Lakimiesliiton Oikeus ja kohtuus -palkinto Niklas Bruunille
28.9.2022 17:20:11 EEST | Juristiliitto - Juristförbundet | Tiedote

Niklas Bruun on tehnyt merkittävän uran työlainsäädännön parissa. Palkintoperusteluissa todetaan, että Bruun on arvostettu ja kunnioitettu tieteentekijä ja asiantuntija niin kansallisella tasolla kuin kansainvälisestikin.
Bruunin erikoisalana ovat työoikeuden lisäksi immateriaalioikeus, EU-oikeus sekä perus- ja ihmisoikeudet ja hän onkin tehnyt pitkän uran kaikkien edellä mainittujen oikeudenalojen parissa.
– Bruunia voi luonnehtia pitkän linjan työ- ja kauppaoikeuden moniottelijaksi, jonka kädenjälki näkyy useammassa työelämän lainsäädännön uudistuksessa. Laajalla osaamisellaan Bruun on edistänyt niin työ- ja kauppaoikeuden tutkimusta kuin lainsäädäntöhankkeitakin, totesi Lakimiesliiton toiminnanjohtaja Jore Tilander palkintoperusteluissa.
Bruun on omalla toiminnallaan kehittänyt työoikeuden tasoa ja tulkintoja sekä toiminut oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon puolesta ja sillä tavalla koko elämäntyöllään edistänyt oikeusvaltioperiaatteiden toteutumista suomalaisessa yhteiskunnassa.
Huomionosoitus myönnettiin nyt neljättä kertaa. Palkinto jaettiin vuonna 2016 yhteistoiminta-asiamies Harri Hietalalle, vuonna 2018 Työtuomioistuimen presidentti Jorma Saloheimolle ja vuonna 2020 työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Tarja Krögerille.
Yhteyshenkilöt
Jaana MeklinJohtaja, työelämä
Puh:0400 741686jaana.meklin@lakimiesliitto.fiMarjo-Riitta OksaViestinnän asiantuntija
Puh:0407052393marjo-riitta.oksa@lakimiesliitto.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Lakimiesliitto – Finlands Juristförbund ry on kaikkien lakimiesten ja oikeustieteen opiskelijoiden yhteinen etu- ja palvelujärjestö. Meitä on yhteensä jo 16 000! Rakennamme oikeudenmukaista Suomea, jossa #OikeusKuuluuKaikille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Juristiliitto - Juristförbundet
Liisa Aro Juristiliiton uudeksi toiminnanjohtajaksi24.3.2026 09:45:05 EET | Tiedote
Liisa Aro, OTM, s. 1974, on valittu Juristiliiton uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuun aikana.
Oikeusguru-kilpailun pääpalkinnot Helsinkiin ja Nurmoon – palkintona opiskelupaikka oikiksesta8.12.2025 15:37:04 EET | Tiedote
Lukiolaisten Oikeusguru-kilpailun on voittanut Eeli Kaijalainen, joka opiskelee Helsingissä Oulunkylän yhteiskoulun lukiossa. Kaijalainen ja kilpailussa toiseksi sijoittunut Lotta Suomela Nurmon lukiosta palkittiin oikeustieteen opiskelupaikoilla. Juristiliiton sekä Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liiton HYOLin järjestämän kilpailun finaali ratkottiin tänään 8.12.2025 Helsingissä korkeimmassa hallinto-oikeudessa.
Budjettiriihestä ei lisäleikkauksia oikeushallintoon3.9.2025 14:22:29 EEST | Tiedote
Budjettiriihessä ei osoitettu suoria lisäleikkauksia oikeushallintoon. Juristiliitto on tähän tyytyväinen, sillä jo aiemmin puoliväliriihessä sovitut leikkaukset kurittavat myös oikeudenhoitoa, vaikka hallituksen leikkuri on koskettanut sitä vähemmän kuin useimpia muita hallinnon sektoreita. Nyt budjettiriihessä esitettiin eräiden tuomioistuinten ja ulosottolaitoksen toimintamenoihin yhteensä noin 1,1 miljoonan lisäystä käytettäväksi toimipaikkojen rahoitukseen.
Juristiliitto tyrmää yliopistoihin kohdistuvat säästöt7.8.2025 12:37:33 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön budjettiehdotuksen mukaan yliopistojen rahoituksesta ollaan säästämässä seuraavien vuosien aikana. Juristiliitto vastustaa esitystä. Oikeustieteellinen opetus ja tutkimus kamppailevat jo nyt riittämättömän rahoituksen puristuksessa.
Syytettyjen perusteettomat poissaolot oikeudenkäynneistä hidastavat merkittävästi oikeusprosesseja – Juristiliitto vaatii tilanteen korjaamista17.6.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Juristiliitto esittää, että nykyistä vakavampia rikoksia tulisi voida käsitellä tuomioistuimissa ilman syytetyn läsnäoloa. Syytettyjen poissaolot aiheuttavat nykyisin merkittävää viivästystä ja kustannuksia oikeudenkäynneissä, sillä lähtökohtana niissä on syytetyn läsnäolovelvollisuus. Poissaolot tarkoittavat siten sovitun oikeudenkäynnin peruuntumista ja uuden istuntopäivän sopimista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
