Apteekkien joditablettivarastot normalisoitumassa
24.10.2022 06:00:00 EEST | Suomen Apteekkariliitto | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriö päivitti ohjeen lääkejodin käytöstä säteilyvaaratilanteessa pari viikkoa sitten. Merkittävin muutos on, että joditabletteja ei enää suositella yli 40-vuotiaille.
Suosituksen uutisointi mediassa aiheutti kuitenkin äkillisen ostoryntäyksen apteekkeihin ja tyhjensi tilapäisesti apteekkien joditablettivarastot. Akuuttia kiirettä joditablettien hankkimiseen ei edelleenkään ole.
– Jos joditabletteja ei löydy kotoa tai ne ovat vanhentuneet, kodin lääkekaapin voi täydentää seuraavalla apteekkikäynnillä. Joditabletteja kannattaa hankkia vain, jos taloudessa asuu alle 40-vuotiaita tai raskaana olevia henkilöitä, ohjeistaa farmaseuttinen johtaja Charlotta Sandler Apteekkariliitosta ja muistuttaa, että vanhentuneet joditabletit pitää palauttaa apteekkiin muusta lääkejätteestä erillisenä jodin poikkeavan käsittelyprosessin takia.
Yhdestä 10 tabletin pakkauksesta riittää kerta-annos usealle ihmiselle, joten joditabletteja ei ole tarpeen varastoida tarvetta enempää.
Säteilyvaaratilanteessa ensisijaista on sisätiloihin suojautuminen
Ydinvoimalaonnettomuuden aikana ympäristöön voi levitä radioaktiivista jodia, joka kertyy kilpirauhaseen ja suurina annoksina lisää kilpirauhassyövän riskiä.
Tehokkain keino välttää säteilyä on suojautuminen sisätiloihin. Lääkejodia sisältävien tablettien ottaminen on toissijainen keino, eikä niitä pidä koskaan käyttää muuta kuin viranomaisen kehotuksesta.
– Joditabletit eivät suojaa yleisesti säteilyltä. Ne suojaavat vain kilpirauhasta ja vain radioaktiiviselta jodilta, Charlotta Sandler tähdentää.
Säteilyvaaratilanteessa suurin riski on sikiöillä, pienillä lapsilla ja kasvuiässä olevilla. Aikuisille säteilystä ei ole samanlaista riskiä, minkä vuoksi yli 40-vuotiaille ei enää suositella joditabletteja.
Suomessa ei ole myynnissä eikä saatavilla alle 3-vuotiaille soveltuvaa jodivalmistetta. Julkinen terveydenhuolto hankkii pienimpien lasten valmisteet, ja parhaillaan selvitetään, mikä olisi niille paras jakelutapa.
Apteekkariliiton Lääkehaku-palvelusta voi tarkistaa joditablettien (Jodix) saatavuuden apteekeittain. Palvelu löytyy osoitteesta Apteekki.fi.
Lisätietoja: farmaseuttinen johtaja Charlotta Sandler, Suomen Apteekkariliitto, charlotta.sandler@apteekkariliitto.fi, p. 050 543 0411
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen ApteekkariliittoElimäenkatu 5
00510 HELSINKI
010 6801 400, info@apteekkariliitto.fihttp://www.apteekkariliitto.fi
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on vuonna 1897 perustettu yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Selvitys: Apteekkijärjestelmää voidaan uudistaa ilman suuria rakenneremontteja16.9.2026 06:27:16 EEST | Tiedote
Varatuomari Antti Neimalan selvitys ehdottaa useita keinoja kehittää suomalaista apteekkijärjestelmää. Selvityksen mukaan apteekkitoimintaan voidaan lisätä dynaamisuutta ja kilpailua ilman, että järjestelmän terveyspoliittinen perusta vaarantuu.
Apteekkariliitto: Hallituksen esityksen yhteisvaikutukset voivat heikentää lähiapteekkiverkostoa11.9.2026 11:04:03 EEST | Tiedote
Esitys sisältää muun muassa useita muutoksia, jotka voivat siirtää lääkkeiden myyntiä verkkoon, keskittää apteekkimarkkinaa ja heikentää lähiapteekkiverkoston toimintaedellytyksiä. Vaikka esityksen yksittäiset ehdotukset voivat vaikuttaa perustelluilta, niiden yhteisvaikutus voi johtaa lääkehuollon kannalta epätoivottuun kehitykseen.
Tutkimus: Apteekki on jo 64 prosentille suomalaisista lähin terveyspalvelu – osuus kasvanut kuudessa vuodessa8.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreen kansalaiskyselyn mukaan suomalaiset ovat tyytyväisiä apteekkipalveluihin ja haluavat apteekeilta myös uusia lääkehoitoa tukevia palveluja. Apteekit ovat suomalaisille edelleen tärkein lääketiedon lähde.
Kysely: Apteekeista ohjataan päivittäin asiakkaita lääkärille – moni pieni vaiva voitaisiin hoitaa jo apteekissa22.7.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Apteekkariliitto katsoo, että monia lieviä terveysvaivoja voitaisiin hoitaa nykyistä sujuvammin hyödyntämällä apteekkien farmaseuttista osaamista.
Selvitys: Terveydenhuollon kuormitusta voisi keventää apteekkien avulla7.5.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Tuore selvitys ehdottaa apteekeille laajempaa roolia terveyspalveluissa – voisi vapauttaa lääkärien aikaa ja nopeuttaa hoitoon pääsyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme