Uusien asuntolainojen korot nousivat maaliskuussa 2022
3.5.2022 10:00:00 EEST | Suomen Pankki | Tiedote

Uusien asuntolainojen keskikorko oli 0,87 % maaliskuussa 2022. Keskikorko on noussut selvästi (0,15 prosenttiyksikköä) viimeisten kuuden kuukauden aikana. Viimeksi keskikorko oli korkeampi marraskuussa 2018. Sekä omistus- että sijoitusasuntolainojen korko on noussut. Uusien omistusasuntolainojen keskikorko oli 0,85 % maaliskuussa 2022. Samaan aikaan uusien sijoitusasuntolainojen korko oli korkeampi, 1,05 %.
Maaliskuun 2022 aikana asuntolainojen yleisin viitekorko, 12 kuukauden euribor, oli vielä negatiivinen, mutta huhtikuussa 2022 se oli pitkästä aikaa positiivinen. Viimeaikaiseen uusien asuntolainojen keskikoron[1] nousuun arvioidaan vaikuttaneen lisääntynyt korkosuojausten hankinta. Korkosuojauksella kotitalous voi varautua tuleviin koron muutoksiin. Viimeisen puolen vuoden aikana uusien asuntolainojen korot ovat nousseet lähes kaikissa takaisinmaksuaikaluokissa. Pääsääntöisesti pidempien asuntolainojen korot ovat nousseet hieman enemmän.
Maaliskuussa 2022 uusia asuntolainoja nostettiin 1,9 mrd. euron edestä, mikä on 8 % vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana, mutta 12 % enemmän kuin kaksi vuotta sitten juuri pandemian alkaessa. Uusista asuntolainoista sijoitusasuntolainoja oli 160 milj. euroa. Maaliskuun 2022 lopussa suomalaisilla kotitalouksilla oli asuntolainoja yhteensä 107,3 mrd. euroa, mistä sijoitusasuntolainoja oli 8,8 mrd. euroa. Sijoitusasuntolainakannan vuosikasvuvauhti (7,8 %) oli nopeampaa kuin omistusasuntolainakannan (3,2 %).
Lainat
Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli maaliskuun 2022 lopussa kulutusluottoja 16,7 mrd. euroa ja muita lainoja 18,2 mrd. euroa.
Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja[2] maaliskuussa 3,0 mrd. euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 530 milj. euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko laski helmikuusta ja oli 1,4 %. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli maaliskuun lopussa 100,0 mrd. euroa, mistä oli asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja 40,2 mrd. euroa.
Talletukset
Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli maaliskuun 2022 lopussa 110,6 mrd. euroa ja talletusten keskikorko 0,03 %. Talletuskannasta oli yön yli ‑talletuksia 101,7 mrd. euroa ja määräaikaistalletuksia 2,1 mrd. euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat maaliskuussa 63 milj. euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli maaliskuussa 0,41 %.
Lisätietoja antavat
Ville Tolkki, puh. 09 183 2420, sähköposti: ville.tolkki(at)bof.fi,
Markus Aaltonen, puh. 09 183 2395, sähköposti: markus.aaltonen(at)bof.fi.
Seuraava raha- ja pankkitilastotiedote julkaistaan 31.5.2022 klo 10.
Tiedotteen pohjana olevat tilastoluvut ja ‑grafiikka ovat luettavissa myös Suomen Pankin verkkosivuilla osoitteessa https://www.suomenpankki.fi/fi/Tilastot/rahalaitosten-tase-lainat-ja-talletukset-ja-korot/.
[1] Keskikorkoon vaikuttavat korkosuojausten kustannukset. Korkosuojattuja lainoja ei pysty erittelemään pankkitilastoista.
[2] Pl. tili- ja korttiluotot.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
BOFITs prognos: Rysslands ekonomiska tillväxt 2026 ligger kvar på fjolårsnivån30.3.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den ekonomiska tillväxten i Ryssland saktade in till 1 % under 2025. Framför allt den svagare utvecklingen i den privata konsumtionen och i fasta investeringar hämmade den ekonomiska tillväxten, då inkomstökningen mattades av, skattebördan växte och räntorna låg på en hög nivå. Nettoexportens bidrag till BNP-tillväxten var negativt 2025. Rysslands export tyngdes i fjol särskilt av de nya sanktionerna mot oljebranschen
BOFIT-ennuste: Venäjän talouskasvu edellisvuoden tasolla vuonna 202630.3.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Venäjän talouden kasvu hidastui vuoden 2025 aikana yhteen prosenttiin. Erityisesti yksityisen kulutuksen ja kiinteiden investointien aiempaa heikompi kehitys vaimensi talouskasvua, kun palkkatulojen kasvu hidastui, verorasitus kasvoi ja korkotaso oli korkea. Vuonna 2025 nettoviennin vaikutus bruttokansantuotteen kasvuun oli negatiivinen. Vientiä painoivat viime vuonna varsinkin uudet öljysektorin pakotteet.
BOFIT Forecast for Russia 2026–2028: Economic growth at last year’s level in 202630.3.2026 13:00:00 EEST | Press release
Russia’s economic growth last year slowed to 1 percent. Particularly weak trends in private consumption and fixed investment dragged down growth following decelerated wage growth, an increased tax burden and high interest rates. Net exports had a negative impact on GDP growth in 2025. Russian exports last year were hit hard by new sanctions on the oil sector.
Bostadslånens återbetalningstider har blivit längre27.3.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Den genomsnittliga återbetalningstiden för nya bostadslån har förlängts i ett år. Betalningstiderna har förlängts framför allt för ägarbostadslån. I en del av bostadslånen kan också räntejusteringar inverka på den slutliga återbetalningstiden för lånet.
Asuntolainojen takaisinmaksuajat ovat pidentyneet27.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Uusien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt vuoden ajan. Maksuajat ovat pidentyneet etenkin omistusasumiseen otetuissa lainoissa. Osassa asuntolainoista myös korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

