Kolille kesällä 2023 avautuvan Break Sokos Hotel Koli Kylän huoneet ovat nyt varattavissa. Polar Adventures toteuttaa ohjelmapalveluja ja välinevuokrausta.

Break Sokos Hotel Koli Kylä sopii erityisen hyvin aktiivisille perheille sekä retkeilyhenkisille kaveriporukoille ja ryhmille. Bisnesmatkailuun hotelli tarjoaa oman rentouttavan lisänsä. Kylähotellissa on 130 huonetta, joiden sisustusta leimaa kansallispuiston luonnon, Kolin eri vuodenaikojen ja kylätunnelman hieno vuoropuhelu. Ulkoarkkitehtuuri istuu luontevasti kylän rakennusten punasävyiseen tunnelmaan.
Kylähotellin kattokerroksesta löytyvät yleiset saunat sekä tilaussauna maisematerasseineen ja porealtaineen, alakerrasta ravintola Kannonnokka ja kahvila Puronmutka.
Polar Adventures toteuttaa ohjattuja retkiä ja välinevuokrausta kylähotellin vieraille
Kylähotellin yhteistyökumppanina aloittaa ohjelma- ja välinevuokrauspalveluita tarjoava Polar Adventures. Tuore joensuulais-helsinkiläinen yritys panostaa nimenomaan Kolin matkailualueella tuotettaviin palveluihin. Tiedossa on opastettuja retkiä niin kansallispuiston metsissä ja vaaroilla kuin Pielisen aalloilla sekä monipuolista välinevuokrausta sähköpyöristä retkeilyvälineisiin. Liike sijaitsee kylähotellin tiloissa.
”Meillä on suuret odotukset Kolin suhteen, ja lähdemme innolla yhteistyöhön Sokos Hotellien kanssa. On hienoa, että Kolin matkailua ollaan nyt kehittämässä isosti. Me näemme täällä mahtavia kasvun paikkoja”, kertoo Marjo Ennevaara, yksi Polar Adventuresin omistajista.
Ennevaara kertoo yrityksen panostavan erityisesti lapsiperheille suunnattuihin palveluihin. Myös hotellissa huomioidaan lapsiperheitä monin tavoin. Hotellihuoneiden seinältä avautuu lisävuode, ja seinille kiinnitetyillä puolapuilla pienten vieraiden on hauska kiipeillä. Hotelliaulasta löytyy leikkihuone mökkeineen ja kiipeilyseinineen.
Kansallispuiston vastuullinen toimija
Break Sokos Hotel Koli Kylälle haetaan sekä Sustainable Travel Finland -tunnusta että Green Key -tunnusta osoitukseksi kestävän matkailun eteen tehtävästä työstä. Break Sokos Hotel Koli Kylään tulee oma aurinkovoimala ja lämmön lähteeksi kaukolämpö. Pihasta löytyy runsaasti sähköauton latauspaikkoja. Materiaalivalinnoissa on painotettu paikallisten yritysten tuotteisiin ja rakennusaikainen työvoima on pitkälti paikallista sekin.
Tätä on tiedossa:
- sijainti keskellä Kolin kylää, pihasta 100 m luontoreiteille
- huipulle retkeilyreittiä pitkin 3 km, autolla 5 minuuttia
- neljä kerrosta, 130 huonetta, kaksi ravintolaa, kolme liiketilaa
- kaikissa huoneissa on lisävuode 1-2:lle, myös esteettömiä huoneita
- Polar Adventuresin palvelut
- ullakkosauna sekä tilaussauna porealtaineen ja maisemaparvekkeineen
- 130 auton pysäköintialue, 10 sähkölatauspaikkaa
- oma aurinkovoimala, oma aluelämpökeskus
Edellisen tiedotteen voit lukea tästä linkistä.
Lisätietoja:
Pasi Ripatti, hotellinjohtaja, Break Sokos Hotel Koli Kylä, puh. 050 354 4766, s-posti pasi.ripatti@sok.fi
Marjo Ennevaara, Polar Adventures, s-posti seikkailu@polaradventures.fi
Break Sokos Hotel Koli Kylä on Kolin kylän keskellä, kansallispuiston retkeilyreittien äärellä sijaitseva luonnonläheinen ja rento hotelli. Kylähotelli tarjoaa vierailleen hyvää oloa niin Kolin monimuotoisen luonnon ja aktiviteettien äärellä kuin retkeilypäivän jälkeen hotellilla. Hotellia operoi Pohjois-Karjalan Osuuskauppa. Kylähotelli tuo uutta tarjontaa Ukko-Kolin huipulla toimivan Break Sokos Hotel Kolin rinnalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Ripatti, hotellinjohtaja, Break Sokos Hotel Koli Kylä ja Break Sokos Hotel Koli,
pih. 050 354 4766, s-posti pasi.ripatti@sok.fi
Tanja Holmberg, viestintäkonsultti, Pieni Ideapuoti Oy, puh. 050 327 8923,
tanja@pieni-ideapuoti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Suomalaiset innostuivat leipomaan ja sisustamaan – S-ryhmän data kertoo, miten viileästä alkukesästä on nautittu2.7.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä ei ole vielä suuremmin hellepäiviä nähty, mikä on saanut suomalaiset nauttimaan kesästä tänä vuonna hieman eri tavoilla ja mauilla. S-ryhmän myyntidata kertoo suomalaisten innostuneen muun muassa leivonnasta sekä sisustamisesta. Kelien viileydestä huolimatta moni on päätynyt tekemään ostoksia pakastealtaalle.
Sokos uskoo modernin tavaratalokaupan tulevaisuuteen – panostaa verkkoon ja avaa uuden myymälän Seinäjoelle24.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Sokos-ketju avaa uuden myymälän Seinäjoen Prismakeskukseen. Sokos Seinäjoen avaaminen on luonteva osa Sokoksen monikanavaisen tavaratalokaupan mallia, jossa investoinnit kohdistuvat niin verkkokauppaan kuin kivijalkamyymälöihinkin.
ABC:n data paljastaa: Näissä paikoissa suomalaiset liikkuvat juhannusliikenteessä – löytyykö sinun mökkireittisi varrelta?17.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä juhannus tarkoittaa satojen tuhansien suomalaisten lähtemistä tien päälle kohti mökkejään ja muita juhannuksenviettopaikkoja. Liikennemyymäläketju ABC julkaisee nyt juhannuksen kunniaksi tilastojaan siitä, missä suomalaiset yleisimmin matkoillaan asioivat ja mitkä ovat juhannusliikenteen suosituimmat ABC:t. Lisäksi asiantuntija tarjoaa 5 vinkkiä sähköautolla juhannuksen viettoon lähtijöille.
Grilli ja sauna kuumiksi: S-ryhmän kysely ja myyntidata kertovat juhannuksen kaavan16.6.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän toteuttama tuore asiakaskyselytutkimus sekä myyntidata valottavat, missä suomalaiset viettävät juhannuksen, mitä pöytään katetaan ja mistä perinteestä pidetään kiinni. Datan valossa ostokset noudetaan mökkimatkalla ja ruoan ohella kauppareissulla täydentyvät entistä sujuvammin myös juhannuksen juomahankinnat.
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme