoinnissa siksi ole varaa sössiä", Honkonen avaa kehittäjätiimin tunnelmia artikkelissaan.

Sami Honkosen teksti julkaistaan 9.11.2021 Digi- ja väestötietoviraston sivuilla dvv.fi/artikkelit.

Kahden ensimmäisen artikkelin jälkeen Onnellisten digitalisaatio -sarjalle odotetaan jatkoa  keväällä 2022. Digi- ja väestötietoviraston asiantuntija Joonas Aitonurmi on jo nyt innoissaan siitä, että keskustelu digitalisaation kehityksestä ja sen erilaisista ulottuvuuksista käynnistyy. Virasto on digitalisaation yhteiskunnallinen pioneeri ja toivoo siksi aiheen ympärille laajaa ja vilkasta vuorovaikutusta.

”Suomi on eräiden tutkimusten mukaan maailman onnellisin maa. Suomi on myös monella mittarilla maailman kärkeä digitalisaatiossa. Mutta muistammeko me tätä riittävän hyvin? Onnellisten digitalisaatio -artikkelisarjan kautta haluamme Digi- ja väestötietovirastossa nivoa onnellisuuden ja digitalisaation teemoja yhteen sekä tutkia ja keskusteluttaa, millaisia tulevaisuuksia digitalisaatio voi tuoda tullessaan”, kertoo Joonas Aitonurmi artikkelisarjan synnystä.

Onnellisten digitalisaatio on Digi- ja väestötietoviraston yhdessä suomalaisten ajattelijoiden kanssa tuottama artikkelisarja, jossa keskustellaan digitalisaatiosta ja tulevaisuudesta. Sen tavoitteena on herättää ajatuksia erilaisista mahdollisista digitaalisista tulevaisuuksista, jotta yhä useampi innostuisi yhteiskunnan kehittämisestä ja lähtisi siihen mukaan.

Osallistu keskusteluun Twitterissä tunnisteella #sujuvasuomi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja artikkelisarjasta:


Digi- ja väestötietovirasto, viestintäasiantuntija Eetu Jokela, p. 0295 535 056, etunimi.sukunimi[at]dvv.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Digi- ja väestötietovirasto
Digi- ja väestötietovirasto
Lintulahdenkuja 2
00530 HELSINKI

0295 536 000 (vaihde)https://dvv.fi

Digi- ja väestötietovirasto

Digi- ja väestötietovirasto edistää yhteiskunnan digitalisaatiota, turvaa tietojen saatavuutta ja tarjoaa palveluja asiakkaiden elämäntapahtumiin.

Digi- ja väestötietovirasto huolehtii yhteiskunnan perustana olevan väestötietojärjestelmän ylläpidosta ja yhteiskunnan digitalisaatiosta. Viraston tehtäviä ovat mm. siviilivihkimiset, nimen- ja osoitteenmuutokset, holhous- ja edunvalvonta-asiat, väestötietojärjestelmän ylläpito, sähköisen identiteetin ratkaisujen kehittäminen sekä keskitettyjen sähköisen asioinnin tukipalvelujen kehittäminen ja ylläpito. Tällaisia sähköisen asioinnin tukipalveluja ovat mm. Suomi.fi-verkkopalvelu, sähköiset viranomaisviestit (Suomi.fi-viestit) sekä valtuuttaminen toisen puolesta asiointiin (Suomi.fi-valtuudet). Virasto myös vastaa kansallisen palveluarkkitehtuurin toteutuksesta.

Vuonna 2020 perustettu Digi- ja väestötietovirasto toimii valtiovarainministeriön hallinnonalalla. Virasto syntyi, kun Väestörekisterikeskus ja maistraatit yhdistyivät 1.1.2020.

http://dvv.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto

HelsingforsMissionens och Helsingfors stads digitala stöd i hemmet belönades med utmärkelsen Digitukiteko 2025 – digitala färdigheter och delaktighet för seniorer genom samarbete22.5.2025 15:05:00 EEST | Pressmeddelande

Det digitala stöd som HelsingforsMissionen och Helsingfors stad ordnar har vunnit utmärkelsen Digitukiteko 2025. Det avgiftsfria digitala stödet erbjuder i synnerhet seniorer som riskerar att marginaliseras en möjlighet att stärka sina digitala färdigheter i sitt eget hem. Verksamheten har lyckats kombinera samarbetet mellan den offentliga och den tredje sektorn på ett sätt som kan skalas upp till andra delar av Finland.

HelsinkiMission ja Helsingin kaupungin kotiin tuotava digituki palkittiin Digitukiteko-tunnustuksella 2025 – yhteistyöllä digitaitoja ja osallisuutta senioreille22.5.2025 15:05:00 EEST | Tiedote

HelsinkiMission ja Helsingin kaupungin järjestämä kotiin tuotava digituki on voittanut vuoden 2025 Digitukiteko-tunnustuksen. Maksuton digituki tarjoaa erityisesti syrjäytymisvaarassa oleville senioreille mahdollisuuden vahvistaa digitaitojaan omassa kodissaan. Toiminta on onnistunut yhdistämään kolmannen ja julkisen sektorin yhteistyön tavalla, joka on skaalattavissa myös muualle Suomeen.

Digital support brought to homes by HelsinkiMissio and the City of Helsinki awarded with the 2025 Digitukiteko recognition award – Digital skills and inclusion for seniors through cooperation22.5.2025 15:05:00 EEST | Press release

Digital support brought to homes provided by HelsinkiMissio and the City of Helsinki has awarded with the Digitukiteko recognition for 2025. Free-of-charge digital support offers older people, in particular those at risk of social exclusion, an opportunity to strengthen their digital skills in the comfort of their homes. The activities have succeeded in coordinate cooperation between the third and public sectors in a way that can also be scaled elsewhere in Finland.

Identifieringen i myndigheternas elektroniska ärendehanteringstjänster ändras – Aktivering av Suomi.fi-meddelanden föreslås för cirka 2,8 miljoner användare i samband med identifieringen5.5.2025 09:30:00 EEST | Pressmeddelande

Från och med den 12 maj 2025 kommer cirka 2,8 miljoner personer att få ett förslag om att ta i bruk Suomi.fi-meddelanden när de identifierar sig i den offentliga förvaltningens elektroniska e-tjänster. Målet med ändringen som utförs nu är att uppmuntra människor att i första hand ta emot myndighetspost elektroniskt.

Tunnistautuminen viranomaisten sähköisiin asiointipalveluihin muuttuu – Noin 2,8 miljoonalle ihmiselle ehdotetaan Suomi.fi-viestien käyttöönottoa tunnistautumisen yhteydessä5.5.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

12.5.2025 alkaen noin 2,8 miljoonaa henkilöä saa ehdotuksen ottaa käyttöön Suomi.fi-viestit, kun he tunnistautuvat julkisen hallinnon sähköisiin asiointipalveluihin. Nyt tehtävän muutoksen tavoitteena on kannustaa ihmisiä siirtymään vastaanottamaan viranomaisposti ensisijaisesti sähköisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye