Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Maanteiden päällystystyöt alkavat Kaakkois-Suomessa

Jaa
Päällystettäviä teitä on Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan alueella yhteensä noin 150 kilometriä. Työt alkavat toukokuussa.
Kuva: Miika Himmi, Ramboll.
Kuva: Miika Himmi, Ramboll.

Kesän päällystyskohteita ollaan parhaillaan sopimassa, ja Kaakkois-Suomessa työt ovat alkamassa toukokuussa. Tänä kesänä asfaltointitöitä alueella tekee PEAB Industri Oy.

Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen alueella Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa päällystetään tänä vuonna yhteensä 150 km maanteitä. Liikennemäärät synnyttävät vuosittain päällystystarpeita vilkkaalle tieverkolle. Kesän pisimpänä kohteena on Vt 15 välillä Heparo- Viiru (39 km). Muut kohteet on lueteltu alla taulukossa ja näkyvät liitteenä olevalla kartalla. Päällystystöiden aikataulu täsmentyy töiden suunnittelun edetessä.

Päällystystöissä käytettävien raaka- ja polttoaineiden hinnat ovat olleet merkittävässä nousussa. Lopullista kustannustasoa on vaikea ennustaa, mutta nykytiedoin voi arvioida erityisesti asfaltin sideaineena käytettävän bitumin hinnan nousun viimevuotisesta nostavan päällystämisen hintaa noin 30 prosenttia.

Tiestölle syntyy korjausvelkaa, kun liikenteen ja ilmaston vaikutuksesta syntyviä huonokuntoisia jaksoja ei voida korjata samaan tahtiin, kun uusia ilmaantuu. Tämän vuoden päällystysohjelman pituus on 150 kilometriä. Tieverkon kunnon ei ennusteta merkittävästi huononevan tällä suunnitelmalla.

Päällystyskohteet 2022

  • Vt 6 Kimonkylä - Hevossuo
  • Vt 7 Kyminlinna - Rantahaka
  • Mt 359 Koria
  • Mt 14625 Keltakangas
  • Vt 6 Ahvenlampi - Mansikkala
  • Mt 408 Voisalmi
  • Vt 15 Heparo - Viiru
  • Mt 3501 Ylikylä
  • Mt 3712 Ylänummi - Metsäkylä
  • Mt 14535 Munapirtti - Tuuski
  • Mt 14537 Vatmusa
  • Mt 14618 Pernoo
  • Mt 14640 Ylänummi  

Liiku oikein tietyömaalla

  • Hidasta vauhtia - näin turvaat omasi ja muiden turvallisuuden
  • Varaudu poikkeuksellisiin liikennejärjestelyihin
  • Ole kärsivällinen, ajoittaista jonoutumista ei voida välttää
  • Ole valmis pysähtymään
  • Noudata liikennemerkkejä ja liikenteenohjausta

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

- Projektipäällikkö Matti Hämäläinen, p. 0295 021 285, matti.hamalainen@ely-keskus.fi


- Akuutit tiestön kuntoon liittyvät palautteet: Tienkäyttäjän linja p. 0200 2100


- ELY-keskuksen liikenteen asiakaspalvelu p. 0295 020 600, liikenteen.asiakaspalvelu(at)ely-keskus.fi, Palauteväylä - palautevayla.fi

Kuvat

Kuva: Miika Himmi, Ramboll.
Kuva: Miika Himmi, Ramboll.
Lataa

Liitteet

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola

0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Kaakon maaseutu vireäksi kehittämishankkeilla – nyt etsitään uusia ideoita22.5.2025 08:48:23 EEST | Tiedote

Maaseutualueen eli kaupunkikeskustojen ulkopuolisen alueen kehittämiseen on haettavissa tänä kesänä runsaasti EU:n maaseuturahoitusta. Hankkeilla voidaan kehittää elinkeinoja tai toteuttaa yleishyödyllisiä toimia pääsääntöisesti 40–100 % tuella. Hakijoita voivat olla muun muassa yhdistykset, organisaatiot, kunnat, seurakunnat ja säätiöt. Hankkeita haetaan ELY-keskuksesta ja Leader-ryhmistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye