Toimiva sähköjärjestelmä on tärkeä osa maatilojen kannattavuutta ja turvallisuutta
Maatilat ovat yhä riippuvaisempia sähköstä, ja sähkönjakelun katkeamattomuus on monella tilalla kriittistä. Aurinkovoima ja omat akustot vähentävät riippuvuutta ulkopuolisista sähköntoimittajista ja samalla ne tasaavat sähkön jatkossakin heiluvaa hintaa. Osa toimivaa sähköjärjestelmää on myös turvallisuus, sillä arvioiden mukaan 30–50 prosenttia maatilojen tulipaloista aiheutuu sähkölaitteista. Tämä korostuu kesän lopussa, kun viljoja aletaan kuivattaa.

Maatilojen sähköistäminen edellyttää sähkötöiden tekijöiltä monipuolista asiantuntijuutta - sähköalan tietotaidon on oltava ajan tasalla, mutta niin myös ymmärrys maatilojen liiketoiminnasta. Katkeamattoman sähköntuotannon varmistaminen on investointi kannattavuuden, maatilan ja sen eläinten hyvinvoinnin ohella myös kaikkien suomalaisten huoltovarmuuden turvaamiseen.
– Me näemme, että olemme osa koko Suomen huoltovarmuusketjun perustaa. Oma tuotanto takaa ruoan pöytään normaalissa arjessa, ja kotimaisen ruokatuotannon rooli tietysti korostuu mahdollisissa kriisitilanteissa. Sähkönsaannin turvaaminen on osa huoltovarmuutta, mutta yhtä lailla perusarkea maatiloilla, kertoo maatalousyrittäjä ja sikatilallinen Matti Antikainen Krookantilalta, Aurasta.
Turvallisuus on osa toimivaa sähköjärjestelmää
Pahimmillaan maataloutta ja maatiloja kohtaavat tulipalot voivat muodostua suurpaloiksi, joissa taloudelliset vahingot nousevat jopa satoihin tuhansiin euroihin.
– Arvioiden mukaan noin kolmasosa tai jopa puolet kaikista tulipaloista aiheutuu nimenomaan sähkön käytöstä eli sähköpaloista, joilla tarkoitetaan sähkölaitteesta tai sen asennuksesta alkanutta paloa. Tulipalojen ja tapaturmien lähteenä on usein laitteiston vika, josta aiheutuva onnettomuus voitaisiin välttää kunnossapidolla, tarkastuksilla sekä huolellisuudella, muistuttaa LST Servicen toimitusjohtaja Ville Lehto.
– Ei ole kovin harvinaista, että kuulemme läheltä piti -tilanteista. Varsinkin viljankuivausaika on sellaista, että saa olla itse valppaana koko ajan ja varmistaa, että laitteet ja valvonta toimivat. Tulee monesti kannettua huolta myös muiden kuin oman tilan turvasta, Antikainen lisää.
Turvallinen sähköntuotanto korostuu niillä tiloilla, missä kannetaan vastuuta myös eläimistä.
Tilojen digitalisoituessa toimiva sähköjärjestelmä on entistä tärkeämpi
Maatilojen sähköistys on keskeinen tekijä nykyaikaisen maatalouden kannattavuudelle. Se ei ainoastaan tehosta tuotantoprosesseja, vaan parantaa hyvinvointia ja ympäristöystävällisyyttä. Sähköistyksen myötä voidaan hyödyntää uusimpia teknologioita, kuten automaatiota ja älylaitteita, jotka lisäävät tuottavuutta ja vähentävät työvoimakustannuksia.
– Vesi, saati happi, ei saa loppua eikä lypsyrobotti hyytyä kesken lypsyn. Eläinten seurantaa tehdään automaattisesti ja digitaalisesti – tilanpitäjä tietää seurantadatasta tismalleen, missä eläin liikkuu, mitä ja milloin se syö ja paljonko lypsää. Ja digitaalisuus tarvitsee toimiakseen tietysti toimivaa sähköjärjestelmää, korostaa Ville Lehto.
Moni maatilallinen tuottaa osan sähköstään itse. Aurinkovoima ja omat akustot vähentävät riippuvuutta ulkopuolisista sähköntoimittajista ja samalla ne tasaavat sähkön jatkossakin heiluvaa hintaa.
– Jotta moniosainen kokonaisuus saadaan toimimaan, on koko sähköjärjestelmän pelattava yhteen, huollon toimittava, ja esimerkiksi automaattisesti päälle ja pois kytkeytyvä varavoima voi osoittautua ensiarvoisen tärkeäksi, Lehto muistuttaa.
Lisätietoja:
Ville Lehto, toimitusjohtaja, LST Service, puh. 040 065 7471, ville.lehto@lst.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
LST Service on osa LST Groupia. LST Group on suomalainen sähkötekniikan konserni, jonka toiminta kattaa kaiken sähkösuunnittelusta kokonaistoimituksiin ja erikoiskomponenttien valmistukseen. Olemme vuonna 1962 perustettu perheyritys, jonka asiakkaita ovat mm. meri-, energia- ja tuotantoteollisuus sekä kiinteistöyhtiöt ja liikkuva kalusto. www.lst.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Idea Group vahvistaa tiimiään: tapahtuma-alan huippuammattilainen Sini Toivonen osaksi myyntitiimiä15.9.2025 08:47:20 EEST | Tiedote
Pitkän linjan tapahtuma- ja viestintätoimisto Idea Group vahvistaa tiimiään Soma Eventsin Sini Toivosella. Toivonen tuo mukanaan vahvan osaamisensa yritystapahtumista Idea Groupin myynti- ja asiakkuustiimiin Helsingissä ja Turussa.
Lojerin toimitusjohtaja vaihtuu 20 vuoden jälkeen – Roberto Quintero vahvistamaan kansainvälistä kasvua3.9.2025 07:52:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden johtava sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja Lojer lähtee toteuttamaan yrityksen pitkän aikavälin strategiaa uuden toimitusjohtajan Roberto Quinteron johdolla. Suomalaisessa ja kansainvälisessä yrityselämässä pitkään toiminut Quintero haluaa rakentaa Lojerista entistä vahvemman ja itseohjautuvan yhtiön, joka hakee kasvua ulkomailta. Aiempi toimitusjohtaja Ville Laine jatkaa edelleen yhtiön omistajana ja hallituksen jäsenenä.
Suomen ainoa kalanrehutehdas saa entistä leveämmät hartiat – amerikkalainen Alltech pääomistajaksi1.7.2025 08:33:11 EEST | Tiedote
Raisiossa toimivan Alltech Fennoaquan enemmistöomistus siirtyy amerikkalaiselle Alltech Corporationille. Suuren kansainvälisen konsernin tuki vahvistaa yhtiön resursseja ja tuo vakautta tulevaisuuteen. Alltech Fennoaquan toiminta jatkuu entiseen tapaan Raisiossa.
Bonalive avaa uuden tehtaan Turkuun – suomalaisinnovaatio mukana torjumassa globaalia antibioottikriisiä18.6.2025 15:01:57 EEST | Tiedote
Turkulainen terveysteknologiayritys Bonalive Oy on virallisesti avannut uuden pääkonttorin ja tuotantolaitoksen tänään Turussa. Uusi tehdas mahdollistaa jopa kymmenkertaisen tuotantokapasiteetin ja auttaa vastaamaan tuotteiden kysyntään maailmanlaajuisesti.
Kirami FinVision® -sauna Zero erbjuder exceptionellt energieffektiva utomhusbastubad även off-grid – Bastun är också representerad på Expo 2025 i Osaka11.6.2025 11:53:02 EEST | Pressmeddelande
Kirami FinVision® -sauna Zero erbjuder exceptionellt energieffektiva utomhusbastubad – även off-grid. Den finska tillverkaren av badtunnor och bastur, Kirami, fortsätter att utveckla sin banbrytande Kirami FinVision® -bastuserie. Denna världens första helt självförsörjande off-grid elektriska bastun, som lanserades 2024, finns nu i en förbättrad version med ett nytt namn – Zero – samt flera praktiska och visuella uppgraderingar. Bastun är den enda finska utomhusbastun som visas upp även i Japan på Expo 2025 Osaka världsutställningen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme