Destia ja Electreon kehittämään sähköautojen langatonta latausta Suomessa

Yhtiöt ovat sopineet yhteistyöstä, jonka myötä ne tulevat aluksi testaamaan langatonta latausratkaisua integroimalla Electreonin langattoman järjestelmän kaupallisesti saatavilla olevaan sähköautoon. Näin sähköajoneuvoja käyttävät yritykset pääsevät kokemaan langattoman latauksen hyödyt käytännössä.
Langattomassa latauksessa ja sähköisissä tiejärjestelmissä eli teissä, joilla sähköajoneuvot voivat latautua ajon aikana, on paljon potentiaalia erityisesti ammattiliikenteelle. Sähköiset tiejärjestelmät voivat myös auttaa vähentämään liikenteen päästöjä ja nopeuttaa sähköajoneuvojen yleistymistä.
“Langaton lataus sekä tiet ja varikkoalueet, joilla autot latautuvat ajon tai levon aikana, tarjoavat hienoja mahdollisuuksia erityisesti ammattiliikenteen harjoittajille. Langaton lataus voi parantaa tehokkuutta mahdollistamalla esimerkiksi rekkojen tai jakeluautojen latauksen samalla kun niitä lastataan tai taksien latauksen niiden liikkuessa taksijonossa asiakkaita odottaessa. Tämän teknologian testaus on ensimmäinen askel kohti sen käyttöönottoa. Sähköajoneuvojen latausinfran toimittajana odotamme innolla, miten Electreonin langaton latausteknologia täydentää meidän latauspalveluamme”, sanoo Jere Jokinen, Sähkölatausyksikön päällikkö, Destia.
“Aiomme tulla Suomen markkinoille Destia-yhteistyön avulla. Yhdistämällä Destian vahvuudet latausinfrastruktuurissa ja -palveluissa Electreonin saumattomaan teknologiaan niin staattisessa kuin dynaamisessa langattomassa latauksessa, voimme tarjota kilpailukykyisen ratkaisun monille kuljetusalan toimijoille”, sanoo Maher Kasskawo, liiketoiminnan kehityspäällikkö, Electreon.
Yhtiöt pitävät kaupalliseen yhteistyöhön siirtymistä tulevaisuudessa mahdollisena. Silloin Electreonin langatonta latausjärjestelmää ja siihen liittyviä huolto ja ylläpitopitopalveluita tarjottaisiin osana Destian sähköajoneuvojen latauspalvelua.
Destia tarjoaa sähköajoneuvojen latausratkaisuja yrityksille ja ammattiliikenteenharjoittajille. Sen asiakkaita ovat muun muassa linja-autoyhtiöt, logistiikkayritykset, autonvalmistajat ja taksiyritykset. Destian kokonaispalvelu muodostuu sähköinfrastruktuurista, latauslaitteista ja niiden etähallinnasta sekä laitteiston ylläpidosta.
Destia
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö, joka suunnittelee, rakentaa ja ylläpitää yhteiskuntaa. Luomme kestävälle perustalle kaupunkirakentamisen innovaatioita ja älykkäitä infraratkaisuja, jotka mahdollistavat ihmisten, tavaroiden, palveluiden ja energian liikkumisen luontevana osana pohjoista elämää. Rakennamme huomisen infraa yli 1 600 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2020 yhtiön liikevaihto oli noin 565 miljoonaa euroa. Destia on osa kansainvälistä Colas-konsernia. www.destia.fi
Electreon
Electreon on johtava sähköajoneuvojen langattomien latausratkaisujen toimittaja. Se tarjoaa kokonaisvaltaista latausinfrastruktuuria ja -palveluita jaetun, julkisen ja kaupallisen kaluston operaattoreiden ja kuluttajien tarpeisiin. Yhtiön patentoitu induktiivinen teknologia lataa sähköautoja nopeasti ja turvallisesti niin dynaamisesti (liikkeessä) kuin staattisesti (pysähdyksissä). Se poistaa huolet toimintamatkoista, alentaa sähköautojen omistamisen kokonaiskustannuksia ja pienentää akkukapasiteettitarpeita – tehden siitä yhden ympäristön kannalta kestävimmistä, skaalautuvimmista ja houkuttelevimmista latausratkaisuista saatavilla tänään. Electreon toimii kaupunkien ja kalusto-operaattoreiden kanssa latauspalvelualustalla (CaaS), joka mahdollistaa julkisten, kaupallisten ja autonomisten kalustojen kustannustehokkaan sähköistyksen sujuvan ja jatkuvan toiminnan takaamiseksi. Lisätietoja: electreon.com.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Destia
Jere Jokinen, Sähkölatausyksikön päällikkö, Destia. sähköposti: jere.jokinen@destia.fi, puh. 050 430 5849
Destian viestintä, sähköposti: tiedotus@destia.fi
Electreon
Janine Ward, AntennaGroup Electreonin puolesta (-7 h): electreon@antennagroup.com
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Destia on Suomen suurin infra-alan palveluyhtiö, joka suunnittelee, rakentaa ja ylläpitää yhteiskuntaa. Luomme kestävälle perustalle kaupunkirakentamisen innovaatioita ja älykkäitä infraratkaisuja, jotka mahdollistavat ihmisten, tavaroiden, palveluiden ja energian liikkumisen luontevana osana pohjoista elämää. Rakennamme huomisen infraa yli 1 600 destialaisen ainutlaatuisella infran tajulla. Vuonna 2020 yhtiön liikevaihto oli noin 565 miljoonaa euroa. Destia on osa kansainvälistä Colas-konsernia. www.destia.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Destia Oy
Destia voitti Varkauden kunnossapitourakan ja kunnallistekniikan rakentamisen5.5.2025 11:27:18 EEST | Tiedote
Destia on voittanut Varkauden kaupungin urakan, johon kuuluu kunnallistekniikan rakentamista ja alueurakan hoitotyöt. Seitsenvuotisen sopimuksen kustannusarvio on 29,1 miljoonaa euroa ja sitä voidaan jatkaa kolmella vuodella. Urakka käynnistyy keväällä 2026 jatkona Destian ja Varkauden kaupungin vuonna 2016 alkaneelle yhteistyölle.
Destia parantaa Fingridin kantaverkkoa sähköaseman laajennuksella15.4.2025 12:51:39 EEST | Tiedote
Destia laajentaa Fingridin Pohjois-Pohjanmaalla Nivalassa sijaitsevaa Uusnivalan sähköaseman 400 kV:n kytkinlaitosta, mikä vahvistaa kantaverkon siirtokykyä ja mahdollistaa tuuli- ja aurinkovoiman liittämisen kantaverkkoon. Urakan kokonaishinta on noin 11 miljoonaa euroa. Työt ovat vastikään alkaneet suunnittelulla ja valmistelevilla töillä. Projektin arvioidaan valmistuvan kesällä 2027.
Destia toteuttaa Haistilan alikulkusillan rakennusurakan Ulvilassa9.4.2025 11:15:02 EEST | Tiedote
Väylävirasto on valinnut Destian toteuttamaan Haistilan alikulkusillan rakennusurakan osana Tampere-Pori tasoristeysten poisto ja parantaminen -hanketta, jonka tavoitteena on parantaa alueen liikenneturvallisuutta poistamalla ja parantamalla rataosuuden tasoristeyksiä. Urakassa Destia rakentaa uuden alikulkusillan Pori-Tampere-rataosuudelle Ulvilaan sekä poistaa alueelta kahdeksan tasoristeystä, mikä lisää alueen liikenneturvallisuutta merkittävästi, kun radan ylitys siirtyy alikulkuun ja vanhoja tasoristeyksiä suljetaan.
Destia rakentaa kaksi sähköasemaa OX2:n tuulipuistoihin1.4.2025 09:11:44 EEST | Tiedote
Destia on solminut OX2:n kanssa sopimukset kahden tuulipuiston 400 kV:n sähköaseman suunnittelusta ja rakentamisesta. Sähköasemat sijoittuvat Rajamäenkylän ja Honkakankaan tuulipuistoihin. Honkakankaan tuulipuistoon rakennetaan sähköaseman lisäksi myös 400 kV:n voimajohto.
Kajave valitsi Destian, Maanrakennus Ohtamaan ja Rejlersin muodostaman ryhmittymän sähköverkkojen allianssikumppanikseen20.3.2025 10:00:06 EET | Tiedote
Destian, Maanrakennus Ohtamaan ja Rejlersin muodostama tarjoajaryhmittymä on voittanut sähköverkkoyhtiö Kajaven länsi-allianssin kilpailutuksen. Kyseessä on Suomessa harvinainen allianssimallilla toteutettava jakeluverkkojen rakentamisen, kunnossapidon ja vianhoidon sopimus vuosille 2025–2029. Sopimus sisältää option vuosille 2030–2032. Länsi-allianssi kattaa noin puolet Kajaven jakeluverkkoalueesta Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme