Reseptilääkkeet halpenevat tänään

Reseptilääkkeiden lääketaksan leikkaus tulee voimaan tänään sunnuntaina, ja se koskee kaikkia reseptilääkkeitä. Hinnanalennus vaihtelee 0,2 prosentista 9 prosenttiin riippuen lääkkeen tukkuhinnasta. Hinta laskee eniten erittäin kalliissa lääkkeissä: esimerkiksi eilen 15 000 euroa maksanut lääke maksaa tänään noin 13 800 euroa. Sata euroa maksanut lääke halpenee 1,43 euroa. Alle 10 euroa maksavat lääkkeet halpenevat noin kaksi prosenttia. Keskimäärin reseptilääkkeiden hinnat laskevat 5,7 prosenttia.
Hintojen lasku hyödyttää sekä lääkkeen ostajaa että lääkekorvauksia maksavaa Kelaa. Ei-korvattavissa lääkkeissä hyöty menee kokonaan lääkkeen ostajalle, kokonaan korvattavissa ja usein kalliissa lääkkeissä Kelalle. Peruskorvattavissa ja alemman erityiskorvausluokan lääkkeissä hyöty jakautuu lääkkeen ostajan ja Kelan kesken.
Raju leikkaus apteekeille
Apteekeilta reseptilääketaksan muutos leikkaa liki 40 miljoonaa euroa. Rajua leikkausta kompensoidaan osittain kalliiden lääkkeiden apteekkiverohuojennuksella.
– Apteekkien talous on suuressa muutoksessa, sillä apteekkien kulut kasvavat nyt nopeasti korkean inflaation takia, eikä hinnannousua voi viedä, toisin kuin muilla toimialoilla, lääkkeiden hintoihin. Lisäksi reseptilääkkeiden kuluttajahinnat ovat jo pitkään olleet laskussa, toimitusjohtaja Merja Hirvonen Apteekkariliitosta muistuttaa.
Tilastokeskuksen mukaan kokonaisinflaatio nousi marraskuussa jo 9,1 prosenttiin, mutta reseptilääkkeiden kuluttajahinnat laskivat vuoden takaiseen verrattuna 2,8 prosenttia. Samana aikana elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat kallistuivat peräti 16 prosenttia.
Apteekki ei voi itse vaikuttaa reseptilääkkeen hintaan
Lääkkeissä tukkuhinnan eli apteekin ostohinnan päättää lääkeyritys, ja se on kaikille apteekeille sama. Reseptilääkkeet on myytävä valtioneuvoston lääketaksan mukaisella hinnalla, eli niiden hinnat ovat kaikissa apteekeissa ja verkkoapteekeissa samat. Tavanomaisissa itsehoitolääkkeissä apteekit voivat antaa alennusta lääketaksan mukaisesta hinnasta tinkimällä omasta katteestaan.
– Lääkkeiden hintasääntely toimii kuluttajan eduksi, ja nyt korkean inflaation aikana erityisen tehokkaasti, Hirvonen toteaa.
Lisätietoja: viestintäjohtaja Erkki Kostiainen, p. 050 566 8188, erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen ApteekkariliittoElimäenkatu 5
00510 HELSINKI
010 6801 400, info@apteekkariliitto.fihttp://www.apteekkariliitto.fi
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on vuonna 1897 perustettu yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Apteekkien rokotuspalvelut yleistyvät – jo lähes 130 apteekkia rokottaa20.11.2025 05:00:00 EET | Tiedote
Apteekkirokotuksia saa jo jokaiselta hyvinvointialueelta. Eniten rokottavia apteekkeja on tällä hetkellä Pohjois-Pohjanmaalla.
Perustuslakivaliokunta edellyttää merkittäviä muutoksia apteekkitalousuudistukseen – Apteekkariliitto: Muutokset tehtävä alaa kuullen19.11.2025 10:06:48 EET | Tiedote
Ehdotetut lääketaksan leikkaukset yhdessä apteekkiveron kanssa johtaisivat monissa apteekeissa toiminnan kannattamattomuuteen. “Kun apteekkien talous horjuu, vaarassa on koko lääke- ja terveydenhuollon toimivuus”, muistuttaa Apteekkariliiton toimitusjohtaja Merja Hirvonen.
Apteekkareiden tulot voivat näyttää suurilta - todellisuudessa yhä useamman apteekkarin talous on tiukilla11.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Joka kymmenes apteekkari nosti viime vuonna apteekistaan yksityisottoina alle 20 000 euroa. Neljänneksellä apteekkareista yksityisotot jäivät alle 40 000 euroon, ilmenee tuoreesta kyselystä.
Vuoden opetusapteekkina palkittiin tamperelainen Ensimmäinen apteekki7.11.2025 17:00:00 EET | Tiedote
Farmasian opiskelijoilta loistavaa palautetta saanut apteekki palkittiin Farmasian Päivillä Helsingissä perjantaina.
Raportti: Kauppojen myyntiin laajentuvat itsehoitolääkkeet voivat aiheuttaa ongelmia7.11.2025 08:18:36 EET | Tiedote
Suomalaiset apteekit tekevät joka kuukausi noin tuhat HaiPro-ilmoitusta lääkehoidon vaaratapahtumista. Neljältä vuodelta kerätty aineisto osoittaa, että myös kauppojen myyntiin laajentuvat “vaarattomat” itsehoitolääkkeet aiheuttavat käyttäjille ongelmia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme