Uupumusepidemian torjunta johtamista ja organisaatiokulttuuria parantamalla!
24.11.2022 09:40:00 EET | Basam Books | Tiedote

“Toimin kuin robotti, suoritin entistä enemmän. Ihmiset ympärillä tykkäsivät siitä ja kannustivat reaktioillaan jatkamaan toimintaani. Sitä jatkui jonkin aikaa, kunnes siihen tuli stoppi. Olin uupunut.”
Uupumusta, burnouteja, työuupumusta – vaiva vilahtelee kepeästi monissa keskusteluissa. Toinen porukka näkee uupumuksen ihmisen heikkoutena, ehkä jopa kyvyttömyytenä hallita työtään. Toisaalla uupumus nähdään organisaation epäonnistumisena. Uupumuksesta puhuvat lähinnä itse uupumuksen kokeneet, eikä objektiivista näkemystä ole liiemmin tarjolla.
Uupumus on todellinen uhka suomalaiselle yhteiskunnalle. Juurisyitä ei ole pystytty tunnistamaan, eikä niihin ole pystytty reagoimaan riittävällä napakkuudella. Jopa 87% nuorista on kokenut burnoutin tai ollut lähellä sitä (YPAI-tutkimus).
Lari Karjula oppi lääkärinä, miten tunnistaa uupumuksen, työuupumuksen ja masennuksen. Vaikka ymmärtäisi uupumiseen liittyvän diagnostiikan, voi olla vaikea käsittää, mitä uupunut ihminen käy läpi. Millaiselta asiat, ihmiset ja toiminta oikeasti näyttävät uupuneen silmin? Millaisilla toimenpiteillä uupumukset torjutaan?
”Näin toistuvasti johtajia, myös henkilöstöjohtajia, joilla ei tuntunut olevan ymmärrystä uupumuksen todellisesta luonteesta. Samaan aikaan uupumusepidemia vaikutti tavoittavan yhä useamman organisaation.” Karjula kertoo kirjoittamiseen motivoineista tekijöistä.
Kirjassaan Ymmärrä uupunutta, johda uuvuttamatta Karjula ehdottaa ratkaisuja uupumisen välttämiseksi sekä keinoja siihen, millaisella johtamisella ja organisaatiokulttuurilla uupumuksia voidaan välttää. Kirja on oppimatka ihmismieleen, ja kirjassa tarjotaan käytännönläheisiä näkökulmia, miten ihmismieli huomioidaan johtamisessa ja organisaatiokulttuurissa.
”Avaan kirjassa monipuolisesti uupumukseen johtavia tekijöitä niin yksilötasolla kuin organisaatiotasollakin. Useat tapausesimerkit pitävät asiat lähellä monille tuttua arkea. Uupumus on vaikeasti ymmärrettävä, monimutkainen asia, johon tarvitaan yleisesti parempaa ymmärrystä. Uupumusta ei ehkäistä terveydenhuollon toimenpiteillä vaan yhteiskuntaa kehittämällä ja siinä ratkaisevassa asemassa ovat organisaatiot, työyhteisöt ja johtajat. Siihen tämä kirja tarjoaa avaimia.” Karjula tiivistää kirjan viestiä.
Kirja on suunnattu erityisesti johtajille, esihenkilöille ja kaikille niille, jotka haluavat rakentaa ympärilleen yhä parempia tiimejä, joissa ihmiset jaksavat eivätkä uuvu.
Lukijoiden kommentteja:
”Työuupumus ei ole vain yksilön ongelma – se on organisaatioiden, johtamisen ja koko yhteiskuntamme tasoinen ongelma. Tähän aikamme uupumusepidemiaan kirja pureutuu erittäin syväluotaavasti, mutta käytännönläheisellä tavalla.” – Jaakko Sahimaa, organisaatiopsykologi
”Kirja haastaa esihenkilötyötä tekevän pohtimaan omaa johtajuuttaan ja sitä, miten omalla toiminnallaan meistä jokainen voi ehkäistä uupumista. Suosittelen jokaiselle johtamistyötä tekevälle pysähtymistä tämän kirjan äärelle!” – Kristiina Halonen, työkykyjohtaja, Työeläkeyhtiö Ilmarinen
“Kirja avaa uupumusta perusteellisesti ja saa minut toimitusjohtajana pohtimaan niitä keinoja, joilla tästä roolista käsin pystyn tukemaan ihmisten jaksamista. Teos laittaa pohtimaan sekä omia toimintatapoja ihmisten johtajana mutta pysäyttää myös tarkastelemaan itsensä johtamista.”
– Minna Metsälä, toimitusjohtaja, LähiTapiola Pirkanmaa
Kirjailijasta
Lääkäri ja yritysvalmentaja Lari Karjula on kiinnostunut yhteiskunnan ilmiöistä, jotka rakentavat pinnan alla tulevaisuuttamme. Ihmisyyden monimutkaisuus ja uupumusilmiö aktivoi tarttumaan aiheeseen kirjan muodossa. Kirjallaan hän haluaa tuoda esiin hyvinvointiin ja jaksamiseen liittyviä toimenpiteitä, jotka ovat helposti toteutettavissa jokaisessa organisaatiossa.
Kutsumme median edustajat myös kirjan julkistamistilaisuuteen.
Helsingissä (VALO Hotel & Work) 7.12. klo 17-18.30
Oulussa (Hotelli Lasaretti) 12.12. klo 17-18.30
Etänä 15.12. klo 16-17
Helsingin ja Oulun tilaisuudessa on kirjaesittelyn ja kirjailijan puheenvuoron lisäksi paneelikeskustelu sekä vuorovaikutteinen osuus osallistujien kanssa.
Ilmoittautumiset tilaisuuksiin osoitteessa: https://q.surveypal.com/johda-uuvuttamatta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Lari Karjula
p. 050 352 9331
lari@halsa.fi
Arvostelukappaleet:
Frida Wikblad
frida@basambooks.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Uutuuskirja paljastaa Helena Blavatskyn ennustuksen Suomen teosofisesta roolista8.4.2026 08:40:00 EEST | Tiedote
Helena Blavatskyn ennustus Suomen roolista valon lähteenä nousee esiin Tea Holmin uudessa teoksessa, joka tutkii teosofiaa ja Blavatskyn vaikutusta. Kirja käsittelee myös suomalaista teosofiaa Pekka Ervastin kautta.
Rooman kokeneet ylipäälliköt kiristävät otettaan. Onnistuvatko Hannibal ja Hasdrubal yhdistämään voimansa?20.3.2026 14:27:44 EET | Tiedote
Marcellus, ”Rooman miekka”, iskee rajusti Hannibalia vastaan eteläisessä Italiassa, ja Hispaniassa Uuden Karthagon vallannut Scipio haluaa nujertaa Hasdrubalin. Sitten kohtalo puuttuu peliin: sen saavat nähdä niin Marcellus kuin veljensä avuksi Italiaan rientänyt Hasdrubalkin.
Thomas Hardyn "Kaukana maailman melskeestä" ilmestyy ensimmäistä kertaa suomeksi20.2.2026 09:08:00 EET | Tiedote
Itsenäinen nainen, kolme kosijaa ja 1800-luvun Englannin maaseutu – tästä aineksesta syntyy Thomas Hardyn klassikko Kaukana maailman melskeestä (Far from the Madding Crowd, 1874), joka ilmestyy nyt ensimmäistä kertaa suomeksi. Teoksen on suomentanut Antti Immonen, ja mukana ovat myös jälkisanat sekä selitysosio.. Arvostelukappaleet: Anita Salo, anita@basambooks.fi.
Voltairen "Mikromegas" -klassikko kutsuu pohtimaan suvaitsevaisuutta20.2.2026 08:18:00 EET | Tiedote
Uusintapainos Voltairen Mikromegas-teoksesta tarkastelee filosofisin ja humoristisin keinoin älyllisen elämän mahdollisuuksia. Kirja käsittelee tieteen, suvaitsevaisuuden ja itseironian teemoja, ja sen ajankohtaisuus korostuu nykyajassa valistuksen arvojen puolustamisen tarpeessa.
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



