Sucros nostaa merkittävästi sokerijuurikkaan hintaa vuodelle 2023

Jaa
Sucroksen ja MTK:n yhdessä neuvottelema toimialasopimus vuodelle 2023 tuo merkittävän korotuksen sokerijuurikkaasta viljelijöille maksettavaan hintaan. Tavoitteena on lisätä juurikkaan viljelypinta-alaa ja kotimaisen juurikasraaka-aineen saatavuutta.

Sucros on yhdessä MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmän kanssa tehnyt vuodelle 2023 toimialasopimuksen, jonka mukaan sokerijuurikkaan hintaa korotetaan poikkeuksellisen paljon. Tavoitteena on lisätä merkittävästi juurikkaan viljelypinta-alaa ja saada enemmän kotimaista juurikasraaka-ainetta Säkylän sokeritehtaalle.

– Kotimaisen raaka-aineen saatavuus on Sucrokselle tärkeää. Tämän vuoksi haluamme, että sokerijuurikkaan viljelyn kannattavuus on kiinnostavalla ja kilpailukykyisellä tasolla, kertoo maatalousjohtaja Fanni Heinonen Sucrokselta.

– Tuleva juurikkaan hinnankorotus on historiallisen suuri. Perushinta nousee 9,50 euroa juurikastonnia kohti. Sen lisäksi hallinnollinen listintä poistuu kokonaan, millä juurikkaan kannattavuutta parannetaan vielä noin 1,50 euroa. Juurikkaan laskennallinen hinta nousee siis yli 10 euroa juurikastonnilta, sanoo Heinonen.

Yksivuotisen kiinteähintaisen viljelysopimuksen perushinta vuodelle 2023 on 42 euroa juurikastonnia kohti.

Toimialasopimusratkaisu neuvoteltiin maaliin tänä vuonna erittäin aikaisin, jo heinäkuussa.

– Aikaisessa vaiheessa tehty ratkaisu luo hyvät edellytykset tulevan vuoden sopimushankinnalle ja juurikkaan viljelyyn valmistautumiseen. Sekä MTK että Sucros toivovat lisää viljelijöitä mukaan juurikkaan viljelyyn, sanoo MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmän puheenjohtaja Erno Toikka.

Lisätietoja:

Fanni Heinonen, maatalousjohtaja, Sucros Oy, p. 044 509 0491, fanni.heinonen@nordzucker.com   

Erno Toikka, puheenjohtaja, MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmä, p. 0500 123 676, erno.toikka@elisanet.fi

Kuvat: Sucros

Sucros Oy vastaa sokerijuurikkaan viljelyttämisestä ja sokerijuurikkaan jalostamisesta sokeriksi Säkylän juurikassokeritehtaalla. Yritys jalostaa noin 500 miljoonaa kiloa sokerijuurikasta vuosittain. Sucros on osa Nordzucker-konsernia, joka on Euroopan johtavia sokeriyrityksiä. Samaan konserniin kuuluva Suomen Sokeri Oy vastaa raakasokerin puhdistamotoiminnasta ja pakkaamisesta Porkkalan tehtaalla Kirkkonummella sekä sokerin markkinoinnista ja myynnistä Suomessa. Sucroksen palveluksessa on noin 85 henkilöä ja Suomen Sokerin palveluksessa noin 120 henkilöä. www.sucros.fi

 

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Idea Group
Idea Group

20100 TURKU

https://ideagroup.fi

Idea Groupissa työskentelee yli 30 viestinnän, tapahtumien ja markkinoinnin asiantuntijaa. Yritys on perustettu vuonna 2021, kun pitkän linjan toimijat Viestintätoimisto Telegraafi ja tapahtumatoimisto Tapahtumallinen yhdistivät osaamisensa. Toimistomme sijaitsevat Helsingissä ja Turussa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Idea Group

Turun Kauppaopetussäätiöltä yli 250 000 euroa tukea alueen kaupalliseen koulutukseen ja tutkimukseen20.12.2024 08:56:35 EET | Tiedote

Kaupallista opetusta ja alan opiskelua Turussa edistävä Turun Kauppaopetussäätiö on jälleen jakanut apurahoja turkulaisten korkeakoulujen kauppatieteellisen alan jatko-opiskelijoille ja tutkijoille. Tutkimusapurahojen summa 194 500 euroa on säätiön historian suurin. Tutkimusapurahojen ohella säätiö jakoi ensimmäistä kertaa matka-apurahoja jatko-opiskelijoille ja tutkijoille, yhteismäärältään lähes 35 000 euroa. Lisäksi säätiö on tänä vuonna jakanut stipendeinä yhteensä 25 000 euroa opiskelijoille, jotka suorittavat kaupallisen alan tutkintoa turkulaisissa oppilaitoksissa.

Faron Pharmaceuticalsin uusimmat tutkimustulokset julkistetaan johtavassa verisyöpäkokouksessa Yhdysvalloissa – hoito tehosi 80 prosentilla potilaista27.11.2024 10:49:10 EET | Tiedote

Faron Pharmaceuticals julkaisee kokeellisen lääkkeen bexmarilimabin faasin 2 tuloksia myelodysplastisen syndrooman (MDS) hoidossa. Ne vahvistavat faasien 1 ja 2 aikaisemmin saadut positiiviset tulokset hoitoon reagoimattomilla MDS-potilailla. Tutkimuksessa mukana olevista 20 MDS-potilaasta 16 sai hoitovasteen. He eivät ole saaneet apua nykyisestä standardihoidosta, eikä heille ole tarjolla tehokkaita hoitovaihtoehtoja. Uudet tulokset julkistetaan American Society of Hematologyn (ASH) 66. vuosikokouksessa.

Sami Miettinen ohjaa Abomicsin kohti kansainvälistä kasvua yksilöllisen lääketieteen alalla4.10.2024 11:10:38 EEST | Tiedote

Farmakogenetiikan ja yksilöllisen lääketieteen asiantuntija Abomics Oy sai toukokuussa uudeksi toimitusjohtajakseen Sami Miettisen, joka on tehnyt 25 vuoden uran kansainvälisissä terveydenalan tehtävissä. Hän näkee yrityksellä merkittäviä kasvun mahdollisuuksia niin Suomessa kuin ulkomailla. Abomicsin tarjoamien farmakogenetiikan palvelujen avulla lääkehoito ja annostukset voidaan yksilöidä potilaiden genetiikan pohjalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye