Haaga-Helia mukana Matkamessuilla 2023 teemana vastuullinen liiketoiminta

Matkamessut 2023 kokoaa tällä viikolla yhteen yli 850 näytteilleasettajaa 70 eri maasta Messukeskukseen ja nostaa matkailun keskeiset ilmiöt valokeilaan.
Myös Haaga-Helia ammattikorkeakoulu osallistuu tänä vuonna Pohjois-Euroopan suurimpaan matkailualan tapahtumaan.
Haaga-Helia kouluttaa vastuullisen liiketoiminnan ammattilaisia
Haaga-Helian tuore tutkimus osoitti, että hotelli-, ravintola- ja matkailuala kaipaa tällä hetkellä kipeästi juuri vastuullisuusosaamista. Teemasta messuilla keskustelevat Haaga-Helian asiantuntijat Meri Vehkaperä ja Eeva Puhakainen messujen ammattilaispäivänä torstaina 19.1. (klo 10–10.30, Inspiration Stage).
Vehkaperä ja Puhakainen valottavat alustuksessaan Haaga-Helian MODULE-hankkeen tutkimuksen tuloksia. Hankkeessa kartoitettiin alan osaamistarpeita ja luotiin niihin vastaavia koulutuksia.
– Kartoitimme tutkimuksessamme, millaista osaamista matkailualalla kaivataan. Tuloksissa nousi esiin monipuolisen vastuullisuuskoulutuksen tarve. Puheenvuorossamme avaamme hankkeen tuloksia ja kertovat ratkaisuideoita, kertoo Puhakainen.
Messuilla on mukana myös Haaga-Helian matkailualan asiantuntija Jarmo Ritalahti kahdessa kestävään matkailuun liittyvässä tapahtumassa perjantaina 20.1.
Ritalahti toimii messuilla järjestettävän vastuulliskilpailun finaalin tuomaristossa (klo 10.30–12) sekä alustajana Konkretiaa vastuullisuustyöhön -seminaarissa (klo 13.30–14.30). Molemmat tapahtumat järjestetään Matkatieto-lavalla.
Mahdollisuus tutustua Haaga-Helian yrityskoulutuksiin
Vastuullisen matkailun osaajien kouluttaja Haaga-Helia tukee myös yrityksiä ja yhteisöjä toiminnan ja osaamisen uudistamisessa. Haaga-Helian messuosastolla pääsee tutustumaan mm. yrityksille suunnattuihin koulutuksiin.
Esimerkiksi Haaga-Helian Vastuullisen matkailun portaat -koulutus antaa valmiudet toimia vastuullisena matkailuammattilaisena tai -vaikuttajana muuttuvassa maailmassa. Haaga-Helian kautta voi tilata myös erilaisia räätälöityjä yrityskoulutuksia koko henkilöstön tarpeisiin.
Yrityskoulutusten lisäksi Haaga-Helia on myös mukana Visit Finland Akatemia -valmentajaverkostossa, joka tarjoaa valmennuspolun kansainvälisille matkailumarkkinoille, vastuulliseen matkailuun ja digitalisaatioon.
Matkamessut 2023 on suurelle yleisölle avoinna pe–su 20.–22.1.2023 Helsingin Messukeskuksessa. Messujen ammattilaispäivä torstai 19.1. on suunnattu matkailualan ammattilaisille.
Haaga-Helian löydät messuosastolta 7a134. Päivien ohjelmaan voi tutustua Matkamessujen verkkosivujen kautta.
Tervetuloa tutustumaan Haaga-Helian yrityskoulutuksiin ja kuulemaan asiantuntijoitamme Matkamessuille!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari NevalainenViestintäpäällikkö
Puh:040 4887 008ari.nevalainen@haaga-helia.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, hotelli-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Meille on tärkeää, että opiskelijoillamme on heti valmistuttuaan vahvat siteet työelämään. Panostamme toiminnassamme yrittäjyyteen, yhteistyöhön, innovatiivisuuteen ja kansainvälisyyteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Urheilijoiden kaksoisurien edistäminen kiinnostaa korkeakouluja – Haaga-Heliaan huippu-urheilijamyönteisen korkeakoulun laatutunnus21.9.2023 16:00:00 EEST | Tiedote
Kun urheilusta tulee ammatti, päällimmäisenä ei ehkä ole urheilun jälkeisen uran suunnittelu. Nyt Suomeen on rakentumassa huippu-urheilijamyönteisten korkeakoulujen verkosto, joka haluaa edistää urheilijoiden kaksoisuria.
Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailun 2023 finalistit on valittu21.9.2023 09:02:48 EEST | Tiedote
Tänä vuonna Hungry for Finland -kilpailussa on mukana on niin tuoreita konsepteja kuin tunnettuja konkareitakin. Ruokamatkailukilpailun ammattilaissarjaan osallistui 46 tuotetta eri puolilta Suomea.
Elinkeinon huippuammattilaiset kehittämässä restonomikoulutusta8.9.2023 14:05:19 EEST | Tiedote
Restonomikoulutuksen neuvottelukunta kaudelle 2023–2025 on nimetty.
Bambi Dang on Haaga-Helian Vuoden alumni1.9.2023 13:41:29 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu on valinnut Vuoden alumnin vuodesta 2012. Bambi Dang palkitaan lokakuussa järjestettävässä Alumnigaalassa.
AI in Finland: Insights from Prominent Finnish Influencers in a New Interview Series23.8.2023 07:00:00 EEST | Press release
Artificial intelligence stands as a revolutionary force, molding the way we live, work, and lead. The video interview series 'AI in Finland,' crafted by Haaga-Helia University, elucidates the role of AI in the daily lives and professional journeys of eleven Finnish influencers.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme