Legendaarinen Polle täyttää 50 vuotta – Pollen temmellys jatkuu Martinexin juhlatuotteessa
18.10.2022 07:55:00 EEST | Idea Group | Tiedote

Martinex on valmistanut ja markkinoinut Polle-tuotteita jo yli 10 vuoden ajan, eikä piirrosponin vetovoima näytä laantumisen merkkejä.
– Lenan Polle-sarjan tuotteet ja piirrokset ovat värikkäitä ja yksityiskohtaisen hurmaavia. Niiden värimaailma, tunnelma ja ilmeikkäät yksityiskohdat viehättävät ja ihastuttavat ikään katsomatta. Pollen seikkailuihin voi samaistua, ja sen luonne on vailla vertaansa, kertoo Martinex Oy:n toimitusjohtaja Riia Sandström.
Juhlavuoden kunniaksi Martinex on julkaissut keraamisen juhlamukin, joka on pakattu Polle-kuosiseen peltipurkkiin. Martinexin valikoimiin kuuluu Polle-tuotteita aina jouluaiheisista lautasista ja mukeista peltisiin kahvipurkkeihin.
Polle inspiroi lukijoita ja tekijöitä
Lena Furberg on suunnitellut myös tyyliteltyjä hevoskuvia, joiden elävän näköiset ja kauniit hevoset näyttävät liikehtivän sulokkaasti. Lenan kynänjälki on kaunista ja tarkkaa, ja hänen kynästään on syntynyt lisäksi Tuuvan Talli -sarja.
Lena Furberg kuvaa hevosia ja hevosten elinympäristöjä monipuolisesti herkällä piirrosjäljellä ja vahvoin tarinoin. Hän kertoo hauskoja, herkkiä ja jännittäviä tarinoita, joissa mukana on myös ihmisiä ja muita eläimiä, mutta pääosassa ovat erikokoiset, -näköiset ja -rotuiset hevoset.
Furbergin sarjakuvat ovat suosittuja monessa maassa, ja Pollea on kutsuttu Hevoshullu-lehden tunnetuimmaksi ja rakastetuimmaksi hahmoksi. Suomessa muun muassa sarjakuvataiteilija ja hevosharrastaja Milla Paloniemi, joka tunnetaan parhaiten Kiroileva siili -sarjakuvastaan, on julistautunut Furbergin töiden suureksi faniksi.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Berit Virtanen-Thewlis, markkinointi ja viestintä, Martinex Oy, puh. 040 5114460 berit.virtanen@martinex.fi
Kuvat:
https://www.dropbox.com/sh/p86y5pr0b6c5aob/AACZWSz03TxmSXCpy-hZeKg4a?dl=0
(Kuvat Martinex)
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Idea Groupissa työskentelee yli 30 viestinnän, tapahtumien ja markkinoinnin asiantuntijaa. Yritys on perustettu vuonna 2021, kun pitkän linjan toimijat Viestintätoimisto Telegraafi ja tapahtumatoimisto Tapahtumallinen yhdistivät osaamisensa. Toimistomme sijaitsevat Helsingissä ja Turussa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Suomalaisen perheyrityksen käyttöön ottama puupohjainen raaka-aine vähentää muovin käyttöä tuhansia kiloja – Taustalla yksi suurimmista Cailapin tuotekehitysprojekteista11.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Kotimainen Cailap on tuonut markkinoille hiusharjat ja meikkisiveltimet, joiden materiaalista kolmannes on korvattu puupohjaisilla raaka-aineilla. Tuotekehitysprojekti on ollut perheyritykselle yksi historian suurimpia sekä rahallisesti että ajallisesti. Eri alojen asiantuntijoita vaatineen suunnittelun lopputuloksena tuotteiden käyttöominaisuudet ja ulkonäkö paranivat. Hinnat pystyttiin kuitenkin pitämään edullisina.
Edistyksellistä salamasuojausta yksinoikeudella Suomessa: LST Service Oy ja Euthalia solmivat yhteistyösopimuksen23.4.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
LST Service Oy tarjoaa asiakkailleen markkinoiden edistyksellisimpiä ennaltaehkäiseviä salamasuojausratkaisuja, jotka purkavat ilmakehän sähkövaraukset ennen kuin salama ehtii muodostua. Uusi kumppanuus auttaa yhdistämään Euthalian ja LST Servicen teknologisen osaamisen ja tuo suojausratkaisut vaativiin toimintaympäristöihin Suomessa.
Kiitetty Banksy-näyttely saapuu Turkuun: kattava katsaus katutaiteen mestarin uraan23.3.2026 08:11:00 EET | Tiedote
The Mystery of Banksy – A Genius Mind -näyttely nähdään Turussa 17. huhtikuuta alkaen. Kansainvälistä suosiota niittänyt ja nyt ensi kertaa Suomeen saatu näyttely esittelee maailmankuulun Banksyn uraa monipuolisesti. Näyttely avautuu yleisölle 17. huhtikuuta 2026 Turun Telakkarannan vanhassa tehdashallissa ja on avoinna joka päivä 25. lokakuuta asti.
Kansallis-yhtiöt ykköseksi Suomen suurimpien kiinteistönomistajien asiakastyytyväisyysvertailussa15.12.2025 08:11:00 EET | Tiedote
Kiinteistösijoittamiseen ja kehityshankkeisiin erikoistunut Kansallis-yhtiöt sijoittui kokonaistyytyväisyyden vertailussa ensimmäiselle sijalle KTI Kiinteistötiedon vuoden 2025 asiakastyytyväisyystutkimuksessa, jossa kartoitettiin toimitila-asiakkaiden tyytyväisyyttä. Kansallis-yhtiöt sai tutkimuksessa erityisesti kiitosta vuokrasuhteista ja ylläpitopalveluista.
Geo-Master ja Blääni yhdistyvät pohjarakenne- ja rakennesuunnittelun toimistoksi: ”Varsinais-Suomessa riittää kasvun mahdollisuuksia”28.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomeen syntyy uusi, täyden palvelun pohjarakenne- ja rakennesuunnittelun insinööritoimisto, kun kaksi turkulaista pitkän linjan asiantuntijayritystä, Geo-Master Oy ja Blääni Oy, yhdistävät voimansa. Uusi yhtiö tarjoaa entistä laajemman palveluvalikoiman maaperästä vesikatolle asti. Uuden yrityksen nimeksi tulee Blääni Oy, ja se jatkaa kiinteistönomistajien, taloyhtiöiden, rakennuttajien ja urakoitsijoiden palvelemista entistä laajemmalla palveluvalikoimalla. Geo-Master Oy on vuodesta 1984 asti toiminut maaperätutkimuksiin ja geosuunnitteluun sekä mittaustekniikkaan erikoistunut turkulainen insinööritoimisto. Blääni Oy on korjaus- ja rakennesuunnittelun yritys, jonka asiantuntijoilla on yli 20 vuoden kokemus korjauskohteiden rakennesuunnittelusta. Bläänin omistajissa on jo aiemmin ollut Geo-Masterin omistajia. – Olemme tehneet Bläänin avainhenkilöiden kanssa tiivistä yhteistyötä jo pitkään useiden asiakkuuksien parissa ja todenneet, että tavoitteemme, arvomme ja toimintatapam
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


