SDP:n Paula Werning: Ylimääräinen lapsilisä joulukuulle ja ulosoton suojaosuuden korotus ensi vuodeksi

Hallitus päätti vuoden 2023 talousarvioesityksen käsittelyn yhteydessä kohdennetuista toimenpiteistä ostovoiman tukemiseksi ja määräaikaisista korotuksista useisiin lapsiperheiden käyttämiin sosiaaliturvan etuuksiin.
Ensi vuoden alusta ulosoton suojaosuuteen tehdään indeksitarkistus kuten kansaneläkkeisiinkin tehtiin. Tämän jälkeen suojaosuuden määrä vastaa takuueläkkeen määrää v. 2023.
-Korotus suojaosuuteen on ensi vuonna 23,20 eurosta päivästä 29,32 euroon päivässä. Tämä tarkoittaa, että 696 euron sijaan suojaosuus tulee olemaan 886,60 euroa kuukaudessa eli lähes 200 euroa enemmän, Werning tarkentaa.
Werning huomauttaa, että yli 110 000 lasta asuu pienituloisissa perheissä. Tilastojen mukaan toimeentuloon liittyviä ongelmia kohtaavat lapsiperheet, joille on ominaista yksinhuoltajuus, matala koulutustaso, työttömyys ja opiskelu. Myös monilapsisten ja ulkomaalaistaustaisten perheiden lapset joutuvat muita yleisemmin kohtaamaan pienituloisuutta, ja sitä kautta taloudellisia ongelmia.
Tavoitteena on tukea erityisesti lapsiperheitä määräaikaisella etuuksien korotuksella poikkeuksellisessa taloustilanteessa, jossa mm. ruoan, energian ja liikkumisen kustannukset kotitalouksille ovat nousseet.
- Pidän tärkeänä, että tuet kohdistetaan ensisijaisesti pienituloisiin, köyhyysriskissä oleviin lapsiperheisiin. Nämä perheet ovat jo muutenkin tiukoilla taloudellisesti ja energiskriisin vuoksi vieläkin enemmän, Werning huomauttaa.
Työttömyysturvan lapsikorotukseen tehdään 20 prosentin korotus, toimeentulotuen alle 18-vuotiaiden lasten perusosaan 10 prosentin korotus, opintorahan huoltajakorotukseen 10 euron korotus ja lapsilisän yksinhuoltajakorotukseen 5 euron korotus kuukaudessa. Korotusten on tarkoitus olla voimassa 1.1.2023 koko vuoden 2023 ajan.
-Lisäksi hallitus päätti myös, että loppuvuonna 2022 maksetaan ylimääräinen kuukausi lapsilisää siten, että se ei vaikuta toimeentulotuen tasoon. Joulukuun 2022 lapsilisä maksetaan lapsilisän saajille kaksinkertaisena ja myös yksinhuoltajakorotus maksetaan korotettuna. Toimeentulotukea myönnettäessä ei otettaisi huomioon joulukuussa 2022 maksettavaa kaksinkertaista lapsilisää siltä osin, kuin sen määrä ylittää tavanomaisen lapsilisän määrän, Werning tarkentaa.
Laki astuu voimaan 1.12.2022 ja on voimassa 31.12.2022 saakka. Joulukuun 2022 lapsilisä maksetaan kuitenkin korotettuna myös silloin, jos lapsilisä myönnetään ja maksetaan takautuen joulukuulta 2022 lain voimassaolon päättymisen jälkeen
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Suhonen: ”Hallitus ajaa ihmisiä toimeentulotuelle, jota se sitten leikkaa”7.8.2025 15:32:59 EEST | Tiedote
Hallitus on reilun kahden vuoden aikana ajanut suomalaiset pienituloiset ennen näkemättömään köyhyyteen ja ahdinkoon. Ahdinko pahenee entisestään, sillä hallitus esittää leikkausta toimeentulotukeen. Samaan aikaan Suomen työttömyys on Euroopan toiseksi huonointa, kansanedustaja Timo Suhonen muistuttaa.
SDP:n Paula Werning: Purran päiväuni romuttaisi toteutuessaan järjestökentän ja syventäisi sote-kriisiä7.8.2025 14:13:33 EEST | Tiedote
”Järjestöihin kohdistuvissa leikkauksissa on kyse poliittisesta valinnasta iskeä suoraan tavallisiin suomalaisiin. Jos Purran esitys menee hallituksessa läpi, katoaa järjestöjen rahoituksesta tällä hallituskaudella yli puolet. Se tarkoittaa kriisipuhelinten hiljenemistä, vertaistukiryhmien loppumista ja sitä, että ihmiset jäävät yksin, SDP:n kansanedustaja Paula Werning sanoo.
SDP:n Haatainen: Kouluvuosi käynnistyy suuren hämmennyksen vallassa – kuinka pitkään pääministeri aikoo sallia yhden puolueen järjettömän kesäteatterin?7.8.2025 11:19:37 EEST | Tiedote
”Valtiovarainministeri Purra on saanut leikkausesityksellään koulumaailman täysin sekaisin heti ensimmäisenä koulupäivänä”, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Haatainen sanoo.
SDP:n Eloranta: Lapset tarvitsevat digirauhaa oppimiseen ja kasvuun - yhtenäinen älylaitekielto tarvitaan koko koulupäiväksi7.8.2025 09:31:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on huolissaan koulunsa aloittavien lasten ja nuorten liiallisesta älylaitteiden käytöstä sekä sen vaikutuksesta oppilaiden oppimiseen ja hyvinvointiin. Elorannan mukaan älylaitteiden kielto tulee laajentaa koskemaan koko koulupäivää. Eloranta kannustaa myös vanhempia pohtimaan entistä tarkemmin kuinka nuori lapsi oikeasti tarvitsee älypuhelinta.
SDP:n Räsänen: ”Koulujen alun kunniaksi Purra kohdistaa sakset koulutukseen”6.8.2025 19:09:54 EEST | Tiedote
- Moni koululaisen vanhempi sai kylmääviä uutisia keskiviikkona, kun valtiovarainministeri Purra esitti useiden satojen miljoonien eurojen leikkausia kuntien valtionosuuksiin. Koska lähes 70 prosenttia kuntien menoista koostuu koulutuksesta, on selvää, että valtiovarainministeri haluaa laittaa kunnat säästämään muun muassa perusopetuksesta. Tämäkö on se viesti, jonka valtiovarainministeri Purra haluaa antaa lukuvuoden aloittaville oppilaille ja heidän vanhemmilleen, SDP:n Joona Räsänen kysyy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme