Robotit ihmisten avuksi – Suomen suurin ruoan verkkokauppa tekee ennätysinvestoinnin automaatioon

Suomen suurimman ruoan verkkokaupan palvelun varmuus ja nopeus vaativat tuekseen tulevaisuudessa automaatiota ja robotiikkateknologiaa.
– Ruoan verkkokaupan suosio kasvaa lähivuosina erityisesti suurimmissa kaupungeissa ja niitä ympäröivillä alueilla. Myymäläkeräilyn tueksi tarvitaan tulevaisuudessa automatiikkaa, jolla voimme tarjota asiakasomistajille yhä parempaa palvelua. Automaatioavusteiset keräilykeskukset tuovat tehoa ruoan verkkokaupan keräilyyn ja parantavat asiakaskokemusta entisestään, kertoo HOK-Elannon ruoan verkkokaupan kehitysjohtaja Jukka Ranua.
Pääkaupunkiseudulla ja sen kehyskunnissa toimiva HOK-Elanto avaa keräilykeskuksen Vantaalle Helsinki-Vantaan lentoaseman läheisyyteen vuonna 2024. Pirkanmaan Osuuskauppa avaa keräilykeskuksen Pirkanmaalle. Tavoitteena on ottaa se käyttöön vuoden 2024 aikana.
– Kehitämme verkkokauppaa pitkäjänteisesti ja uskomme sen kasvuun. Nyt otamme ensimmäiset mutta suuret askeleet automaation saralla, Ranua kuvaa.
S-ryhmän ruoan verkkokaupan myynti kasvaa edelleen ennätysvuoden 2020 jälkeen. Vuonna 2021 myynti kasvoi 55 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, ja neljäsosa koko ryhmän päivittäistavarakaupan kasvusta tuli ruoan verkkokaupasta. Kuluvan vuoden aikana myynti on kasvanut lähes 10 prosentin vauhdilla.
Automaatio luo uutta työtä
S-ryhmässä toteutetaan kahta erilaista ratkaisua ruoan verkkokaupan automaatiokeräilyssä. HOK-Elannon toteutuksessa käyttöön otetaan oma itsenäinen keräilykeskus, jossa robotit tuovat keräilyyn tehoa ja nopeutta.
– Pirkanmaalla keskusta suunnitellaan ison Prisman yhteyteen. Siellä robotit keräisivät tilauksissa olevat perusvalikoiman tuotteet varastosta ja tilausta täydennettäisiin tarvittaessa myymälän puolelta, Pirkanmaan Osuuskaupan toimialajohtaja Ville Jylhä kertoo.
Keräilykeskukset eivät korvaa myymälöissä tehtävää keräilyä, eikä keskuksessa tehtävä keräily toimi ilman ihmiskäsiä. Uusien keskusten myötä osuuskauppoihin avautuukin uusia työtehtäviä, ja yhteensä keskukset työllistävät jatkossa noin 200 henkilöä.
Robotit vasta alkua?
Keräilykeskusten toimittaja on sveitsiläinen automaatioteknologiayritys Swisslog ja robotiikkateknologian toimittajaksi on valittu norjalainen Autostore. Molemmat yritykset ovat merkittäviä edelläkävijöitä alallaan.
– Meillä on kumppaniemme kautta ovet auki automaation mahdollisuuksiin ja parhaisiin ratkaisuihin nyt ja tulevaisuudessa. Ala kehittyy uskomatonta vauhtia ja näin me pystymme tulevina vuosinakin viemään verkkokauppamaailmaa Suomessa eteenpäin ja tarjoamaan entistä parempaa ja nopeampaa palvelua helpottamaan asiakkaidemme arkea, S-ryhmän vähittäiskaupan CDO Jarkko Kyttänen kertoo.
S-ryhmän ruoan verkkokauppa – s-kaupat.fi:
- Ruoan verkkokaupan palveluja tarjoaa jo yli 250 marketkaupan toimipaikkaa. Koronapandemian alussa toimipaikkoja oli mukana 31.
- Vuonna 2021 myynti kasvoi 55 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Kasvua oli yli 460 prosenttia vuoteen 2019 verrattuna. Kuluvan vuoden aikana myynti on kasvanut lähes 10 prosentin vauhdilla.
- Noin 40 000 tilausta viikossa, yli 2 miljoonaa tilausta vuodessa
- Keskiostos noin 120 euroa
- 148 000 eri asiakasomistajaa asiakkaana
- 58 prosenttia asiakkaista valitsee noudon, 42 prosenttia kotiinkuljeksen.
Linkit osuuskauppojen tiedotteisiin:
Yhteyshenkilöt
HOK-Elanto, ruoan verkkokaupan kehitysjohtaja Jukka Ranua, puh. 010 766 0264, jukka.ranua@sok.fi
Pirkanmaan Osuuskaupan toimialajohtaja Ville Jylhä, puh. 010 767 0079, ville.jylha@sok.fi
S-ryhmän vähittäiskaupan CDO Jarkko Kyttänen, p. 010 76 81047 jarkko.kyttanen@sok.fi
Kuvat








Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Nopeus on suurin riski – ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä7.8.2025 12:10:00 EEST | Tiedote
Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut elokuussa alkavat, katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät koulujen ja myymälöiden lähistölle ympäri Suomea muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.
Huulet ovat palanneet tärkeäksi osaksi suomalaisten meikkirutiinia – Nämä tuotteet nousseet uusiksi myyntihiteiksi23.7.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
29. heinäkuuta vietetään jälleen vuosittaista kansainvälistä huulipunapäivää. Huulipunat ja -kiillot ovatkin parhaillaan yhä useamman suomalaisen huulilla, sillä erilaisia huulituotteita ostetaan nyt selvästi edeltäviä vuosia enemmän. Sokoksen ja Emotionin myyntidatasta käy ilmi, että huulipunien myynti on kasvanut peräti 50 prosenttia koronavuosiin verrattuna.
Ilmanpuhdistimien myynti tuplaantui eikä pöytätuuletin enää kelpaa kaikille – Prisman myyntidata kertoo, mitä koteihin kesällä halutaan15.7.2025 09:14:18 EEST | Tiedote
Suomalaiset panostavat selvästi aiempaa enemmän kotinsa ilmanlaatuun ja viilennykseen kesäisin, kertoo Prisman tuore myyntidata. Datan mukaan ilmanpuhdistimien kysyntä on alkukesällä lähes tuplaantunut ja viilenninkaupoille suomalaiset suuntavat heti ensimmäisinä hellepäivinä. Monille viilennyslaitetta valitessa on nyt erityisen tärkeää, että laitetta voi hallita etänä. Viilentimien lisäksi tapoja torjua hellettä on monia.
S-ryhmän myynti kasvoi tammi–kesäkuussa hieman edellisvuodesta11.7.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–kesäkuussa 2025 oli 7 005,2 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi 0,6 prosenttia edellisvuodesta. Kehityksen veturi oli marketkauppa, jonka myyntivire jatkui vahvana.
Suomalaiset innostuivat leipomaan ja sisustamaan – S-ryhmän data kertoo, miten viileästä alkukesästä on nautittu2.7.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä ei ole vielä suuremmin hellepäiviä nähty, mikä on saanut suomalaiset nauttimaan kesästä tänä vuonna hieman eri tavoilla ja mauilla. S-ryhmän myyntidata kertoo suomalaisten innostuneen muun muassa leivonnasta sekä sisustamisesta. Kelien viileydestä huolimatta moni on päätynyt tekemään ostoksia pakastealtaalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme