Jyväskylän yliopisto

”Minulta varastetaan aikaa” – Ikä oli huono peruste koronarajoituksille

Jaa
Kun korona pisti ovet säppiin keväällä 2020, tutkijatohtori Emilia Leinonen laittoi nopeasti liikkeelle kirjoituspyynnön ikääntyneille. Hän halusi selvittää, miten yli 70-vuotiaat pärjäsivät karanteeninomaisissa olosuhteissa.
Emilia Leinosen mukaan ikääntyneiltä saamistaan kirjeistä voi päätellä, että pelkästään ikään perustuvat koronarajoitukset menivät pieleen. Kuva: Jyväskylän yliopisto/Petteri Kivimäki
Emilia Leinosen mukaan ikääntyneiltä saamistaan kirjeistä voi päätellä, että pelkästään ikään perustuvat koronarajoitukset menivät pieleen. Kuva: Jyväskylän yliopisto/Petteri Kivimäki

Kirjeitä tuli lopulta paljon ja niiden perusteella Leinonen piirtää kaksijakoisen kuvan ikäihmisten kokemuksista.

Yhdelle talkootöiden loppuminen oli helpotus, toiselle eristys merkitsi ajan varastamista.

”Osalle eristys oli järkytys ja identiteettikysymys, he eivät kokeneet itseään vanhoiksi ja heillä oli vielä omat vanhemmatkin elossa. Toiset pitivät saamastaan suojelusta, toiset eivät uskaltaneet lähteä kotoaan edes kauppaan.  Osa vastaajista puolestaan nautti, kun sai yhtä’äkkiä ollakin rauhassa”, Leinonen kuvailee.

Tutkimus toi tuloksia, joista viranomaiset voivat ottaa oppia esimerkiksi tulevien kriisitilanteiden viestintään. Myös kysymykset jatkotutkimukseen ovat Leinosella jo mielessä.

Lisää verkkolehdessä: https://jyunity.fi/tieteessa/minulta-varastetaan-aikaa-ika-oli-huono-peruste-koronarajoituksille/

Emilia Leinonen kuuluu Ikääntymisen ja hoivan tutkimuksen huippuyksikön tutkijoihin Jyväskylän yliopistossa. Yksikössä on julkaistu hiljattain monia koronaan ja korona-aikaisiin kokemuksiin liittyviä tutkimuksia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Emilia Leinosen mukaan ikääntyneiltä saamistaan kirjeistä voi päätellä, että pelkästään ikään perustuvat koronarajoitukset menivät pieleen. Kuva: Jyväskylän yliopisto/Petteri Kivimäki
Emilia Leinosen mukaan ikääntyneiltä saamistaan kirjeistä voi päätellä, että pelkästään ikään perustuvat koronarajoitukset menivät pieleen. Kuva: Jyväskylän yliopisto/Petteri Kivimäki
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote

Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.

Sivistyksen vuoksi -kirjan tavoitteena on sivistyneen elämän kunnianpalautus: Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen Jyväskylän Kesän avajaispäivänä ke 2.7.23.6.2025 09:09:04 EEST | Tiedote

Sivistys ei kuulu vain harvoille ja valituille, vaan meille kaikille. Sivistyksen vuoksi -kirjan kantava ajatus on, että sivistyksen tavoittelu niin yksilön kuin yhteiskunnan tasolla rakentaa merkityksellistä, hyvää elämää. Kirjan 32 kirjoittajaa käsittelevät sivistystä eri näkökulmista kirkastaen sivistyksen olemusta, kielen ja kulttuurin sivistävää voimaa, ruumiin sivistystä, polarisaation ja sivistyksen suhdetta sekä sivistyksen merkitystä yksilöllisenä ja yhteiskunnallisena tavoitteena. Kirjoittajajoukkoon kuuluvat muun muassa Tarja Halonen, M. A. Numminen, Jarkko Martikainen, Kirsi Piha, Juha Hurme, Julia Thurén ja Piia Viitanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye