RadioGaalan yleisöäänestys käynnistyi tänään: kuka on suomalaisten radiojuontajasuosikki ja mikä ohjelma sulattaa kansan sydämen?

Radioalan vuosittain järjestettävä kansanäänestys osoitteessa www.radiogaala.fi on äänimäärissä Suomen suosituin yleisöäänestys. Vuoden 2021 äänestyksessä annettiin ennätykselliset 127 000 ääntä. Ääniä odotetaan runsaasti myös tälle vuodelle, sillä radio on säilyttänyt vahvasti suosionsa kansan parissa mediakirjon edelleen pirstoutuessa ja koronan muuttaessa käyttötottumuksia. Yhden vuorokauden aikana kaupallinen radio tavoittaa lähes 50 % suomalaisista ja viikoittain tavoittavuus nousee 70 prosenttiin eli 3,5 miljoonaan yli 9-vuotiaaseen.
RadioGaalan äänestyksen perusteella palkitaan voittajat sekä valtakunnallisissa että paikallisissa kategorioissa. Paikallisradion ystävien kannattaa siis muistaa liputtaa paikallisia suosikkejaan.
”Vaikka radio- ja audioala muuttuvat ja kehittyvät koko ajan, ovat radiojuontajat ja -ohjelmat aina koko radiotoimialan selkäranka. He ovat olemassa kuulijoitaan varten, ja juuri siitä syystä äänestäminen on tärkeää”, muistuttaa RadioMedian toimitusjohtaja Stefan Möller ja jatkaa: ”Pärjäävätkö tänä vuonna vanhat suosikit vai tuleeko listan kärkeen uutta verta, sen päättävät kuulijat. Audio- ja media-alan muutoksista ja pitkittyneestä koronatilanteesta huolimatta radio on säilyttänyt vahvan aseman suomalaisten sydämissä ja tämänkin vuoden äänestyksestä tulee varmasti kutkuttavan jännittävä.”
RadioGaalan yleisöäänestyksen voittajat sekä radiotoimialan RadioAwards-palkinnot jaetaan RadioGaala-tapahtumassa 25.3.2022.
Tietoa RadioMediasta:
RadioMedia on kaupallisten radioiden kattojärjestö, johon kuuluvat lähes kaikki suomalaiset kaupalliset radioasemat. RadioMedia vastaa radiotoimialan edunvalvonnasta, tutkimus- ja tietopalveluista, koulutuksesta sekä markkinoinnista. RadioMedia järjestää alan tärkeimmät kilpailut ja tapahtumat, kuten RadioGaalan ja Kaiku-radiomainoskilpailun. Kaupallisia radiokanavia kuuntelee viikoittain 3,5 miljoonaa suomalaista.
www.radiomedia.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka Luomanmäki, projektipäällikkö, RadioMedia, 040 165 7010, inka.luomanmaki@radiomedia.fi
Stefan Möller, toimitusjohtaja, RadioMedia, 0400 508 877, stefan.moller@radiomedia.fi
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Johnny L
Jollan ennakkotilauskampanja myi orgaanisesti yli 5 000 puhelinta viikossa16.12.2025 09:00:02 EET | Tiedote
Kotimainen teknologiayritys ja älypuhelinvalmistaja Jolla julkisti viime viikolla uuden Jolla-puhelimen, jota on myyty ennakkotilauskampanjassa jo yli 5 000 kappaletta. Viikon mittaisen kampanjan verkkomarkkinointibudjetti oli vain 2500 euroa. Täysin orgaaninen, yhteisövetoinen kysyntä lähettää selkeän viestin: ihmiset haluavat eurooppalaisen älypuhelimen.
Jollan uusi Mind2 Enterprise AI -palvelin mahdollistaa suvereenin ja yksityisen tekoälyn yrityksille19.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Mind2 Enterprise AI -palvelimen ansiosta yritykset voivat hyödyntää tekoälyä täysin paikallisesti ilman, että dataa tarvitsee siirtää ulkomaille tai pilveen.
Lauri Mikkolan tänään julkaistu Huono idis -biisi keinuttaa kesään!13.6.2025 08:00:02 EEST | Tiedote
Laulaja, muusikko Lauri Mikkolalta ilmestyy tänään Huono idis -biisi. Kesäisen kepeästi keinuttavassa kappaleessa yhdistellään melankolisia kitaroita, keinuvaa reggaeton-biittiä ja melankolisia pop-koukkuja.
Jolla ja Venho.ai julkaisevat maailman ensimmäisen täysin yksityisen henkilökohtaisen AI-assistentin4.3.2025 10:00:02 EET | Tiedote
Jolla, suomalainen mobiiliteknologian pioneeri, jonka juuret ovat Nokian MeeGo-projektissa, ja tekoälyalusta Venho.ai haastavat Big Tech AI -ratkaisut uudella täysin yksityisellä ja henkilökohtaisella tekoälyassistentti Mindyllä. Mindy lanseerattiin Mobile World Congress 2025 -tapahtumassa Barcelonassa ja se tulee saataville Jolla Mind2 -tekoälylaitteelle huhtikuussa.
Jolla aloittaa tekoälytietokoneiden valmistuksen Salossa19.11.2024 09:00:03 EET | Tiedote
Teknologiayhtiö Jolla julkisti toukokuussa 2024 uuden Jolla Mind2 -tekoälytietokoneen. Käyttäjänsä yksityisyyttä tiukasti varjelevan Mind2-tietokoneen kehitystyö on edennyt siihen pisteeseen, että laitteen loppukokoonpano aloitetaan joulukuussa Jollan uusissa tuotantotiloissa Salo IoT Campuksen tiloissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
