SAK:n vaalitavoitteet keskittyvät turvalliseen ja laadukkaaseen työelämään
SAK:n tärkein tavoite on varmistaa, että työntekijän asema vahvistuu tulevalla vaalikaudella. Palkkojen ja työehtojen vähimmäistaso ja työntekijöiden suojelun periaate on turvattava kattavilla työ- ja virkaehtosopimuksilla ja laadukkaalla työlainsäädännöllä. Vain valtakunnalliset työehtosopimukset antavat yleissitovuuden kautta turvaa alan kaikille työntekijöille. Yleissitovuutta on vahvistettava työehtosopimusjärjestelmässä.
Ammattiliittoon kuuluvilla työntekijöillä on oltava oikeus valita edustajakseen työehtosopimuksessa sovittu luottamusmies kaikilla työpaikoilla.
- Nyt tämä ei toteudu kaikilla työpaikoilla, siksi lakia on muutettava, kertoo SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta.
Tasavertaista paikallista sopimista voidaan kehittää työehtosopimusjärjestelmän puitteissa, mutta se vaatii työntekijöiden neuvotteluaseman vahvistamista.
SAK:n toinen päätavoite on, että seuraavalla vaalikaudella hoidetaan kuntoon myös niiden työntekijöiden asiat, jotka ovat heikossa työmarkkina-asemassa, kuten nuoret ja maahan muuttaneet työntekijät.
- Pari viime vuotta on osoittanut, ettei hyväksikäyttö työelämässä ole marginaali-ilmiö, vaan sitä tapahtuu silmiemme edessä. Esimerkiksi alipalkkausta ei ole säädetty rangaistavaksi, eivätkä muutkaan keinot puuttua työperäiseen hyväksikäyttöön ole riittäviä. Uhrien asemaa ja toimivia oikeussuojakeinoja on kehitettävä ripeästi.
SAK haluaa viranomaisille ja ammattiliitoille lisää keinoja puuttua epäkohtiin. Esimerkiksi ammattiliitot tarvitsevat kanneoikeuden, jotta ne voivat nostaa kanteen työntekijän puolesta. Tämä on tärkeää silloin, kun uhri ei uskalla tai pysty itse toimimaan.
- Lainsäädännön on oltava uhrin puolella. Esimerkiksi vanhentumis- ja kanneajat ovat liian lyhyitä, koska työperäisen hyväksikäytön ja niihin liittyvien työaikariitojen selvittäminen on poikkeuksellisen vaikeaa ja pitkäkestoista, Eloranta muistuttaa.
Työttömyyden kohdatessa ihmiselle on luotava parhaat mahdolliset puitteet päästä takaisin työelämään. SAK haluaa TE-toimiston asiantuntijalle mahdollisuuden muokata työttömälle sellainen kokonaisuus, joka palvelee hakijaa parhaiten. Työnhakijalla täytyy myös olla mahdollisuus esimerkiksi opiskella työnhaun aikana ja saada palvelut yhdeltä luukulta.
- Myös ansiosidonnaiselle pääsemistä tulee helpottaa. Erityisesti matalapalkkaisilla aloilla työskennelleiden työttömien toimeentulo kaipaa parantamista.
Turvallinen työelämä on keskeistä kaikissa SAK:n tavoitteissa. Eloranta pitää tärkeänä päivittää työsuojelusäännöksiä henkisen jaksamisen ja kuormituksen hallinnan parantamiseksi sekä väkivallan uhan torjumiseksi työpaikoilla.
- On syntynyt myös uusia tarpeita. Ilmastoperäiset terveysriskit näkyvät jo monen työntekijän arjessa, mutta sään ääriolosuhteiden lisääntymistä ei ole huomioitu kovin hyvin nykyisissä työsuojelusäännöksissä. Tarvitaan tarkempaa sääntelyä muun muassa työn tauottamisesta ja helteeltä suojautumisesta.
Kaikki SAK:n vaalitavoitteet löytyvät osoitteesta www.vaalitavoitteet.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Elorantapuheenjohtaja
Puh:020 774 0100Linkit
Tietoja julkaisijasta

Pitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK:n tutkimus: Hallituksen leikkaukset ovat heikentäneet erityisesti naisten toimeentuloa10.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaaliturvaleikkausten seurauksena SAK:laisten alojen työttömien työnhakijoiden toimeentulo on heikentynyt merkittävästi. Erityisen kovaa leikkaukset ovat iskeneet naisiin, käy ilmi SAK:n tuoreesta työttömyysbarometrista.
SAK: Budjettiriihi johti ojasta allikkoon2.9.2025 22:49:10 EEST | Tiedote
Hallitus on tehnyt budjettiriihessä päätöksiä valtion ensi vuoden talousarvioksi. Budjettiesitys sisältää joitain parannuksia elokuussa esiteltyyn luonnokseen nähden, mutta uudet päätökset vetävät kokonaisuuden ojasta allikkoon.
SAK haluaa budjettiriiheltä inhimillisyyttä ja tasapainoa29.8.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Hallitus tavoittelee budjettiriihessä noin miljardin euron lisäsopeutusta. SAK vaatii, ettei kansalaisten ostovoimasta ja peruspalveluista enää leikata.
Kyselytutkimus: Reilusti yli puolet suomalaisista vaatii hallitusta perumaan sosiaaliturvaleikkauksiaan28.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
SAK:n Verianilla teettämän kyselytutkimuksen mukaan 58 prosenttia suomalaisista toivoo Petteri Orpon hallituksen peruvan tekemiään leikkauksia sosiaaliturvasta.
Kyselytutkimus: Yli puolet suomalaisista vaatii hallitukselta toimia pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi27.8.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Suomen työttömyysaste on jo EU-maiden kärkitasolla ja pitkäaikaistyöttömyyden taso lähentelee 1990-luvun laman huippuja. Verianin tekemän kyselytutkimuksen mukaan 56 prosenttia suomalaisista haluaa hallituksen ryhtyvän toimiin pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi, vaikka se tarkoittaisi lisävelan ottamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme