Alepa avaa toisen myymälän Helsingin Katajanokalle 5.4. klo 10

Alepa palvelee Katajanokan asiakkaita jatkossa entistäkin monipuolisemmin avaamalla toisen myymälänsä alueella osoitteeseen Kruunuvuorenkatu 4. Myymälä avautuu vuonna 1907 valmistuneeseen ja juuri peruskorjattuun, tunnelmalliseen makasiinirakennukseen. Jungmann-nimiseen kortteliin tulee lisäksi uusia vuokra-asuntoja, ravintoloita, korttelibaari sekä kattoterassi.
Alepa Jungmannin palveluihin kuuluu muun muassa salaattibaari, Kaffekulma, Mehustamon appelsiinimehukone, paistopiste, pikakassat sekä Postin pakettiautomaatti. Myymälä palvelee asiakkaita päivittäin kello yhteentoista asti illalla.
- Olemme todella innoissamme saadessamme palvella Katajanokan asukkaita nyt entistäkin kattavammalla palvelutarjoamalla. Jungmannin Alepan valikoima on räätälöity alueen mukaisesti ja otamme ilolla vastaan lisää korttelitoiveita. Uutena osana valikoimaa tuomme kylmähyllyillemme muun muassa HOK-Elannon oman S-Herkkukeittiön käsin valmistamia ruokatuotteita, Alepa Jungmannin myymäläpäällikkö Laura Dahlqvist kertoo.
Katajanokan uusi Alepa on kooltaan lähes 400 m² ja myymälä työllistää yhdeksän henkilöä. Katajanokan toinen, Merisotilaantorilla sijaitseva Alepa jatkaa toimintaansa normaalisti, eli jatkossa Katajanokan asukkaita palvelee kaksi Alepaa. HOK-Elannon omistamalla Alepa-ketjulla on yhteensä 130 myymälää Helsingissä, Espoossa, Vantaalla, Nurmijärvellä, Tuusulassa, Keravalla, Järvenpäässä ja Hyvinkäällä. Ensimmäistä kertaa Alepa-ketjun historiassa myymälän naapuriin samana päivänä avautuu Alko.
- Olemme iloisia, että pääsemme vihdoin avaamaan uuden Alkon myymälän myös Katajanokalle, jonne monet asiakkaamme ovat myymälää kovasti toivoneet. Katajanokan myymälän avajaispäivä 5.4.2022 on meille erityinen, sillä Alko täyttää tuona päivänä 90 vuotta, kertoo Alkon palvelujohtaja Tatu Vanninen.
Katajanokan Alepa Jungmann:
- Osoite: Kruunuvuorenkatu 4, 00160, Helsinki
- Avajaiset: ti 5.4.2022 klo 10
- Aukioloajat: ma-la klo 6.30–23, su klo 9–23
Lisätietoja:
HOK-Elannon viestintä: mediapuhelin 010 76 60590 (arkisin klo 8–16), viestinta.hok-elanto@sok.fi
Alkon viestintä: mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HOK-Elannon viestintä
Puh:010 76 60590viestinta.hok-elanto@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
HOK-Elanto, Stadin oma lafka, on S-ryhmän suurin alueosuuskauppa, jonka omistavat sen yli 630 000 asiakasomistajataloutta. Vuosittainen liikevaihtomme on yli 2 miljardia euroa, ja yritys työllistää noin 6 500 henkilöä.
Toimintaa ohjaavia perusarvoja ovat asiakasomistajan etu, osaava henkilökunta, kyky muuttua, vastuullisuus ja tuloksellisuus.
HOK-Elanto tuottaa etuja ja palveluja pääkaupunkiseudun ja lähialueiden asukkaille. Toimialueemme kattaa Espoon, Helsingin, Hyvinkään, Järvenpään, Keravan, Mäntsälän, Nurmijärven, Tuusulan ja Vantaan. Marketteja, tavarataloja, ravintoloita, liikennemyymälöitä ja muita toimipaikkoja alueellamme on yli 300.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
HOK-Elannon puolivuosikatsaus 2025: 120-vuotias osuuskauppa lisäsi investointejaan pääkaupunkiseudun hyväksi25.8.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän suurimman alueosuuskaupan, HOK-Elannon, vuosi 2025 on alkanut 120-vuotiasta osuuskauppaa juhlistaen. Tammi-kesäkuussa 2025 HOK-Elantoon liittyi yli 18 000 uutta asiakasomistajaa. Bonusta ja maksutapaetua maksettiin asiakasomistajille ensimmäisen vuosipuoliskon aikana lähes 46 miljoonaa euroa. HOK-Elanto-konsernin liikevaihto kasvoi tammi-kesäkuussa 2025 0,7 prosenttia 1,3 miljardiin euroon edellisen vuoden vastaavasta ajankohdasta.
Koillis-Helsingin palvelut paranevat kertaheitolla - uusi energiatehokas S-market Suutarila avataan 21.8.19.8.2025 09:05:00 EEST | Tiedote
Suutarilan kaupunginosan palvelut Koillis-Helsingissä paranevat kertaheitolla, kun S-market Suutarila avataan alueelle torstaina 21.8. S-market Suutarilasta löytyy laaja valikoima tuotteita niin arkeen kuin juhlaan, ja lisäksi myymälään tulee muun muassa HOK-Elannon supersuosittu siipibuffet. S-market Suutarilan rakentamisessa on menty energiatehokkuus edellä.
Sata robottia ja 140 000 banaania – HOK-Elannon keräilykeskus juhlistaa 1-vuotissyntymäpäiväänsä28.5.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Yksi Euroopan suurimmista ruoan verkkokaupan keräilykeskuksista avattiin vuosi sitten kesäkuussa Vantaan Veromieheen. Päivittäin tuhansia verkkokauppatilauksia käsittelevä keräilykeskus on ollut HOK-Elannon historian suurin investointi ruoan verkkokauppaan.
HOK-Elannon ravintola Stensvik – Kitchen & Rooftop avautuu Hybridiarena Hypessä29.4.2025 10:22:13 EEST | Tiedote
HOK-Elannon uusi ravintola Stensvik – Kitchen & Rooftop avaa ovensa Espoon Kivenlahdessa sijaitsevassa Hybridiarena Hypessä tiistaina 29. huhtikuuta. Korkealla seitsemännessä kerroksessa sijaitseva ravintola yhdistää skandinaavisen brasserie-keittiön, laadukkaat viinit sekä 600-paikkaisen kattoterassin.
Grillit koreaksi aasialaisilla mauilla – viime kesänä pääkaupunkiseudulla villinneet pinsat saavat sisaren23.4.2025 10:21:37 EEST | Tiedote
HOK-Elanto polkaisee kevään grillikauden käyntiin korealaisilla grillitacoilla. Aasialaiset ja etenkin korealaiset maut trendaavat nyt niin kansainvälisissä kuin suomalaisissakin keittiöissä, ja alkavan kesäkauden kunniaksi on aika pistää myös grillit koreaksi. Rapeita ja kuohkeita sorriso-leipiä sekä muita korealaisten grillitacojen aineksia on saatavilla kaikista HOK-Elannon Prismoista, valikoiduista S-marketeista, sekä Food Market Herkku -myymälästä 24.4.2025 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme