Kokoomuksen Mia Laiho: Turvallisuusalan väärinkäytöksiin ja valvontaan puututtava

(Linkki kirjalliseen kysymykseen KK 660/2022 vp)
Poliisi on kertonut pääkaupunkiseudulla pääradan varressa tapahtuneista eriasteisista pahoinpitelyistä liittyen järjestyksenvalvojien toimintaan ja voimankäyttöön. Itä-Uudenmaan poliisi epäilee, että järjestyksenvalvojat ovat syyllistyneet tähän mennessä yhteensä jo 24 pahoinpitelyyn.
”Ilmi nousseet tapaukset ovat järkyttäviä ja vaikuttavat olevan vain jäävuoren huippu. Miten väkivalta ja aseman väärinkäytökset ovat voineet jatkua näin pitkään ja niihin ei ole puututtu?”, kysyy edustaja Laiho.
Helsingin sanomien selvityksen perusteella ainakin viidellä Helsingin seudun juna-asemia valvoneella turvallisuusyrityksen palkkalistoilla olleella vartijalla on lainvoimainen väkivaltarikostuomio.
”Kyllähän tässä herää kysymys millä perustein väkivaltarikostuomion saanut henkilö voi jatkaa järjestyksenvalvojan tai vartijan tehtävissä. Vartijan tai järjestyksenvalvojan tehtävässä käytetään merkittävää valtaa, ja siinä tehtävässä ei voi sallia minkäänlaisia ylilyöntejä”, toteaa Laiho.
Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista, Finlex 2015 määrää turvallisuusalan koulutuksesta, vaatimuksista, valvonnasta ja muusta alaan liittyvästä lainsäädännöstä. Lain mukaan vartioimistehtävät on suoritettava aiheuttamatta suurempaa vahinkoa tai haittaa kuin on välttämätöntä tehtävien suorittamiseksi. Kenenkään oikeuksiin ei saa puuttua enempää kuin tehtävien suorittamiseksi on välttämätöntä.
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan järjestyksenvalvojat ovat kohdistaneet valvottaviin liiallista väkivaltaa ja nöyryyttämistä ja kyse ei ole ollut vain yksittäisistä tapauksista.
”Oleellista on, että alalle valikoituvat vain siihen soveltuvat henkilöt. Miten soveltuvuutta alalle käytännössä arvioidaan ja jos koulutuksen aikana huomataan koulutettavassa aggressiivistyyppistä käytöstä tai asenneongelmaa, puututaanko niihin? Ja mikä on koulutuksen taso? Tämä kokonaisuus pitää läpivalaista alkaen koulutuksesta alan valvontaan”, vaatii Laiho.
”Poliisitutkinta yksin ei riitä väärinkäytösten kitkemiseksi. Mielestäni on välttämättömänä perustaa selvitysryhmä arvioimaan turvallisuusalan koulutuksen ja alan yritysten valvonnan riittävyyttä ja korjaustarpeita. Vain siten alalla ammattimaisesti ja hyvin työtään tekevät työntekijät ja yritykset voivat jatkaa työtään ja kansalaisten luottamus alaa kohtaan voi palautua ”, päättää Laiho.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja (Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valtola: Hallitus kitkee raskaus- ja perhevapaasyrjintää työelämästä18.12.2025 11:50:57 EET | Tiedote
Hallitus esittää muutoksia tasa-arvolakiin puuttuakseen nykyistä tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään työelämässä. Esityksellä vahvistetaan työntekijöiden oikeusturvaa, lisätään työnantajien läpinäkyvyysvelvoitteita ja päivitetään lainsäädäntö vastaamaan muuttuneita työelämän käytäntöjä.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Sosiaaliturvan väärinkäyttö heikentää hyvinvointiyhteiskunnan rahoituspohjaa18.12.2025 08:28:10 EET | Tiedote
Hallituksen esitys sosiaaliturvan väärinkäytöksiin puuttumiseksi lähti tänään lausuntokierrokselle. Kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen mukaan väärinkäytökset vievät resursseja sekä veronmaksajilta että niiltä, jotka tarvitsevat tukea aidosti.
Kokoomuksen Sirén: Luonnonarvomarkkinat tuovat lisäresursseja luontotekoihin17.12.2025 16:20:53 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että lausunnoille lähtenyt hallituksen esitys luonnonsuojelulain muuttamisesta on tärkeä askel luontokadon pysäyttämiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Julkista taloutta tasapainotettava mieluimmin menoja sopeuttamalla kuin veronkorotuksilla16.12.2025 19:14:46 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Sirén korostaa, että myös jatkossa julkisen talouden sopeuttamisurakkaa on vietävä määrätietoisesti eteenpäin ennen kaikkea menoja sopeuttamalla veronkorotusten sijaan. Tätä linjaa tukevat Etlan tuoreet raportit, joissa kuvataan myös ylivaalikautisen sopeuttamisen merkitystä ja annetaan tunnustusta hallituksen jo tekemille mittaville sopeutuksille.
Kokoomuksen Wallinheimo: Punamullan velkajuhlassa miljardit sulivat palvelujen sijaan korkojen maksuun15.12.2025 18:44:44 EET | Tiedote
Valtionvelan korkomenoihin sulaa ensi vuonna yli kolme miljardia euroa veronmaksajien rahaa. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ehdottaa, että SDP:n ja keskustan puoluejohto laskisi, mitä panostuksia summalla olisi saanut aikaan esimerkiksi sote-palveluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme