Pirkanmaan Osuuskauppa

Pirkanmaan Osuuskaupan alkuvuoden myynti yllätyksetön mutta palkitseminen täysin poikkeuksellista

26.9.2022 10:59:00 EEST | Pirkanmaan Osuuskauppa | Tiedote

Jaa
Pirkanmaan Osuuskaupan verollinen myynti kasvoi elokuun loppuun mennessä 10 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Toimialoista ravintolatoimialalla tehtiin jopa yli 30 prosentin harppaus edellisvuoteen nähden, kun ala elpyi koronarajoitusten purkautumisen myötä. Alkuvuoden tuloksesta käytetään loppuvuonna poikkeuksellisesti noin 3 miljoonaa ylimääräiseen asiakasomistajien palkitsemiseen.
Pirkanmaan Osuuskaupan asiakasomistajille on tänä vuonna maksettu Bonusta jo 26 miljoonaa euroa.
Pirkanmaan Osuuskaupan asiakasomistajille on tänä vuonna maksettu Bonusta jo 26 miljoonaa euroa.

Ravintolatoimialan kiivaasta kasvusta huolimatta myynti ei ole vielä palautunut koronaa edeltäneelle tasolle. Alalla on edelleen myös haasteena työvoiman saatavuus, minkä vuoksi esimerkiksi aukioloaikoihin on joissakin yksiköissä jouduttu tekemään tilapäisiä muutoksia.

Osuuskauppa investoi ravintolatoimialaan korona-aikana muun muassa avaamalla Keskustorille uuden karaokeravintolan Las Palmasin ja uudistamalla liikenneasemat Viinikassa ja Akaa-Toijalassa. Lisäksi Häijään liikenneasema siirtyi kesällä Pirkanmaan Osuuskaupan omistukseen. Tänä vuonna on tulossa vielä uusiakin avauksia: pubipuolen tulokas Koppi avataan Kalevaan lokakuussa ja Sokoksen uudet ravintolat kutsuvat ruokailemaan marras–joulukuussa.

Ennennäkemätön palkitseminen asiakasomistajille

Vaikka myynti on kasvanut niin päivittäis- ja käyttötavarakaupassa kuin ravintolatoimialalla, kiihtyvä inflaatio luo kuluttajille epävarmuutta ja keventää kukkaroita. Tämä on toiminut kimmokkeena sille, että Pirkanmaan Osuuskauppa toteuttaa asiakasomistajien arjen helpottamiseksi poikkeuksellisen lisäpalkitsemisen.

- Käytämme liiketoiminnan tulostamme toimintamme kehittämiseen tavoitteena entistä paremmat palvelut asiakasomistajille. Samaan aikaan on kuitenkin niin, että meidän täytyy reagoida aikaan. Tuloksemme antaa vaikeana aikana myöten ylimääräiselle palkitsemiselle, ja nyt jos koskaan on oikea aika toteuttaa se, sanoo Pirkanmaan Osuuskaupan toimitusjohtaja Timo Mäki-Ullakko.

Pirkanmaan Osuuskaupan hallitus on tehnyt päätöksen ylimääräisestä koko kuukauden kestävästä Bonus tuplana -kampanjasta. Ensi viikolla starttaavassa Kuulolla-äänestyksessä Pirkanmaan Osuuskaupan asiakasomistajat pääsevät vaikuttamaan siihen, saavatko he koko kuukauden Bonukset tuplana marraskuun vai joulukuun ostoista. Tämä merkitsee sitä, että asiakasomistajille maksetaan Pirkanmaan Osuuskaupan tuloksesta ylimääräisinä Bonuksina yhteensä noin 3 miljoonaa euroa.

- Olemme kulkeneet osuuskauppana pirkanmaalaisten rinnalla 120 vuotta, ja haluamme ottaa asiakasomistajiamme jatkossa entistä tiiviimmin mukaan päätöksentekoon. Kuulolla-äänestys on yksi tapa toteuttaa S olet sinä -ajatusta, Timo pohtii.

Lisätietoja:

Pirkanmaan Osuuskaupan toimitusjohtaja Timo Mäki-Ullakko, puh. 010 767 0070, timo.maki-ullakko@sok.fi

Kuvat

Pirkanmaan Osuuskaupan asiakasomistajille on tänä vuonna maksettu Bonusta jo 26 miljoonaa euroa.
Pirkanmaan Osuuskaupan asiakasomistajille on tänä vuonna maksettu Bonusta jo 26 miljoonaa euroa.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Pirkanmaan Osuuskauppa
Pirkanmaan Osuuskauppa
PL 130
33101 Tampere

010 7670010http://www.pirkanmaanosuuskauppa.fi

Pirkanmaan Osuuskauppa tarkoittaa ruokaa, palveluita ja loistavia asiakaskokemuksia. Meidät omistaa 210 000 asiakasomistajaa. Osuuskauppana tavoitteemme on luoda asiakkaillemme helpompia hetkiä ja lisätä hyvinvointia. Annamme toimintamme hyödyn asiakasomistajille edullisimpina hintoina, palkitsemisena ja vastuullisesti rakennetuilla, laadukkailla palveluilla yli sadassa liikepaikassa ja verkossa 3 000 työntekijän voimin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan Osuuskauppa

Pirkanmaan Osuuskaupan vuosi 2025 oli onnistunut – kiitokseksi henkilökunnalle ylimääräinen tulospalkkio11.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Pirkanmaan Osuuskaupan (POK) vuosi 2025 oli onnistunut. Liikevaihto kasvoi edellisestä vuodesta 1,1 prosenttia. POK investoi uusien palveluiden ja verkoston kehittämiseen miltei 34 miljoonaa euroa ja investoinnit jatkuvat laajamittaisina myös vuonna 2026. – Olemme viimeisen viiden vuoden aikana tehneet Pirkanmaasta parempaa paikkaa elää yli 230 miljoonalla eurolla. Investointimme korostavat Osuuskauppamme roolia Pirkanmaan elinvoiman ja palveluverkoston kehittäjänä haastavassa taloustilanteessa, toimitusjohtaja kuvailee.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye