Suomalaiset mukana kehittämässä uutta vedenalaista paikannusjärjestelmää
16.12.2021 04:00:00 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Oulun yliopistossa on vuosien varrella kehitetty kosmisen säteilyn synnyttämiin myoneihin perustuvaa mittaus- ja laskentateknologiaa, joka soveltuu mm. geologisiin maa- ja kallioperätutkimuksiin. Kokeellinen kehitystyö aloitettiin Pyhäsalmen kaivoksessa (Callio Lab). Muon Solutions Oy on perustettu tämän tutkimustyön pohjalta.
Nyt Muon Solutions on kutsuttu amerikkalais-brittiläis-japanilaiseen yhteistyöprojektiin, jossa on tavoitteena kehittää veden ja maan alla toimiva langaton paikannusjärjestelmä. Uusi paikannusjärjestelmä perustuu kosmisen säteilyn synnyttämiin myoneihin, jotka etenevät väliaineessa valonnopeudella, joka on vakio. Kyseessä on siis tavallaan veden- ja maanalainen GPS.
Uusi vedenalainen paikannusjärjestelmä perustuu myonigrafiaan, joka on uusi kiinteän aineen kuvantamismenetelmä. Myonigrafiassa lasketaan avaruudesta tulevien myonihiukkasten kulkua eri tiheyksisten materiaalien ja ainesten läpi. Mitä harvempaa ainesta kohde on, sitä enemmän myoneja selviää sen läpi.
Nyt kehitettävänä oleva uusi menetelmä ei itsessään ole myonigrafiaa, koska siinä ei pyritä kuvan tekemiseen. Uusi menetelmä on saanut nimekseen myonimetriikka ja se tuottaa myonimetrista paikannustietoa. Myonimetrisessä paikannusjärjestelmässä hyödynnetään myonien poikkeuksellista läpäisykykyä ja niiden vakionopeutta. Tällöin lopullinen paikannus muistuttaa GPS-järjestelmää, jossa paikka voidaan laskea havaittujen myonien aikaeroista erittäin tarkasti ja absoluuttisesti.
Toistaiseksi ei ole olemassa järjestelmää, jonka avulla olisi mahdollista navigoida sekä veden että maan alla yhdellä ainoalla menetelmällä. Esimerkiksi GPS-järjestelmään perustuvat menetelmät eivät toimi kummassakaan tapauksessa. Vedenalaisessa navigoinnissa on käytetty perinteisesti akustisia paikannusjärjestelmiä, joiden tarvitsemat keinotekoiset signaalilähteet ovat erityisen herkkiä ympäröivien olosuhteiden häiriöille, kuten mm. lämpötilalle ja veden suolapitoisuudelle.
Muon Solutionsin tehtävänä kansainvälisessä hankkeessa on vedenalaisten kenttäkokeiden suorittaminen arktisessa ympäristössä. Kenttäkokeet pyritään toteuttamaan Suomen Lapissa vuoden 2022 aikana. Muon Solutions Oy:n toimitusjohtajan Marko Holman mukaan yritys pääsi mukaan hankkeeseen tunnettuna myonigrafian kehittäjänä ja osaajana.
”Yritys kutsuttiin hankkeeseen mukaan yhteistyökumppaninsa Tokion yliopiston toimesta. Onnistuessaan hankkeen merkitys on Muon Solutionsille merkittävä, koska se laajentaa yrityksen osaamista, tunnettuutta ja tuoteperhettä”, Holma sanoo.
Langatonta myonimetristä paikkannusjärjestelmää kehittävää hanketta (Wireless Muometric Muon Positioning System) rahoittaa Yhdysvaltain laivaston tutkimusvirasto (US Office for Naval Research Global). Hankkeessa on mukana alan yrityksiä ja tutkimuslaitoksia Iso-Britanniasta, Japanista ja Yhdysvalloista.
Muon Solutions Oy kehittää kosmisen hiukkassäteilyn hyödyntämiseen perustuvia mittausteknologioita sekä tuottaa näillä teknologioilla tuotettuja mittauspalveluita asiakkailleen. Yrityksen pääasiakasryhmä on maa- ja kallioperää tutkivat organisaatiot, ml. kaivannaisteollisuus ja erilaiset tieteelliset projektit. Muon Solutions tarjoaa myös konsultaatiota, malminetsintäpalveluita ja koulutusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toimitusjohtaja Marko Holma, Muon Solutions Oy, 040 836 4317, marko.holma@muon-solutions.com
Viestintäpäällikkö Tapio Mäkinen, Oulun yliopisto, puh. 040 546 1334
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kestävän kaivosteollisuuden ratkaisut esiin Oulun yliopiston tapahtumassa4.6.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto järjestää Linnanmaan kampuksella kansainvälisen Xplorer 2026 Oulu – Redesign Mining -tapahtuman, joka kokoaa yhteen tutkijat, asiantuntijat, yritykset ja suuren yleisön tarkastelemaan kestävän kaivosteollisuuden tulevaisuutta. Tapahtuma koostuu kahdesta osasta: 9.6. on kaikille avoin yleisöpäivä ja 10.–11.6. tieteellinen konferenssi.
Lähes puolella kotihoidon yli 65-vuotiaista heikentynyt näkö tai kuulo – jo lievät aistivajeet yhteydessä toimintakyvyn laskuun4.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Näön ja kuulon heikentyminen on yleistä kotihoidon ikääntyneillä asiakkailla, ja vaikutukset näkyvät arjessa. Aistivajeiden parempi tunnistaminen ja hoito voisi tukea ikääntyneiden kotona asumista.
Varhainen parasetamolihoito voi nopeuttaa keskosen sydämen oikovirtauksen sulkeutumista3.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Varhain annettu parasetamolihoito voi nopeuttaa erittäin ennenaikaisesti syntyneiden vauvojen sydämen avoimen valtimotiehyen sulkeutumista, kertoo uusi tutkimus.
Oulun radio- ja tv-mastosta keskeinen ilmastoseurannan mittauspiste2.6.2026 10:03:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaalle rakentuva vihreän siirtymän seurantajärjestelmä on vahvistunut, kun Oulussa sijaitsevaan Digitan radio- ja tv-aseman mastoon asennettiin uusi kasvihuonekaasujen mittauslaitteisto toukokuun lopussa. Mastolta saatava tieto auttaa erottamaan, mistä päästöt ja nielut maakunnassa syntyvät.
Vetyä tehdään auringonvalolla Oulun yliopiston katolla – aurinkovetyreaktorin prototyypin testit käynnistyivät2.6.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kattolaboratoriossa on käynnistynyt kokeilu, jossa aurinkovetyreaktorin prototyyppiä testataan ensi kertaa Suomessa ulko-olosuhteissa. Aurinkovetypaneeli muistuttaa tavallista aurinkopaneelia, mutta sen sisällä on vettä ja valokatalyyttinen materiaali.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
