Lunta taivaan täydeltä – onko kiinteistönomistajilla syytä huoleen?

Keski-Suomeen on tänä talvena tullut reippaanalaisesti lunta. Yleensä maakunnan pohjoisosissa on lunta jonkin verran enemmän kuin eteläosissa, mutta nyt myös eteläosiin on satanut reilusti. Lumen määrä ei kuitenkaan ole ratkaisevaa kattojen kestävyyden kannalta. Olennaista on tarkkailla sataneen lumen vesiarvoa.
– Vesiarvo on nyt jonkin verran tavanomaista suurempi. Karkeasti sanottuna vaihteluväli Keski-Suomessa on tällä hetkellä 80-130 mm neliötä kohden, pistemäisesti jopa 150-160 mm, vesistötarkastaja Petteri Kemppi Keski-Suomen ELY-keskuksesta toteaa.
Nyrkkisääntönä voidaan pitää, että kattoneliötä kohden 100 mm vettä vastaa 100 kg painoa. Puolen metrin kinos katolla voi painaa nyt noin 100 kg/m2. Tuulen pakkaama lumi painaa paljon enemmän kuin pakkautumaton pakkaslumi.
Hallien kattorakenteita on syytä tarkkailla
Kokemuksien mukaan suurten hallien katoissa saattaa olla valmiiksi rakennevaurioita, jolloin jo 100 kg/m2 lumikuorma saattaa aiheuttaa lisävahinkoja. Isojen jännevälien kattojen rakenteita kannattaa seurata ja tarvittaessa poistaa kertynyt lumi.
Pientaloasujan ei kuitenkaan kannata huolestua, eikä varsinkaan mennä pudottamaan lumia ilman asianmukaisia turvavälineitä tai ammattilaisen apua.
– Lumen pudottamista pientalojen katoilta ei suositella henkilövahinkojen välttämiseksi. Yksikään pientalon katto ei ole lumen painon takia Suomessa sortunut, Kemppi muistuttaa.
Kevään tulvatilannetta vielä vaikea arvioida
Lumen keskimääräistä suuremman vesiarvon ja vesistöjen vedenpintojen tämän hetken lähellä keskiarvoa olevan korkeuden vuoksi kevättulvasta voi tulla hieman tavanomaista suurempi.
– Suurimmaksi osaksi kaikki kuitenkin riippuu kevään etenemisestä ja lumen sulamisen nopeudesta. Emmekä vielä tiedä tässä vaiheessa lopullista lumen kertymääkään, Kemppi toppuuttelee.
Samalla tavalla pohjavesien kertymiseen vaikuttaa lumen sulamisen nopeus. Jos lumi sulaa nopeasti ja maanpinta on vielä roudassa, suurin osa sulamisvesistä valuu ojien kautta vesistöihin. Vaikutus pohjavesiin jää tuossa tapauksessa pieneksi.
– Perinteinen sanonta ”kevät keikkuen tulevi” sopii hyvin luonnon omalle kastelujärjestelmälle ja tasapainolle, Kemppi naurahtaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesistötarkastaja
Petteri Kemppi
p. 0295 024 755
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Perusteellisemmat korjaustyöt käynnistyvät alkukesästä Haapamäen sortumakohdalla valtatiellä 232.5.2025 09:30:37 EEST | Tiedote
Syksyllä 2024 valtatiellä 23, Keuruun kaupungin alueella Haapamäellä Katajamäen ylikulkusillan läntisellä penkereellä, tapahtui tienpenkereen sortuma päällystystöiden yhteydessä. Perusteellisemmat työt kohdan korjaamiseksi aloitetaan touko-kesäkuun vaihteessa.
Alueelliset kehitysnäkymät Keski-Suomessa keväällä 202529.4.2025 09:21:01 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa elinkeinoelämän lähiajan näkymät ovat maltilliset. Taustalla on epävarma kysyntään ja investointeihin heijasteleva geopoliittinen tilanne sekä kasvava työttömyys. Nämä näkyvät myös kuluttajien luottamuksessa, minkä odotetaan kuitenkin vahvistuvan vähitellen inflaation tasaantumisen, korkojen laskun ja reaalipalkkojen hienoisen nousun myötä. Osalla Keski-Suomen yrityksistä, erityisesti vientiyrityksillä, on valoa näkyvissä, mistä kertoo mm. tilauskirjojen täyttyminen. Vientimarkkinoiden löytymiseen olisikin hyvä panostaa, jotta muuttuviin suhdanteisiin saataisiin vakautta.
Päällystystyöt alkavat Keski-Suomessa28.4.2025 14:17:44 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskuksen kunnossapitämien maanteiden päällystystyöt ovat alkamassa ensimmäisten kohteiden osalta toukokuun alkupuolella. Kevään aikana on kilpailutettu neljä päällystysurakkaa. Päällystysurakoiden lisäksi kilpailutettiin monivuotinen päällysteiden paikkausurakka, jossa toteutetaan pieniä päällystyskohteita sekä eri paikkausmenetelmiä.
Työttömyys maaliskuussa 13,7 prosenttia24.4.2025 08:01:04 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli maaliskuun lopussa yhteensä 17 382 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 168 (7,2 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli maaliskuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 435, mikä on 224 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 920, mikä on 250 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Puuta ei saa varastoida liian lähelle yleisiä maanteitä22.4.2025 12:40:03 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus muistuttaa, ettei kuljetusta odottavaa puutavaraa saa varastoida niin lähelle maantietä, että se aiheuttaa vaaraa liikenteelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme