Kokoomuksen Sirén: Hallitus unohti intersukupuoliset lapset

”Intersukupuolisille lapsille eli lapsille, joilla on sukupuolipiirteiden variaatiota, tehdään peruuttamattomia kirurgisia toimenpiteitä, vaikka monet näistä eivät ole lapsen terveyden kannalta välttämättömiä. Tämä loukkaa vakavalla tavalla intersukupuolisten itsemääräämisoikeutta ja oikeutta koskemattomuuteen. On kestämätöntä, jos hallitus jättää korjaamatta näin räikeän epäkohdan”, Sirén sanoo.
Kokoomus on esittänyt tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusohjelmassaan, ettei intersukupuolisille vauvoille tulisi tehdä sellaisia toimenpiteitä, jotka eivät ole lapsen terveyden kannalta välttämättömiä. Sirénin mielestä mahdollisia toimenpiteitä tulisi voida tehdä vasta, kun lapsi on iässä, jossa voi antaa tietoon perustuen oman suostumuksensa niihin.
”Nykyinen lainsäädäntö ei turvaa intersukupuolisten lasten koskemattomuutta. Valitettavasti hallituksen translain luonnos ei tuo asiaan korjausta. Jostain syystä hallitus unohti intersukupuoliset lapset ja heidän oikeutensa”, Sirén sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja
Kokoomuksen valiokuntavastaava ympäristövaliokunnassa (Varsinais-Suomen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Jäntti: Länsirata on miljardiluokan kasvukone1.11.2025 15:18:04 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Aleksi Jäntti korostaa, että Länsirata on koko Suomen kasvuhanke – miljardiluokan investointi, joka vauhdittaa taloutta, työllisyyttä ja huoltovarmuutta.
Kokoomusedustajat: Länsirata on koko Suomea hyödyttävä kasvuhanke31.10.2025 18:13:51 EET | Tiedote
Valtio ja Länsiradan osakaskunnat ovat tänään päässeet sopuun Länsiradan osakassopimuksesta. Sopimus etenee seuraavaksi kuntien valtuustoihin hyväksyttäväksi.
Kokoomuksen Jukkola: Lakiuudistus vahvistaa tuottajien asemaa ruokamarkkinoilla31.10.2025 12:47:48 EET | Tiedote
Kansanedustaja Janne Jukkola pitää erittäin tärkeänä, että hallitus etenee elintarvikemarkkinalain uudistuksessa, joka vahvistaa alkutuottajien ja elintarviketeollisuuden asemaa. Maa- ja metsätalousministeriö on tänään lähettänyt lakiesityksen lausuntokierrokselle.
Kokoomuksen Paasi: Pohjoismaiden neuvosto ehdottaa strategista logistiikkayhteyttä Atlantilta Kaakkois-Suomeen – "Investointi turvallisuuteen ja yhteistyöhön"31.10.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Pohjoismaiden neuvosto on 77. istunnossaan äänestänyt suosituksen puolesta, jossa ehdotetaan Norjan, Ruotsin ja Suomen hallituksille projektiryhmän nimeämistä kiinteän logistiikkayhteyden kehittämiseksi Atlantin rannikolta Kaakkois-Suomeen.
Suomi johtaa Pohjoismaiden neuvostoa vuonna 2026: Kokoomuksen Ville Väyrynen presidentiksi30.10.2025 15:42:00 EET | Tiedote
Suomi toimii vuonna 2026 Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajamaana yhdessä Ahvenanmaan kanssa. Presidentiksi nousee Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme