Julia Savtchenkon Puolikas syntyi matkasta isän kotimaahan Ukrainaan – kuvakirja kotiin tulemisesta sai sodan vuoksi uuden sävyn

Puolikas asuu pienessä kaupungissa meren rannalla. Hän tuntee kuitenkin itsensä yksinäiseksi, sillä näyttää erilaiselta kuin muut lapset – hän on vain puoliksi samanlainen.
Kun Puolikas lähtee meren toiselle puolelle etsimään itsensä kaltaisia, hän löytää ystävän, joka saakin maailman näyttämään toisenlaiselta.
Lastenkirjailija Julia Savtchenko sai idean kuvakirjaansa vierailtuaan isänsä kotimaassa Ukrainassa vuonna 2017. Hän ei ollut aiemmin matkustanut maahan, mutta perillä Kiovassa hänestä tuntui, että hän oli tullut kotiin.
Joutsenosta kotoisin oleva, nykyisin Helsingissä asuva Savtchenko on saanut usein elämässään kuulla näyttävänsä muulta kuin suomalaiselta. Ukrainassa se kääntyi päälaelleen: hän sulautui joukkoon, ja hänelle tultiin puhumaan ukrainaa ja venäjää – kieliä, joita hän ei osaa, mutta jotka liittyvät vahvasti hänen identiteettinsä toiseen puolikkaaseen.
”Oli hirveän hienoa tajuta, etten koskaan olekaan ollut poikkeava tai erilainen, olen vain ollut eri kontekstissa. Matka Ukrainaan oli samalla matka toiseuden kokemuksesta universaaliin samanlaisuuteen”, Savtchenko kuvailee.
Puolikkaan ilmestyminen sijoittuu erilaiseen maailmanaikaan kuin sen kirjoitus- ja kuvitusprosessi. Pitkään työn alla ollut kirja valmistuikin hetkellä, jolloin Ukraina on sodassa, minkä vuoksi teoksen viesti erilaisuudesta ja itsensä hyväksymisestä on kenties vielä tärkeämpi kuin ennen sotaa ja sen aiheuttamaa humanitaarista kriisiä.
Viime hetkillä Savtchenko päätti muuttaa myös kirjan omistuskirjoitusta. Alkuun se oli tarkoitus omistaa jokaiselle, joka ei ole ihan kokonainen, mutta vallitsevista olosuhteista johtuen se on nyt omistettu ukrainalaisille.
Julia Savtchenko (s. 1987) on helsinkiläinen kuvittaja, kuvataiteilija ja lastenkirjailija. Hän on opiskellut Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa kuvataidekasvatusta, maalausta ja animaatiota.
Puolikas ilmestyy 26.5.2022
Haastattelupyynnöt, lisätiedot ja pdf-vedokset: anni.gullichsen@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikköLasten- ja nuortenkirjat
Puh:0504635238anni.gullichsen@otava.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Toisille muutokset ovat raskaampia kuin toisille – Maria Viljan kuvakirja kertoo lapsen ylikuormittumisesta14.9.2023 11:00:00 EEST | Tiedote
Kaunis tarina esikoululaisen elämästä, uusista aluista ja erityisherkkyydestä Näkymätön reppu -kirjan tekijältä.
”Hei, tahdotko olla kuuluisa?” – Topelius-palkitun kirjailijan Seelanti on vangitseva kertomus tosi-tv-ohjelmaan autiosaarella osallistuvista nuorista12.9.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Kirsti Kurosen uutuuskirjan taidokkaasti tihenevän tunnelman taustalla kaihertavat teot, joita ei voi enää perua.
Kesällä vaihdetaan viihteelle25.5.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Kesän ja loman kynnyksellä kevenee monen kalenteri, vaatetus ja suorittamisen tarve. Myös lukulistaa kannattaa välillä keventää: hyvän mielen kirjat antavat ajatuksille tilaa ja irrottavat arjen ajatuskehistä. Miten ilahduttavaa onkaan löytää kirjan sivulta itsensä! Kariston kesävalikoimassa ilmestyy hyvän mielen kirjoja monenlaiseen makuun.
Kaarina Helakisa -palkitun Mila Teräksen uutuuskuvakirja Myyrä joka katsoi kuuta kertoo hetkeen pysähtymisen merkityksestä15.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Myyrä joka katsoi kuuta on lumoava kuvakirja pienistä mutta suurenmoisen kauniista hetkistä, jotka löytää vain pysähtymällä. Hurmaavan kirjan on kuvittanut Nora Surojegin.
Maalaisromanttisen Jylhäsalmi-sarjan villimpi kaupunkilaisserkku hurmaa vauhdikkailla juonenkäänteillä.12.5.2023 10:03:35 EEST | Tiedote
Kirsi Pehkosen Siru Valpas -uutuussarjassa tuttua on koukuttavan viihdyttävä kerronta, ja uutta on urbaani miljöö ja rämäpäinen päähenkilö. ”Ronskimpaa ja vauhdikkaampaa tekstiä on hauska kirjoittaa”, Kirsi Pehkonen kiteyttää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme