Hannu Mäkelä ja Kirjoittamisen ilo – miksi sanat ovat rakkaita vuosikymmenestä toiseen?
20.7.2022 08:00:00 EEST | Publiva Oy | Tiedote

”Tuli lopulta halua sanoa jotakin kirjoittamisesta. Sen kanssa olen lähes koko tähänastisen elämäni kulkenut ja kamppaillut”, Hannu Mäkelä kirjoittaa uutuusteoksessaan Kirjoittamisen ilo – eli miksi yhä rakastan sanoja (Kirjapaja). ”Voi olla, että minut ovat pelastaneet sanat.”
Kirjoittamisen ilo on tuotteliaan kirjailijan puheenvuoro kirjoittavan ihmisen sisäisestä maailmasta ja sanomisen tarpeesta. Teos avaa, mistä pitkän linjan kirjailijan, toimittajan, lukijan ja kustantajan intohimo kirjoittamiseen on peräisin. Mitä kirjoittaminen vaatii ja mitä se antaa? Mikä kirjoittavia ihmisiä yhdistää? Voiko kirjailijaksi opettaa, ja jos voi, miten?
Mäkelä muistelee teoksessaan omaa polkuaan kirjoittajana sekä kirjoittamisen iloja ja ahdinkoja – sanojen merkitystä ja sanomisen tarvetta. Kirjoitettu nivoutuu elettyyn. ”Ensimmäiset kaunokirjalliset tekstit tein 15-vuotiaana; siitä on ehtinyt kulua yli kuusikymmentä vuotta. Ensimmäiset kirjani taas julkaistiin vuonna 1965. Siitäkin on taakse jäänyt pitkä joukko vuosia.”
Kirjoittaa voi itselleen, toiselle, pakosta, ilosta, muistaakseen, unohtaakseen. Kirjoittaminen on yksinäistä työtä, mutta sanat avaavat yhteyden, joka levittäytyy niin lavealle kuin ymmärryksemme yltää.
Kirjoittamisen ilo onkin teos sanojen voimasta ja aarre jokaiselle kirjoittajalle ja lukijalle.
Vuonna 2021 Mäkelältä ilmestyi Lukemisen ilo – eli miksi yhä rakasta kirjoja (Kirjapaja), jossa hän pohtii lukemisen ja kirjallisuuden merkitystä.
Hannu Mäkelä julkaisi esikoisteoksensa vuonna 1965. Hän on kirjoittanut ja toimittanut noin kaksisataa teosta. Hänen tuotantoonsa kuuluu romaaneja, runoja, lastenkirjoja, näytelmiä, kuunnelmia ja tietokirjoja. Mäkelä on saanut työstään lukuisia tunnustuksia. Hän on ollut taiteen akateemikko vuodesta 2016.
Hannu Mäkelä: Kirjoittamisen ilo – eli miksi yhä rakastan sanoja
Kansi Tiina Ripatti-Toledo.
Kannen kuva: Pierre Bonnard, Työpöytä.
Kirjapaja 2022
ISBN 978-952-354-659-2, 170 s.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piia LatvalaViestintäpäällikköKirjapaja, Publiva Oy
Puh:0400 999 499piia.latvala@kirjapaja.fiMinna VatjaMediakoordinaattoriKirjapaja, Publiva Oy
Puh:09 6877 4543minna.vatja@kirjapaja.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Publiva Oy
Matka meditaation maailmaan on rikas ja rosoinen17.3.2026 08:05:00 EET | Tiedote
”Meditointi on paradoksaalista. Mukana on aina halu saavuttaa jotain, vaikka juuri se halu estää perimmäisen todellisuuden saavuttamisen. Niin kauan kuin minuus sanelee olemistamme, olemme minuuden vankeja.”
Tuija Kauppinen: Polkupyörä vie pintaa syvemmälle Japaniin ja Etelä-Koreaan16.3.2026 08:07:00 EET | Tiedote
Japani on maa, jossa vessan lattiat kiiltävät, vuoret on puhkottu siisteillä tunneleilla, mutta keskellä pyörätietä saattaa kasvaa metrin korkea pensas. Toisaalta pyöräilijät huomioidaan liikenteessä ja pitkin maata löytyy ilmaisia leirintäalueita. Etelä-Koreassa liikenne on ronskimpaa ja kommunikaatio selvästi suoraviivaisempaa.
Tuomas Enbuske ja Ville Kormilainen: Raakaa puhetta uskosta ja elämästä3.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Pitääkö usko kuorruttaa vakavilla virsillä ja suitsukkeiden tuoksulla vai reippaalla popmusiikilla ja käsien heiluttelulla? Haiseeko vanhoissa kirkoissa menneiden sukupolvien synnit? Miksi Villen pappeus tuntuu Tuomaksesta jotenkin ”kuumalta”? Aikoinaan Seiskan toimittajana työskennellyt Ville kuului niihin, joita julkkisbileissä ollut Tuomas parhaansa mukaan vältteli. Nyt hän kuulemma tunnustaisi Villelle pahimmatkin syntinsä.
Ruokamatkailijat maistelevat tiensä maailman ympäri10.2.2026 09:31:20 EET | Tiedote
Sluurp, ryystää Venni nuudeleita syödessään, ja saa siitä isältä moitteita. Pehmolelukaveri Lyly kuitenkin kertoo, että Japanissa ryystäminen onkin kohtelias tapa. Kuinka hassua! Tätä on syytä lähteä tutkimaan tarkemmin. On aika pakata Ruokamatkailijoiden laukut!
Kirjailija Tuula Korolainen on kuollut12.1.2026 11:12:26 EET | Tiedote
Arvostettu lasten- ja nuortenkirjailija Tuula Korolainen kuoli pitkän sairauden jälkeen lauantaina 10. tammikuuta 77-vuotiaana. Hänet tunnetaan myös kirjallisuustoimittajana, kriitikkona ja suomentajana. Korolainen teki monipuolisen ja näyttän uran lasten- ja nuortenkirjallisuuden eri saroilla. Hän toimi 30 vuotta Lastenkirjainstituutin julkaisuman Onnimanni-lehten päätoimittajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



