Puolet espoolaisista kuuluu kirkkoon – monikulttuurisuus näkyy prosenteissa ja toiminnassa
3.2.2023 07:00:00 EET | Espoon seurakuntayhtymä | Tiedote

Olarin seurakunnan alueella kirkkoon kuuluvien osuus laski ensimmäisen kerran alle 50 prosentin. Kirkkoherra Antti Malisen mukaan luku on realistinen kuva todellisuudesta ja yhteiskunnan muutoksesta.
Taustalla on myös isompi kulttuurinen murros, jossa instituutioihin sitoutuminen laskee.
- Kirkon jäsenyys ei ole enää itsestään selvyys. Etenkin nuorille kirkon jäsenyys on valinta, johon pitää olla erityinen syy. Meidän on seurakunnissa löydettävä uusia tapoja tavoittaa ihmisiä ja tulla merkitykselliseksi, Antti Malinen sanoo.
Kirkon jäseneksi liittyi Espoossa viime vuonna 1247 henkilöä, eli noin 70 henkeä enemmän kuin edellisvuonna.
Kasteiden määrä laski hieman edellisvuodesta, kun Espoon seurakunnissa kastettiin 1061 lasta vuonna 2022. Tässä luvussa eivät ole mukana hieman vanhempana tai aikuisena kastetut.
Vuoden 2022 aikana Espoossa kirkosta erosi 3161 ihmistä, mikä on noin 400 ihmistä enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kaikkiaan seurakuntien jäsenmäärä laski 2041 hengellä vuonna 2022 eli noin 14 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
Malisen mukaan haaste ei ole perustyössä, vaan uusien toimintatapojen löytämisessä.
- Hoidamme mielestäni perustoimintamme hyvin. Esimerkiksi kasteperheet ja rippikoululaiset ovat erittäin tyytyväisiä. Kohtaamisia pitäisi kuitenkin tapahtua myös muutoin kuin elämän käännekohdissa ja kriiseissä.
Toinen taustalla vaikuttava syy on Espoon monikulttuuristuminen. Olarilaisista noin neljännes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea tai ruotsia.
- Monikielisessä väestössä on runsaasti kristittyjä. Heille ei kuitenkaan ole välttämättä tapana liittyä kirkkoon. Meillä on toiminnassa mukana ihmisiä, jotka eivät ole jäseniä, mutta liittyminen ei ole heille akuutti kysymys, Antti Malinen kertoo
Olarin seurakunnassa on panostettu monikulttuuriseen toimintaan. Tästä hyvänä esimerkkinä on kauppakeskus Isossa Omenassa toimiva Chapple, joka kokoaa päivittäin monikielisen kävijäjoukon. Myös kirkollisissa toimituksissa käytetään yhä useampia kieliä.
Espoon seurakuntien jäsentiedot 2022
Espoon kuudessa seurakunnassa oli vuoden 2022 lopussa yhteensä 159 215 jäsentä.
Muuttoliike oli jälleen espoolaiseen tapaan vilkasta. Seurakuntiin liittyi muuton kautta 13 647 ihmistä ja seurakunnista muutti 13 427 henkeä.
Kaikista espoolaisista evankelisluterilaisten seurakuntien jäseniä oli vuoden lopussa 52,2 prosenttia. Suomen- ja ruotsinkielisestä väestöstä 67 prosenttia kuuluu Espoossa kirkkoon.
Jäsenprosentti perustuu alustavaan tietoon vuoden vaihteen väkiluvusta Espoossa.
| jäsenmäärä 31.12.2022 (muutos vuoteen 2021) | kirkkoon kuuluu | |
| Esbo svenska församling | 14 120 (-183) | 69,5 % |
| Espoon tuomiokirkkoseurakunta | 43 752 (-896) | 52,9 % |
| Espoonlahden seurakunta | 29 062 (-264) | 53,3 % |
| Leppävaaran seurakunta | 23 941 (-190) | 44,6 % |
| Olarin seurakunta | 26 732 (-11) | 48,5 % |
| Tapiolan seurakunta | 21 608 (-414) | 55,6 % |
| yhteensä | 159 215 (-1958) | 52,2 % |
Suomenkielisissä seurakunnissa kirkkoon kuuluminen on laskettu suhteessa alueen asukkaisiin. Esbo svenska församlingin luku on laskettu suhteessa pohjoismaisia kieliä puhuviin espoolaisiin.
Muokattu 7.2.2023: Korjattu suluissa oleva muutos edelliseen vuoteen luku.
Lisätietoja
Antti Malinen, 041 539 8778, antti.malinen@evl.fi
Olarin seurakunnan kirkkoherra
Yhteyshenkilöt
Urpu SarlinViestintäjohtajaEspoon seurakunnat / Viestintäpalvelut
Puh:+358503581060urpu.sarlin@evl.fiKuvat


Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 159 000 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
The Evangelical Lutheran Church of the Helsinki Metropolitan area Hosts a Rich Programme at Kamppi Chapel in the World Village Festival 16 to 17 May7.5.2026 10:39:41 EEST | Press release
The Evangelical Lutheran Parishes of Espoo, Helsinki and Vantaa will host a diverse programme including a Multilingual Festival Worship Service at the World Village Festival on 16 to 17 May 2026 under the theme Freedom to believe, to hope and to love. This year’s theme of the World Village festival, which focuses on sustainable development, is freedom.
Pääkaupunkiseudun seurakunnat Maailma kylässä -festivaaleilla 16.–17.5.6.5.2026 09:52:39 EEST | Tiedote
Monikielinen messu ja Kampin kappelin laaja ohjelma kutsuvat dialogiin vapaudesta. Espoon, Helsingin ja Vantaan evankelis-luterilaiset seurakunnat rakentavat Maailma kylässä -festivaaleille 16.–17.5. monipuolisen ohjelman otsikolla Vapaus uskoa, toivoa ja rakastaa. Kestävän kehityksen festarien teemana on tänä vuonna vapaus.
Kaksi soveltuvuustestiin Tapiolan seurakunnan kirkkoherran vaalissa5.5.2026 19:03:21 EEST | Tiedote
Tapiolan seurakuntaneuvosto päätti 5.5. kokouksessaan, että soveltuvuusarvioihin lähetetään kirkkoherran viran hakijoista Elina Hellqvist ja Heidi Zitting.
I församlingsvalet har redan 16 år fyllda rösträtt4.5.2026 11:16:07 EEST | Pressmeddelande
I Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland väljs beslutsfattare i församlingsvalen som hålls vart fjärde år. Församlingsvalet ger också de unga möjlighet att besluta om kyrkans framtid och verksamhet. Både lokalt och i hela landet. I kyrkan litar man på de unga både som väljare och som beslutsfattare. Nu är det dags att ställa upp i valet och på hösten får man rösta.
Seurakuntavaaleissa äänioikeus on jo 16-vuotiailla4.5.2026 09:32:46 EEST | Tiedote
Suomen evankelisluterilaisessa kirkossa valitaan päättäjät joka neljäs vuosi pidettävissä seurakuntavaaleissa. Vaalit antavat myös nuorille mahdollisuuden päästä päättämään kirkon tulevaisuudesta ja toiminnasta. Kirkossa luotetaan nuoriin sekä äänestäjinä, että myös päättäjinä. Nyt on aika asettua ehdolle vaaleissa ja syksyllä saa äänestää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
