Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Päivi Puonti Etlan ennustepäälliköksi – kaksi uutta tutkijaa Etlaan

11.10.2022 13:03:12 EEST | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote

Jaa
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen uudeksi ennustepäälliköksi on valittu VTT Päivi Puonti. Hän on työskennellyt Etlan ennustetiimissä vuodesta 2020 vastuualueinaan investoinnit, työllisyys ja julkinen talous. Puonti seuraa tiimin vetäjänä Markku Lehmusta, joka siirtyi syyskuussa 2022 Suomen Pankkiin. Ennusteryhmä saa samalla uuden vahvistuksen, kun KTT Sakari Lähdemäki siirtyy Etlaan.
Etlan ennusteryhmässä VTT Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa Etlan ennustepäällikkönä välittömästi.
Etlan ennusteryhmässä VTT Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa Etlan ennustepäällikkönä välittömästi.

Etlan uusi ennustepäällikkö Päivi Puonti, s.1982 on väitellyt valtiotieteiden tohtoriksi vuonna 2017 Helsingin yliopistossa raha- ja finanssipolitiikasta. Ennen Etlaa hän on työskennellyt asiantuntijatehtävissä mm. Nordeassa ja valtiovarainministeriössä. Tutkijana Puonti on Etlassa keskittynyt julkisen talouden ja työllisyyden tutkimuskysymyksiin sekä erityisesti EU:n alueen raha- ja finanssipolitiikan kehitykseen.

Etlan ennusteryhmässä Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa ennustepäällikkönä välittömästi ja seuraa tiimin vetäjänä Markku Lehmusta, joka siirtyi syyskuussa 2022 Suomen Pankkiin.

– Ennustejulkaisujen uudistaminen on saatu Etlassa hyvälle alulle ja uudistustyö tulee jatkumaan. Tutkimuksen osalta jatkan edelleen myös ajankohtaisten talouspolitiikan aiheiden parissa, toteaa Päivi Puonti.

Etlan ennustetoimintaa on viime aikoina kehitetty erityisesti menetelmien osalta ja keskeisten ennustejulkaisujen ulkoasut on uudistettu. Toukokuussa 2022 Etla voitti Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun myöntämän Vuoden talousennustaja 2021-palkinnon. Lisäksi Etla on saanut useampia kansainvälisiä palkintoja vuoden 2021 talousennusteistaan.

Sakari Lähdemäki Etlan ennustetiimiin

Päivi Puontin noustessa Etlan ennustepäälliköksi saa ennustetoimi samalla uuden tuottavuusasiantuntijan, kun KTT Sakari Lähdemäki siirtyy Etlan vahvuuteen. Aiemmin Lähdemäki työskenteli Laboressa erikoistutkijana. Hänellä on pitkä kokemus ennusteiden laadinnasta ja kuluvana vuonna hän toimi Laboren ennustepäällikkönä.

Lähdemäen osaamisalueeseen kuuluvat toimiala-, tuottavuus-, ja yritystutkimus sekä empiirinen makrotaloustiede ja ennustemallit. Hän vahvistaa osaamisellaan Etlan ennustetiimiä ja toimiala- ja tuottavuustutkimusta. Hän aloittaa Etlassa joulukuussa.

Ennustetoimi kuuluu Etlassa osaksi tutkimusjohtaja Tero Kuusen vetämää Makrotalous ja julkinen talous -tutkimusryhmää. Ennustetiimissä työskentelevät myös tutkijat Birgitta Berg-Andersson ja Ville Kaitila. Tärkeimmät julkaisut ovat kahdesti vuodessa ilmestyvä laaja Suhdanne sekä Toimialakatsaus.

Aino Kalmbach Etlan tutkijaksi

Taloustutkijaksi Etlaan on nimitetty Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulun tohtoriopiskelija Aino Kalmbach. Hän aloittaa vuoden 2023 alusta tutkimusjohtaja Antti Kauhasen vetämässä Työmarkkinat ja koulutus -tutkimusryhmässä. Kalmbach valmistelee parhaillaan väitöskirjaansa. Hän vahvistaa erityisesti maahanmuuton talousvaikutuksia käsittelevää tutkimusta Etlassa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Etlan ennusteryhmässä VTT Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa Etlan ennustepäällikkönä välittömästi.
Etlan ennusteryhmässä VTT Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa Etlan ennustepäällikkönä välittömästi.
Lataa
Ennustepäällikkö Päivi Puonti. Kuva: Matti Rajala/ ETLA
Ennustepäällikkö Päivi Puonti. Kuva: Matti Rajala/ ETLA
Lataa
Ennustepäällikkö Päivi Puonti. Kuva: Matti Rajala/ ETLA
Ennustepäällikkö Päivi Puonti. Kuva: Matti Rajala/ ETLA
Lataa
KTT Sakari Lähdemäki
KTT Sakari Lähdemäki
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI

09 609 900http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla ennustaa: Persianlahden sotatila ei tuhoa Suomen kasvua - kysyntä virkoamassa hitaasti25.3.2026 08:58:00 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ennustaa Suomelle prosentin bkt-kasvua tänä vuonna ja 1,5 prosentin kasvua ensi vuodelle. Kotitalouksien ostovoima kasvaa ja kulutuksen odotetaan hitaasti elpyvän tänä vuonna. Työttömyysaste antaa Suomen suhdannekuvasta jo liian synkän kuvan. Inflaatio kiihtyy tänä vuonna liki kahteen prosenttiin. Velkajarrun alijäämätavoitteen saavuttaminen vaatii Suomessa myös sopeutuksen jatkamista. Keskeinen riski ennusteelle on Persianlahden sotatila, joka ei vielä tuhoa kasvua, mutta pitkittyessään voi jäädyttää kasvun.

Etla: Maahanmuuton kokonaistaloudelliset vaikutukset määräytyvät sen perusteella, ketkä muuttavat, mutta myös sen mukaan, miten Suomi tukee heidän kotoutumistaan23.3.2026 00:01:00 EET | Tiedote

Työperäinen ja korkeasti koulutettu maahanmuutto tuottaa nopeastikin positiivisia julkistaloudellisia vaikutuksia, kun taas humanitaarinen maahanmuutto on alkuvaiheessa kustannus julkiselle taloudelle. Tuoreen Etla-raportin mukaan onnistuneen kotoutumisen ja ajan myötä vaikutuserot kuitenkin kaventuvat. Pelkät julkistalouden laskelmat eivät yksinään riitä kuvaamaan maahanmuuton kokonaistaloudellisia vaikutuksia. Pitkällä aikavälillä maahanmuutolla on ikääntyvän Suomen kannalta myös strateginen merkitys talouskasvun ja hyvinvointivaltion rahoituspohjan kannalta.

Korkea verotus jarruttaa urakehitystä ja aineettoman pääoman kasvua – tutkijat suosittavat rajaverojen laskua17.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Suomen ylimmät ansiotulojen rajaveroasteet ovat edelleen niin korkeat, että ne saattavat vähentää kokonaisverokertymää. Viimeaikaisen tutkimusnäytön perusteella ainakin tulojakauman ylimmässä prosentissa verotuottoa maksimoiva rajavero olisi nykyistä alemmalla tasolla. Tämä on kuitenkin ääriesimerkki tehottomasta verotuksesta. Laajemmin veropäätökset pitäisi suunnitella kasvun ja hyvinvoinnin maksimoinnin näkökulmasta, eikä verotuksen maksimointi pitäisi olla politiikan tavoitteena. Tuore Etla-tutkimus varoittaa, että korkea verotus ei ainoastaan vääristä lyhyen aikavälin työn tarjontaa, vaan heikentää pitkän aikavälin kasvun edellytyksiä jarruttamalla uraponnisteluja ja aineettoman pääoman kertymistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye