Tesin selvitys pääomasijoittamisen kestävyydestä – Kestävyys on pääomasijoittamisessa peruslähtökohta, jatkossa startupeilta ja kasvurahoituksen hakijoilta vaaditaan enemmän
26.1.2023 08:00:00 EET | Tesi | Tiedote

Tesin selvitys tehtiin nyt ensimmäistä kertaa. Kyselyyn vastasi 33 suomalaista pääomasijoitusrahastojen hallinnointiyhtiötä, mikä kattaa lähes koko markkinan eli noin 90 % toimijoista. Selvityksen tavoitteena oli koota kokonaiskuva ja tarjota pääomasijoittajille vertailutietoa kehitystyön tueksi. Tulokset palvelevat myös kasvuyrityksiä ja startupeja, sillä liiketoiminnan kestävyys vaikuttaa jatkorahoituksen saatavuuteen.
Vastuullisuuden ja kestävyyden huomioiminen on suomalaisten pääomasijoittajien toiminnan peruslähtökohta. Yleisimpiä kestävyystavoitteita ovat kohdeyhtiöiden ESG- ja vaikuttavuusarvioinnit, ja aihealueista henkilöstön hyvinvointi ja monimuotoisuus. Pääomasijoittajista reilu 60 % tekee ESG-arvioinnin kaikista ensisijoituksista ennen sijoituspäätöstä, lähes 90 % ainakin osasta.
Paljon on kuitenkin vielä tehtävää. Pääomasijoittajista vain vajaa viidennes seuraa kestävyyden kehittymistä kaikissa sijoituksissaan omistuksensa aikana, lähes 60 % ainakin osassa. Jatkossa suurin osa pääomasijoittajista tekee systemaattisempaa ja kattavampaa yritysten kestävyyden arviointia. Tämä heijastuu käytännössä sijoituskohteiden valintaan ja toisaalta sijoituskohteena olevien yritysten kestävyystavoitteiden tukemiseen.
”Startup- ja kasvuyhtiöillä on oltava valmiuksia huomioida oman liiketoiminnan kestävyysnäkökulmia selvästi aiempaa laajemmin. Kyse on myös siitä, mitkä yhtiöt saavat jatkossa rahoitusta”, sanoo Tesin toimitusjohtaja Pia Santavirta.
”On luonnollista, että pääomasijoittajilla kestävyyden arviointi on lähtenyt liikkeelle sijoituspäätöksistä. Omistuksen aikaisen kestävyyden arviointi tulee yleistymään ja vaatii myös pääomasijoittajilta lisävalmiuksia. Kestävyyden kehittäminen on arvonluontia parhaimmillaan”, sanoo Tesin rahastosijoitustoiminnasta vastaava Matias Kaila.
Suomalaiset pääomasijoittajat ja kestävyys
- 94 %:lla kestävyys on osa yhtiön strategiaa
- 97 %:lla on kestävyystavoitteita
- 61 % tekee ESG-arvioinnin ennen sijoituspäätöstä kaikista ensisijoituksista, 88 % tekee arviointia ainakin osasta
- 18 % vaatii kaikilta yrityksiltä kestävyysmittarien seurantaa, 58 % tekee seurantaa vähintään osasta
- 73 % aikoo tehdä SFDR Artikla 8 tai 9 mukaista raportointia tulevaisuudessa, luku on nyt 27 %
Katso lisää
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia Santavirta, 040 546 7749, pia.santavirta@tesi.fi
Matias Kaila, 040 720 1324, matias.kaila@tesi.fi
Susanna Aaltonen, 040 593 4221, susanna.aaltonen@tesi.fi, viestintäjohtaja
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tesi haluaa nostaa Suomen uudistavan talouskasvun eturiviin. Kehitämme markkinaa ja toimimme aktiivisesti kasvavien suomalaisyritysten onnistumisen puolesta. Sijoitamme pääomasijoitusrahastoihin ja suoraan kasvuyrityksiin. Meiltä saat pitkäjänteistä apua, markkinatietoa, kärsivällistä rahaa ja osaavaa omistamista. tesi.fi | Twitter | LinkedIn | Uutiskirje
Taustaa Tesistä:
- Vuonna 1995 perustettu pääomasijoitusyhtiö
- Virallinen nimi Suomen Teollisuussijoitus Oy
- Suomen valtion 100 % omistama
- Hallinnoidut pääomat 2,4 miljardia euroa
- 11 miljardia euroa liikevaihtoa ja yli 70 000 työpaikkaa Suomeen kasvuyrityksistä, joissa Tesi on suoraan tai välillisesti rahastojen kautta rahoittajana
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tesi
Suomalaiset pääomasijoitusrahastot tuottavat talouden vastatuulista huolimatta7.5.2026 00:01:39 EEST | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus) tuoreen selvityksen mukaan startupeihin sijoittavien suomalaisten venture capital -rahastojen kokonaistuotot ovat kääntyneet nousuun ensimmäistä kertaa sitten vuosien 2021–2022. Vakiintuneisiin kasvuyrityksiin sijoittavat buyout- ja growth-rahastot pitävät pintansa vaikeassa irtautumismarkkinassa ja jatkavat vahvaa tuottokehitystään.
Finnish private equity and venture capital funds deliver returns despite economic headwinds7.5.2026 00:01:39 EEST | Press release
According to a new survey by Tesi (Finnish Industry Investment), the total returns of Finnish venture capital funds investing in startups have turned upward for the first time since 2021–2022. Buyout and growth funds investing in more established growth companies are holding their ground in a challenging exit market and continue their strong return development.
Tesin vuosi 2025: uuden strategian toteutus käyntiin menestyksekkäästi19.3.2026 11:30:44 EET | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy:n) uuden strategian toteutus lähti vuonna 2025 erittäin onnistuneesti käyntiin. Tesin tulos 178 miljoonaa euroa jatkoi edellisvuoden positiivista kehitystä, mihin vaikutti erityisesti yksittäisten sijoitusten merkittävät arvonnousut. Turbulentista maailmantilanteesta huolimatta vuoden aikana julkistettiin sekä Suomen historian suurin pääomasijoitusrahasto että suurin suomalaisen listaamattoman yrityksen keräämä rahoituskierros. Myös valtion pääomasijoitustoiminnan keskittäminen Tesiin valmistui suunnitellusti ja onnistuneesti.
Tesi’s year 2025: new strategy off to a successful start19.3.2026 11:30:44 EET | Press release
The implementation of Tesi’s (Finnish Industry Investment Ltd) new strategy started successfully in 2025. Tesi reported a strong IFRS result of EUR 178 million, continuing the positive development of the previous year, supported in particular by significant valuation increases in individual investments. Despite global turbulence, the year saw the announcement of both the largest venture capital fund in Finland’s history and the largest funding round ever raised by an unlisted Finnish company. The consolidation of the state’s venture capital activities into Tesi was also completed successfully and as planned.
Tesin yhtiökokous: hallituksen puheenjohtajana jatkaa Andreas Tallberg, uudeksi hallituksen varapuheenjohtajaksi Riku Huttunen ja jäseneksi Anni Tuulos19.3.2026 11:14:22 EET | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) hallituksen puheenjohtajana jatkaa Andreas Tallberg. Uudeksi hallituksen varapuheenjohtajaksi on valittu työ- ja elinkeinoministeriön energiaosaston ylijohtaja Riku Huttunen ja jäseneksi Relexin strategiasta ja kehityksestä vastaava johtaja Anni Tuulos. Tesin hallituksen jäseninä jatkavat Päivi Arminen, Juha Ketola, Olli Kärkkäinen ja Lassi Noponen. Valinnat teki Tesin yhtiökokous 19.3.2026. Yhtiökokous vahvisti konsernin ja emoyhtiön tilinpäätökset ajalta 1.1.–31.12.2025 ja myönsi vastuuvapauden yhtiön hallitukselle ja toimitusjohtaja Pia Santavirralle sekä hyväksyi hallituksen esityksen emoyhtiön tuloksen käyttämisestä. Varsinaiseksi tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena tilintarkastajana KHT Marcus Tötterman. Hallituksen jäsenet Hallituksen kuvat
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


