Kävely- ja pyöräilyväylien talvikunnossapitoa tarkkaillaan tehostetusti pyöräilyn pääreiteillä

Tehostettu laadunvalvonta koskee pääreittejä, joita ELY-keskuksen vastuulla on reilut 50 km. Nämä laatukäytäviksi kutsutut reitit kulkevat Jyväskylän keskustasta Tikkakoskelle, Leppävedelle, Kanavuoreen ja Kinkomaalle. Jyväskylän kaupunkialueella on sekä ELY-keskuksen että Jyväskylän kaupungin ylläpitämiä kävely- ja pyöräväyliä. Yhteistyön tavoitteena on, että laatu pysyy mahdollisimman yhdenmukaisena koko reitillä myös maantie- ja katurajan yli riippumatta siitä, hoitaako osuutta ELY-keskus vai kaupunki. Lisäksi tehostetun laadunvalvonnan tarkoituksena on varmistaa ja seurata, että toteutunut laatu vastaa laatuvaatimuksiin ja poikkeamiin reagoidaan.
Laatua tarkkaillaan ELY-keskuksen väylillä pyörän selästä
Talvikunnossapidon toteuttavat urakoitsijat hyppäävät kirjaimellisesti pyörän selkään ja testaavat talvipyöräilyn olosuhteita ELY-keskuksen ylläpitämillä väylillä pyöräilyn pääreiteillä. Tavoitteena on kannustaa ihmisiä pyörällä liikkumiseen talvellakin.
ELY-keskuksen urakoitsijana toimiva Terranor Oy tulee toteuttamaan loka-huhtikuun aikana yhteensä 15 laadunvalvontakierrosta polkupyörällä. Talven mittaan pyörällä suoritettavia laatukierroksia tehdään muun muassa kelien vaihtumistilanteissa, jolloin tarkastellaan esimerkiksi liukkautta, lumen määrää väylällä sekä polanteita. Yksittäisen tällaisen laadunvalvontakierroksen tulee kattaa vähintään 50 % laatukäytäväverkosta. Päälle tehdään vielä autolla suoritettavaa normaalia laadunvalvontaa.
– Jokainen Terranorin laadunvalvontakierros raportoidaan erikseen tilaajalle eli ELY-keskukselle. Tarkastuskierroksella tulee ottaa laatumittausten lisäksi kattavasti kuvia laadun toteamiseksi. Laatumittaukset ja valokuvat esitetään lisäksi tienkäyttäjille urakan some-kanavalla ja eiköhän niitä nähdä myös meidän sosiaalisen median kanavissa. Tavoitteena on vuoropuhelu väylän käyttäjien ja kunnossapitäjien välillä, mainitsee maanteiden hoidon projektipäällikkö Timo Hyvönen ELY-keskuksesta.
Tehostettua valvontaa tullaan jatkamaan myös talvikauden jälkeen, joskin harvemmalla syklillä. Keväällä se kohdistuu muun muassa hiekanpoiston ajoittamiseen ja laatuun.
Suoraa palautetta valtion maanteiden kunnosta ja hoidosta voi antaa osoitteessa www.palautevayla.fi. Näin annetut palautteet menevät viipymättä niin urakoitsijan kuin ELY-keskuksen tietoon.
Talvipyöräilykausi on polkaistu käyntiin tällä viikolla
Pyöräliiton koordinoimaa Pyöräilytalvi kampanjaa vietetään 14.–18.11. Pyöräilytalvi on vuosittain marraskuussa järjestettävä valtakunnallinen liikkumisen ohjauksen kampanja, jonka tarkoituksena on tuoda pyöräliikenne esiin myös vuoden pimeimpään aikaan. Kampanjan aikana Jyväskylän Pyöräilyseura JYPS ry järjestää viisi talvipyöräilyteemaista katutapahtumaa. Tapahtumat sisältyvät JYPSin Pyörällä pääsee -hankkeeseen, joka on saanut Liikenne- ja viestintävirasto Traficomilta liikkumisen ohjauksen valtionavustusta. Tapahtumia sponsoroivat Jyväskylän kaupunki, Pyöräliitto ja Jyväskylän yliopisto.
Tapahtumien lisätiedot: https://www.jyps.fi/c99-keskustelu-ja-tiedotus/c20-tiedotteet/pyorailytalvi-2022
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ELY-keskuksen osalta:
Maanteiden hoidon projektipäällikkö
Timo Hyvönen
p. 0295 024 682
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Perusteellisemmat korjaustyöt käynnistyvät alkukesästä Haapamäen sortumakohdalla valtatiellä 232.5.2025 09:30:37 EEST | Tiedote
Syksyllä 2024 valtatiellä 23, Keuruun kaupungin alueella Haapamäellä Katajamäen ylikulkusillan läntisellä penkereellä, tapahtui tienpenkereen sortuma päällystystöiden yhteydessä. Perusteellisemmat työt kohdan korjaamiseksi aloitetaan touko-kesäkuun vaihteessa.
Alueelliset kehitysnäkymät Keski-Suomessa keväällä 202529.4.2025 09:21:01 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa elinkeinoelämän lähiajan näkymät ovat maltilliset. Taustalla on epävarma kysyntään ja investointeihin heijasteleva geopoliittinen tilanne sekä kasvava työttömyys. Nämä näkyvät myös kuluttajien luottamuksessa, minkä odotetaan kuitenkin vahvistuvan vähitellen inflaation tasaantumisen, korkojen laskun ja reaalipalkkojen hienoisen nousun myötä. Osalla Keski-Suomen yrityksistä, erityisesti vientiyrityksillä, on valoa näkyvissä, mistä kertoo mm. tilauskirjojen täyttyminen. Vientimarkkinoiden löytymiseen olisikin hyvä panostaa, jotta muuttuviin suhdanteisiin saataisiin vakautta.
Päällystystyöt alkavat Keski-Suomessa28.4.2025 14:17:44 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskuksen kunnossapitämien maanteiden päällystystyöt ovat alkamassa ensimmäisten kohteiden osalta toukokuun alkupuolella. Kevään aikana on kilpailutettu neljä päällystysurakkaa. Päällystysurakoiden lisäksi kilpailutettiin monivuotinen päällysteiden paikkausurakka, jossa toteutetaan pieniä päällystyskohteita sekä eri paikkausmenetelmiä.
Työttömyys maaliskuussa 13,7 prosenttia24.4.2025 08:01:04 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli maaliskuun lopussa yhteensä 17 382 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 168 (7,2 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli maaliskuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 435, mikä on 224 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 920, mikä on 250 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Puuta ei saa varastoida liian lähelle yleisiä maanteitä22.4.2025 12:40:03 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus muistuttaa, ettei kuljetusta odottavaa puutavaraa saa varastoida niin lähelle maantietä, että se aiheuttaa vaaraa liikenteelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme