Linja-autoliikenteen aikatauluihin ja reitteihin muutoksia Ilmasotakoulun harjoituksen ajaksi

Muutos koskee reittejä Joutsa-Jyväskylä ja Joutsa-Luhanka. Valtatie 4 suljetaan välillä Pertunmaantien liittymä – Korpilahdentien liittymä 25.9. klo 20.00 – 30.9. klo 06.00 väliseksi ajaksi.
Sulun aikana linja-autolla matkustettaessa tulee varautua pidempään matka-aikaan, aikaistettuun lähtöaikatauluun sekä siihen, että kaikki normaalit pysäkit eivät ole käytössä. Tiedotteen ohessa olevasta karttaliitteestä selviää Joutsa – Jyväskylä -poikkeusreitti.
Myös pidemmällä markkinaehtoisella reittiliikenteellä, esimerkiksi Onnibussilla, on poikkeusjärjestelyjä sulun aikana. Niistä saa lisätietoa käymällä esimerkiksi linja-autoyhtiöiden omilla kotisivuilla.
Alla poikkeusaikataulut Joutsa-Jyväskylä ja Luhanka-Joutsa:
Joutsa – Jyväskylä välillä liikennöi Soisalon Liikenne Oy poikkeusaikataululla
Joutsa 06.10 (normaalisti 06.30) – Leivonmäki th P n. 06.40 – Jyväskylä 07.35 (normaalisti 07.35)
Jyväskylä 16.15 (normaalisti 16.15) – Leivonmäki th E n. 16.55 – Joutsa 17.35 (normaalisti 17.15)
Aikataulu pysäkkeineen löytyy myös osoitteesta www.matkahuolto.fi.
Luhanka – Joutsa välillä Liikennöi Anssin Tilausliikenne Oy
Luhanka 07.55 – Joutsa n. 09.00 (normaalisti 08.50)
Joutsa 15.00 – Luhanka n. 16.00 (normaalisti 15.50)
Kuljetukset hoidetaan pienemmällä kalustolla. Lähtöaikataulu pysyy samana, mutta matka-aika pitenee reitin muutoksen vuoksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tarkemmat tiedustelut Soisalon Liikenne Oy:
Pertti Ylisirniö
p. 050 473 7300
pertti.ylisirnio(at)soisalonliikenne.com
Tarkemmat tiedustelut Anssin Tilausliikenne Oy:
Anssi Mäkinen
p. 0400 646982
anssi.makinen(at)pp1.inet.fi
Keski-Suomen ELY-keskus:
Joukkoliikenneasiantuntija Satu Pekkanen
p. 040 840 4536
satu.pekkanen(at)ely-keskus.fi
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen ELY-keskusVapaudenkatu 58, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Valtion aluehallinto uudistuu 1.1.2026. Ensi vuoden alussa perustetaan kymmenen uutta elinvoimakeskusta, joista yksi Keski-Suomeen, sekä valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Keski-Suomen tienkäyttäjät olivat kesällä selvästi tyytyväisempiä maanteiden kuntoon kuin edellisenä vuonna5.11.2025 12:33:30 EET | Tiedote
Väyläviraston teettämän tutkimuksen mukaan etenkin yksityisten tienkäyttäjien tyytyväisyys kesäiseen tiestöön kasvoi huimasti. Ammattiautoilijat pysyivät sen sijaan paljon kriittisempinä.
Haapamäen sortumakohta valtatiellä 23 avataan liikenteelle ensi viikolla31.10.2025 15:06:58 EET | Tiedote
Keuruun Haapamäellä valtatiellä 23 sijaitsevan sortumapaikan korjaukset on saatu pääosin valmiiksi ja tie avataan liikenteelle viikolla 45. Tien reuna sortui päällystystöiden yhteydessä syksyllä 2024, ja tie sortui uudestaan aiemman sortuman korjaustoimenpiteiden yhteydessä heinäkuussa 2025. Tie on ollut suljettuna liikenteeltä toisesta sortumasta lähtien.
Keski-Suomen ELY-keskus teettää lintuvesikunnostusta Konneveden ja Äänekosken rajalla sijaitsevalla Pyhäjärvellä31.10.2025 11:03:23 EET | Tiedote
Konneveden ja Äänekosken rajalla sijaitsevalla Pyhäjärven suojellulla lintuvedellä tehdään lintuvesikunnostusta osana valtakunnallista Helmi-elinympäristöohjelmaa. Pyhäjärvi on maakunnallisesti arvokas lintujärvi, mutta pitkäaikaisseurantojen perusteella kohteen vesilinnuston on havaittu taantuvan.
Keski-Suomen järvien pinnat ovat nyt paikoittain ennätyksellisen matalalla31.10.2025 09:21:18 EET | Tiedote
Kuuman ja vähäsateisen kesän jälkeen vedenpinnat ovat edelleen paria poikkeusta lukuun ottamatta reilusti keskiarvojen alapuolella. Myös vähäluminen talvi vaikuttaa edelleen taustalla. Esimerkiksi Kannonkoskella sijaitsevan Muuruejärven pinta on laskenut reilun sadan vuoden mittaushistorian alhaisimpiin lukemiin.
Alueelliset kehitysnäkymät II/2025 Keski-Suomi: odottavaa tunnelmaa30.10.2025 08:43:25 EET | Tiedote
Vuoden jälkimmäinen Alueelliset kehitysnäkymät-katsaus jatkaa ensimmäisen katsauksen varovaisen odottavissa tunnelmissa. Paineita investointeihin, rakentamiseen ja sitä kautta kasvuun on, mutta vielä ne eivät ole realisoituneet muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
