Anne Kovalaisen esikoisromaani on hyytävä tarina luonnonmullistuksen jälkeisestä maailmasta
18.5.2022 14:00:00 EEST | Karisto | Tiedote

Yhdeksänvuotias Sanelma ja hänen vanhempi sisarensa Sirja ovat pelastuneet luonnonkatastrofista, jossa osa tunnettua maailmaa tuntuu lakanneen olemasta. Uusi yhteiskunta noudattaa tasa-arvon periaatetta, ja vaikka elämä on yksinkertaista ja niukkaa, vallitsee kuitenkin tietty järjestys ja sopusointu.
Harmonian rikkoo läheiseen saareen asettunut salaperäinen ja radikaali uskonlahko, jonka kauhistuttavasta johtajasta tiedetään saaren ulkopuolella vain vähän. Lopulta näyttää siltä, ettei kenestäkään muustakaan ole tiedetty koko totuutta.
Anne Kovalainen on tamperelainen esikoiskirjailija, neljän lapsen äiti ja eskariopettaja. Hän on kirjoittanut myös kaksi näytelmää, joista toinen kantaesitettiin keväällä 2018 ja toinen kesällä 2022.
Ensin palasivat linnut julkaistaan 20.5.2022.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Painetut ja sähköiset arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiViestintäpäällikkö
Kaunokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Kiitetty ja aistillinen romaani kielletystä rakkaudesta sodan varjossa12.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
”Mutta Rutin osaksi tuli rakastaa kahta miestä. Hän rakasti myös lapsia, sekä eläviä että jo kuolleita, yksiä vanhempia, yhtä mummoa, ehkä jotakuta ystävää, mutta kahta miestä.”
Jotain omaa -romaani syntyi toiveesta saada lapsi8.5.2026 09:00:26 EEST | Tiedote
Anne Halosen esikoisromaani kertoo lapsettomuudesta, mutta myös monista tavoista olla äiti. Romaani aloittaa uuden sydämellisen Versola-sarjan.
Kariston syksy on tähtiä täynnä – katalogi nyt julki!22.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Otavan kustantamoperheen Syksyn tähdet -katalogi esittelee loppuvuoden loisteliaan kirjatarjonnan. Karistolta on luvassa koskettavia historiallisia romaaneja, henkeäsalpaavaa jännitystä, viihdyttävää romantiikkaa ja viettelevää romantasiaa. Lasten- ja nuortenkirjallisuudessa tutut, rakastetut sarjat jatkuvat.
Kirsi Pehkosen romaanissa oikea koti löytyy maaseudun rauhasta15.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Unelmien talo Jylhäsalmelta on maallemuuttotarina, joka pohtii kodin ja juurien merkitystä ja ottaa myös kantaa maaseutukotien arvostukseen. Jylhäsalmi-sarja on yksi Suomen suosituimmista maalaisromanttisista sarjoista ja sen kirjoja on myyty jo yli neljännesmiljoona kappaletta.
Hauhon hurmaava etsiväjengi sekaantuu taas asioihin, jotka eivät heille kuulu – Hanni Maulan Teetä ja teräaseita -romaanissa selvitellään tekoälyn saloja ja ympäristörikosta7.4.2026 14:00:53 EEST | Tiedote
Hanni Maulan esikoisdekkari Vintagea ja veritekoja esitteli ihananrasittavan Helvi Helven puudeleineen ja omalaatuisine ystävineen, ja nyt Hauhon etsiväjengi tarjoilee taas nauruhermoja kutkuttavaa jännitystä Torstain murhakerhon hengessä! Teetä ja teräaseita -romaanissa Helvi ystävineen saa vihiä paikallisen jätefirman hämäristä kuvioista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

