Antinranta julkaisee ensimmäisen singlensä New Narratives 7.10. – teknologiakuiskaaja kyseenalaistaa aikamme narratiivit

Antinranta on teknologiakuiskaaja, jonka missiona on hälventää teknologiaan liittyviä ennakkoluuloja ja toimia sen ja taiteen välisenä tulkkina. Hän on myös säveltäjä, sanoittaja, muusikko, äänisuunnittelija, sekä ammattiuran muotoilijana tehnyt tulevaisuusajattelija. Androgyyni ja eksentrinen artisti on muuntautunut 20-vuotisen muusikkouransa aikana mustanpuhuvasta goottiprinsessasta tarkaksi progeraattoriksi. Antinrannan pääinstrumentteja ovat efektoitu piano ja hämmästyttäviin äänialoihin taipuva laulu. Hän käyttää musiikinteossa apunaan myös erilaisia sensoreja ja algoritmeja.
Antinranta sai inspiraation New Narratives -singleen tulevaisuudentutkimuksen projektistaan, jossa hän pohti miltä maailma näyttää vuonna 2030.
– Kun luin erilaisia tarinoita ja raportteja maailmasta, tuli tunne että kaikki se, mitä aikuisesta elämästä kuvittelemme oli rikki, mikään ei pitänyt paikkaansa. En tunnistanut itseäni siitä kuvastosta, johon minut oli kasvatettu. Ihmettelin – kuten varmaan moni muukin pandemian keskellä eronnut – mitä tapahtui minulle, mutta että mitä tapahtui maailmalle?, Antinranta avaa singlen syntytarinaa.
Tarinan päähenkilö elää öisin, tapaa erilaisia ihmisiä salassa ja pohtii kohtaamisten merkitystä.
– New Narrativesin henkilö antaa anteeksi sen, että joskus asioiden merkitys ei ole sitä, mitä haluamme – emme voi kontrolloida ketään toista. Joskus emme ole ketään, emmekä kukaan. Mutta niinäkin aamuina meidän on valittava itsemme ja silloin rakkauden lisäksi tarvitaan myös armollisuutta – minä hyväksyn itseni, olen ystävä pimeyteni kanssa. Tähän New Narratives tarttuu.”
Antinrannan musiikillista filosofiaa määrittää jatkuva muutos ja tilan antaminen erilaisille, usein yllättäville toimijoille, kuten joulukuusen kuolinhetken ääneksikin tallennetulle biodatalle ja robotin sähkömagneettiselle säteilylle. Tulevalla Collective Displacement -levyllään hän tuo teksteihin mukaan myös radikaalin armon, jolla tarinankertoja suhtautuu elettyyn elämään ja sisäisiin demoneihin.
Kuuntele Antinranta: New Narratives täältä.
New Narratives -video Soundin ensinäytössä tänään!
Antinranta keikoilla:
Pe 7.10. Bar Loosen yläkerta, (Annankatu 21, Helsinki)
Antinranta: New Narratives -singlen julkistusjuhla klo 18.30-20.30
Liven showtime 19.30
https://barloose.com/live/antinranta-new-narratives-sinkun-julkistusjuhla/
To 13.10. On The Rocks (Mikonkatu 15, Helsinki),
Co-headline-keikka norjalaisen Sturle Dagslansin kanssa
Showtime Antinranta 19.30
Showtime Sturle Dagsland 20.30
Liput 10€/12€
https://www.facebook.com/events/5378444482241945/
https://www.tiketti.fi/sturle-dagsland-no-antinranta-on-the-rocks-helsinki-lippuja/85098
Antinranta-yhtyeen livekokoonpano keikoilla:
Auri Antinranta: laulu, koskettimet, koneet
Jussi Oskari: basso
Matti Parviainen: rummut
Jori Larres: kitara
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Musiikkitalossa juhlitaan helmikuussa 100 vuotta täyttävää György Kurtágia19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Säveltäjä György Kurtágin 100-vuotissyntymäpäivää juhlitaan 19. helmikuuta 2026 Helsingin Musiikkitalossa kamarimusiikkikonsertilla, jossa esiintyvät muun muassa sopraano Anu Komsi ja viulisti Sakari Oramo. Paavo-salissa järjestettävä Kurtág100 on ainoa Kurtágin juhlavuoden konsertti Suomessa ja ajoittuu täsmälleen säveltäjän syntymäpäivälle.
Helsinki Lit 2026 julkisti ensimmäiset kansainväliset kirjailijavieraansa – mukana Vincenzo Latronico, Alana S. Portero, Lina Wolff ja Tara Menon12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsinki Litin ensimmäiset julkistetut kansainväliset kirjailijavieraat tulevat Italiasta, Espanjasta, Ruotsista ja Yhdysvalloista. Juuri toisen August-palkintonsa voittanutta Lina Wolffia tulee haastattelemaan kaksinkertainen Finlandia-palkittu kirjailija Pajtim Statovci, muiden vierailijoiden keskusteluparit ja haastattelijat julkaistaan myöhemmin. Festivaalin juontaa jälleen näyttelijä Alma Pöysti. 22.-23. toukokuuta 2026 Helsingin Kulttuuritalolla järjestettävän Helsinki Litin koko ohjelma julkistetaan perinteisesti ystävänpäivänä 14. helmikuuta, jolloin myös yhden päivän liput tulevat myyntiin. Kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.
Teosto-palkittujen Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen sävellyksiä esitetään Saksassa joulukuussa11.12.2025 13:34:03 EET | Tiedote
Suomalaissäveltäjien Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen teoksia kuullaan joulukuussa Saksassa kahdessa konsertissa. Kaksikon uusi yhteissävellys, joululaulu Joulu saapuu taas / Christmas Is Coming Again, saa maailman kantaesityksensä Leipzigissa järjestettävässä perinteisessä Lucia-konsertissa Peterskirche-kirkossa 15.12.2025. Tapahtuma kerää vuosittain runsaasti kuulijoita nauttimaan pohjoismaisista sävyistä ja Lucia-kulkueesta. Leipzigin jälkeen vuorossa on Berliini, jossa Ahvenjärven ja Lappalaisen musiikkia esitetään 18.12.2025 Passionskirche-kirkossa järjestettävässä sävellyskonsertissa.
Kompositionen der Teosto-Preisträger*innen Sanna Ahvenjärvi und Tapio Lappalainen werden im Dezember in Deutschland aufgeführt11.12.2025 13:33:07 EET | Tiedote
Werke der finnischen Komponist*innen Sanna Ahvenjärvi und Tapio Lappalainen sind im Dezember in zwei Konzerten in Deutschland zu hören. Das neue Gemeinschaftswerk des Duos, das Weihnachtslied Joulu saapuu taas / Weihnachten kommt wieder, erlebt seine Welturaufführung im traditionellen Lucia-Konzert in der Peterskirche in Leipzig am 15.12.2025. Die Veranstaltung zieht jedes Jahr zahlreiche Zuhörerinnen an, die die nordischen Klangfarben und die Lucia-Prozession genießen möchten. Nach Leipzig folgt Berlin, wo Musik von Ahvenjärvi und Lappalainen am 18.12.2025 im Rahmen eines Kompositionskonzerts in der Passionskirche aufgeführt wird.
Vanhan Porvoon Jäätelötehdas panostaa kasvuun – tuotantojohtajaksi Micael Saranpää9.12.2025 09:10:00 EET | Tiedote
Artesaanijäätelöiden valmistaja Vanhan Porvoon Jäätelötehdas (VPJT) investoi tulevaisuudessa prosessien kehittämiseen, tavoitteenaan kasvattaa tuotantokapasiteettia merkittävästi. Yritys on palkannut riveihinsä Kolmen Kaverin Jäätelö Oy:n tuotantojohtajana toimineen Micael Saranpään. Saranpää siirtyy VPJT:n palvelukseen maaliskuun 2026 alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


