Neuvottelutulos syntynyt Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksista
Teollisuusliiton ensimmäinen lakko kemianteollisuuteen päättyy tänään illalla klo 23.59. Seuraavan lakon on tarkoitus alkaa 8.2. Mikäli liittojen hallinnot hyväksyvät saavutetun neuvottelutuloksen, peruuntuvat ilmoitetut lakot ja ylityökiellot.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna Etu-SeppäläJohtaja, työelämäKemianteollisuus ry
Puh:+358 40 778 0182minna.etu-seppala@kemianteollisuus.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Twitter: @Kemianteollisuu
Linkedin: http://linkd.in/1g4vUbs
Tilaa uutiskirje: http://bit.ly/1Mk0cTq
Kemianteollisuus ry on kemianteollisuuden ja sen lähialojen elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen edunvalvontajärjestö, jonka tehtävänä on toimialan kilpailukyvyn ja toimintaedellytysten edistäminen Suomessa. Kemianteollisuus ry:llä on lähes 400 jäsenyritystä sekä 14 jäsen- ja yhteistyöyhdistystä.
Kemianteollisuus on yksi merkittävimmistä teollisuuden toimialoista Suomessa. Sen osuus teollisuuden tuotannosta ja tavaraviennistä on noin viidennes. Suoraan, välillisesti ja tulovaikutusten kautta työllistämme lähes 100 000 suomalaista ja investoimme Suomeen vuositasolla reilut miljardi euroa.
Miten ruoka, luonnonvarat ja energia saadaan riittämään maailman kasvavalle väestölle? Puhdas vesi, uusiutuvat polttoaineet ja lääkkeet ovat kemiaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kemianteollisuus ry
Kiinan tavaravienti uhkaa satojatuhansia työpaikkoja EU-maissa – vaikutukset tuntuvat myös Suomessa18.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Euroopassa on käynnissä Kiina-shokki, joka uhkaa viedä pysyvästi kokonaisia strategisia teollisuudenaloja Kiinaan. Kiinan jatkuvasti kasvava tavaravienti Eurooppaan vaarantaa valtavia määriä teollisia työpaikkoja ja aiheuttaa voimakasta huolta teollisuudessa. Euroopan ja Suomen olisi pidettävä pintansa vielä viisi vuotta – Kiinan massiivinen, teollisuutta tukeva politiikka ei voi jatkua loputtomiin, arvioi Kemianteollisuus ry uudessa toimialakatsauksessaan.
Mika Aalto jättää Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtajan tehtävän12.11.2025 11:52:42 EET | Tiedote
Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtaja Mika Aalto jättää tehtävänsä 12.11.2025. Aalto on sopinut lähdöstään ja sen ajankohdasta hyvässä yhteisymmärryksessä Kemianteollisuus ry:n hallituksen kanssa.
Kemianteollisuuden kysely: Ammatillisten osaajien tarve ei ole katoamassa, mutta vastavalmistuneiden osaamisen taso on heikkoa9.10.2025 15:28:21 EEST | Tiedote
Kemianteollisuuden uuden osaamiseen painottuvan jäsenkyselyn tulokset julkaistiin tänään. Tuloksissa korostuu se, että ammatillisten osaajien tarve säilyy tulevaisuudessakin, mutta osaaminen ei vastaa yritysten tarpeisiin. Kyselyyn vastasivat Kemianteollisuus ry:n jäsenyritykset.
Kemianteollisuuden yrityksiltä täystyrmäys EU:n kauppadiilille – jopa satojen miljoonien eurojen isku toimialalle16.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kemianteollisuuden yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n kauppaneuvottelutoimiin Yhdysvaltojen kanssa. Vain 6 prosenttia alan yrityksistä arvioi neuvottelujen lopputuloksen myönteiseksi, ja selvä enemmistö katsoo, ettei kauppasopimus lisää investointihalukkuutta Suomeen.
Teollisuuden toimintaedellytyksistä huolehtiminen luo talouskasvua ja työllisyyttä2.9.2025 23:20:40 EEST | Tiedote
Hallitus julkisti myöhään tiistaina talousarvioesityksensä vuodelle 2026. Budjettiriihessä tehtiin noin miljardin euron lisäsopeutukset, jotka ovat mittaluokaltaan ymmärrettäviä ja välttämättömiäkin julkisen talouden tasapainottamiseksi. Valitettavasti osa leikkauksista osuu teollisuuteen ja sen toimintaedellytyksiin – ja siten talouskasvun ja työllistämisen mahdollisuuksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
